3 důležité věci, které nevíte o vonných svíčkách

Dříve svíčky sloužily převážně jako zdroj světla. Po elektrifikaci jsou už jen zdrojem potěšení, případně nutnou výbavou pro případný výpadek proudu. Rozmanité barvy i vůně lákají k využití nejen při slavnostních příležitostech. Víte ale o vonných svíčkách vše důležité?

vonne svicky

Pohodová atmosféra se svíčkami je sice blahodárná pro vaši mysl, ale už nemusí být prospěšná vašemu zdraví. Většina svíček se totiž vyrábí z parafínu, tedy ropného odpadu. Než si vybavíte domácnost hromadou voňavých plamínků, vyplatí se nastudovat si alespoň několik základních pouček a informací týkajících se výroby aromatických svíček.

1. Romantika může mít chuť benzínu

U méně kvalitních svíček při hoření do vzduchu unikají kromě oxidu uhličitého také další toxické látky jako je formaldehyd, benzen nebo toluen. Nejhorší jsou zejména vonné svíčky. Syntetické vůně spolu s parafínem vytváří při hoření doslova chemický koktejl. Nebezpečné jsou tyto svíčky především v uzavřených místnostech. Taková pravidelná romantika v koupelně může vést až ke vzniku astmatu. Doporučuje se proto hodně větrat, případně investovat finance do zdravotně nezávadných svíček.

svicky

Pozor si dávejte také na knoty, které mohou být z olova. Knot volte raději bavlněný. Měl by mít ideální délku kolem 15 milimetrů, pokud se vám zdá příliš dlouhý, zastřihněte ho. Svíčky by se také neměly sfoukávat, ale hasit zhasínadlem nebo ponořením knotu do vosku.

2. Za přírodní materiály se platí

Přírodní svíčky se vyrábí z rostlinných olejů nebo vosků. Nejčastěji se používá sójový vosk, palmový olej nebo u nás velmi oblíbený včelí vosk. Přírodní ovšem neznamená ekologický. Sójový vosk totiž může být vyráběn z geneticky modifikovaných sójových bobů a o sporném pěstování palmového oleje asi není třeba hovořit.

svicka bambus e1534491680504

Pokud vám kromě vašeho zdraví záleží také na přírodě, kontrolujte také odkud suroviny pro výrobu svíčky pochází. Včelí vosk je jediná surovina, kterou není třeba dovážet, avšak proces její výroby je složitější a odráží se tedy na výsledné ceně. Oproti parafínovým svíčkám vychází EKO svíčky výrazně dráž, avšak hoří pomaleji, proto vám budou přinášet potěšení o to déle.

3. K dispozici jsou opravdu extrémní vůně

V poslední době si můžete vybrat z nepřeberného množství vůní. Ať už jde o klasiku (vanilka, pomeranč, skořice, zelené jablko, jahoda apod.) nebo o vůně navozující určitou atmosféru (vůně vypraného prádla, jarní louky, zimy, dětského zásypu nebo svatby atd.). Vznikají také speciálně zaměřené svíčky. Znáte svíčky pro milovníky knih či jídla? Jak asi voní takový Malý princ nebo Radovánky u táboráku?

vonne svicky 2

Výjimkou nejsou ani extrémní či nechutné vůně. Stinky Candle Co. je projekt dvou Američanů, kteří se rozhodli vyrábět originální svíčky ve stylu dárků pro muže. Některé vůně jsou celkem zajímavé. V nabídce nechybí vůně posekaného dřeva nebo slaniny. Ale dostat darem takovou svíčku s vůni rybiny asi není snem všech mužů.

Jak si vybrat?

Jak vidíte, svět aromatických svíček je opravdu pestrý, a proto při výběru v první řadě koukejte na složení a až pak na samotnou vůni. Jedině tak budete mít jistotu, že zapálení svíčky nebude mít negativní vliv na vaše zdraví.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...