10 tipů na každodenní radosti během dlouhé zimy

Období temna už trvá moc dlouho. Pro někoho příliš. Vidina slunečných procházek v parku jakoby byla v nedohlednu. Pojďme všechny zimní chmury překonat a vytřískat o něco více radosti z věcí a činností, které nám mohou rozveselit každý den.

  1. Čtěte. Protože čtení léčí.

Ideální období na teplý čaj a knížku do ruky. A proč je to skvělé? Odreagujete se, přenesete se na chvíli do jiného světa, odpočinete si od modrých obrazovek a zjistíte něco nového. Ať už si rozšíříte slovní zásobu, nebo se díky naučné četbě něco nového dozvíte, četba vás v lecčem obohatí. A pokud nejste stoprocentní fanoušek beletristických a naučných knih, mrkněte na komiksy nebo třeba poezii.

2. Vyšperkujte si byt

Kdy jindy si zvelebit byt, než právě teď. Trávíte v něm v poslední době více času než obvykle, tak mu zkuste trošku vdechnout svěží vítr. Třeba jen maličkostí – novým povlečením, dekoračními polštářky, novou květinou. Obklopte se věcmi, se kterými se cítíte dobře a které vám pomohou chladnou zimu zvládnout. Útulnou atmosféru podpoříte i svíčkami, světýlky nebo plédy. Obměnit ale můžete stávající fotky, nástěnky, obrazy. Vítanou změnou může být i přemístění květin (v zimě stejně potřebují jiné podmínky než v létě), nebo přemístění nábytku.

3. Velký domácí úklid

Tohle asi nebude slyšet nikdo rád. Ale dělání přece všechny smutky zahání. A navíc tím uděláte i něco pro sebe. V uspořádanější domácnosti se budete cítit o poznání líp a pomůže vám zredukovat nejen věci, které nepotřebujete, ale také priority, čas a prostor v bytě.

4. Netflix vyměňte za deskovky

Chápeme, že dívání se na skvělé a poutavé seriály je magnet, od kterého se nejde úplně jen tak odtrhnout. Přesto se o to alespoň pokuste. Minimálně po konci jedné série. Protože deskovky přináší novou porci zábavy, kterou jinde nenajdete. Rozvíjí vaše schopnosti, postřeh i kreativitu a zabaví vás na dlouhé hodiny. Vyzkoušejte tradiční kousky, jako jsou třeba Dostihy, nebo Carcassonne, ale klidně dejte prostor i nenáročným kouskům v podobě hry Double, nebo třeba dalších dětských her, které zabaví naprosto každého bez rozdílu.

5. Čas na kreativitu

Pracovní proces může být neúprosný a čas od času každý potřebuje nějaký restart. Využijte jej pro činnosti, u kterých si skutečně vaše hlava odpočine. Může to být malování, omalovánky, kaligrafie, péče o rostlinky, skládání puzzle, výroba zimních truhlíků nebo tvorba věnců (jarní bude brzy potřeba!)

rifqi ali ridho VlXlW77swwY unsplash

6. Najděte si čas na pohyb

Procházky i pohyb zkrátka k životu potřebujeme, bez něj nejsme úplní a není nám dobře na duši i na těle. Zařaďte pravidelné procházky do svého denního režimu taky, a zkuste se u nich třeba maličko proběhnout. Nebo se každý večer maličko protáhnout, klidně u televize. Vaše nohy, záda i krk vám budou vděční. Vlastně celé vaše tělo vám poděkuje. Věřte, že díky menší rutině získáte energii, o které jste ani nevěděli, že existuje.

7. V kuchyni se nebojte experimentovat

Objednávat z restaurací umí každý. Máloco vás ale uspokojí tolik, jako povedený nový recept! Pokud jste milovník vaření, stanovte si nějaký příjemný cíl – jednou za čas (ideálně třeba jednou za týden) zkuste uvařit jídlo, které jste ještě doma nepřipravovali. Pokoříte tak novou kuchařskou metu, pochutnáte si – doufejte – a třeba díky tomu objevíte nové chutě.

8. Dejte lidem svůj čas

Společnost potřebujeme. Možná víc, než kdy jindy. Nezanedbávejme kvůli současné situaci své blízké a darujme jim náš čas. A nemusíme za nimi jezdit, stačí zavolat těm, se kterými se nám hezky povídá, zapnout klidně web kameru a strávit s přáteli a rodinou pohodový večer, v bezpečí domovů, a přitom s využitím veškerých pozitivních moderních technologií, které dnešní doba nabízí.

9. Darujme kromě času i maličkosti

Dárek s osobním věnováním vždycky nejvíc potěší. Zejména pokud se v něm skrývá zajímavá myšlenka. Pomalu se blíží Valentýn. Až si zase budete lámat hlavu, jak a čím potěšit své blízké polovičky, vzpomeňte si na rozvoz květin. Ten si můžete pohodlně objednat on-line třeba na Kvetinyonline.cz do několika hodin, zavezou vám je kamkoliv v republice a vybrat je můžete podle příležitosti – pro radost, pro zamilované, slavností, nebo i pro muže.

pexels lisa 2106037

10. Nebuďte na sebe moc přísní

Každý den by neměl být jen o tom jej přežít, ale zkusit si jej pokud možno vychutnat. Dělejme si proto malé i větší radosti každý den. A nehledejme pro sebe jen velké věci, které většinou sklízíme z dlouhodobějšího hlediska. Všímejme si těch malých, dělejme si radosti z maličkostí, z času stráveným s nejbližšími. Protože na tom záleží.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...