Pohodlí, atraktivita, praktičnost… to je základní trojice vlastností, které u sedací soupravy lidé hledají. Stačí to? Nepodceňujte výběr sezení do obývacího pokoje, objevte aktuální trendy a zjistěte, na co si dávat pozor. Výsledkem bude praktická sedací souprava, která vám vydrží dlouhé roky.
Ceny sedacích souprav začínají kolem 5 tisíc korun a končí prakticky v nekonečnu. Jinými slovy máte možnost vybrat si jak jednoduchou pohovku, tak luxusní kus nábytku s cenou přes 200 tisíc korun. Bohužel ne vždy přináší vyšší cena pohodlnější sezení. Roli hraje vše od velikosti a délku sedáku přes materiál potahu až po praktické funkce. Mezi vychytávkami v dnešní době najdete podložky pod nohy, držáky pití, zabudované USB porty i integrované chladničky. Nenechte se podobnými vymoženostmi zlákat a myslete nejdříve na to podstatné. Víte, co to je?
1. Pořádně přemýšlejte nad velikostí soupravy
Především v menších bytech sedací souprava rozhodně neslouží pouze pro sledování televize, ba právě naopak. Je sezením pro večeři, dělání domácích úkolů, práci na notebooku i povídání s přáteli u skleničky vína. Správná velikost by se tak rozhodně neměla řídit pouze dostupným prostorem, ale také účelem, ke kterému budete soupravu často používat. Zároveň platí, že nemusíte veškerý volný prostor v bydlení zaplnit sedačkou.
Zkuste se před nákupem v klidu zamyslet nad tím, jak velkou sedačku potřebujete. Obří rozměry jsou sice dominantní a okamžitě na sebe strhávají pozornost, nicméně v praxi jsou na obtíž. Jak je to možné? Velká sedací souprava je logicky těžká. Komplikovaná manipulace vadí při úklidu a ladění interiéru. Pokud máte ve zvyku umístění nábytku často měnit, ohromný gauč vám bude házet klacky pod nohy. Větší rozměry s sebou přináší také větší plochu, o kterou se budete muset starat. Čištění je zdlouhavější a nepřekvapivě finančně náročnější.
2. Hezký materiál nemusí být praktický
Jakmile máte jasno v rozměrech, tvaru a umístění, je na řadě potahový materiál. Určitě nevybírejte jen očima, ale také na základě racionálního zhodnocení výhod a nevýhod konkrétního materiálu. Perfektní je kombinace příjemné struktury, barevné stálosti, pohodlí, praktičnosti a trvanlivosti. Nezapomínejte také na odolnost proti otěru. Na sedací soupravu si budete sedat například v džínách. Na trhu nejčastěji narazíte na tyto materiály:
- Mikrovlákno
- Mikroplyš
- Mikfrofáze
- Imitace kůže (carabu)
- Žinilka
- Kůže a eko kůže
Mikrovlákno se chlubí luxusním vzhledem a snadnou údržbou. Na druhou stranu není tento materiál u méně kvalitních sedaček úplně odolný a trvanlivý. Dalším tipem je mikroplyš. Tento dvouvrstvý materiál má na kontě velkou odolnosti proti špíně, což se hodí především v rodinách, kde jsou malé děti či domácí zvířata. Složení horního vlasu je navíc velmi příjemné na dotyk. Podobná mikroplyši je žinilka – směs bavlny a polyesteru. Aby materiálů se slovem mikro v názvu nebylo málo, je dalším kandidátem na potah sedací soupravy mikrofáze. Jednovrstvý materiál se snadno popere se znečištěním a vydrží velmi dlouho. Nevýhodou je o něco menší nabídka na trhu.
Zajímavým trendem je carabu. Materiál se na první pohled velmi podobá kůži. Vyrábí se z bavlny, polyamidu, polyesteru a akrylu. V praxi oceníte jeho skvělé vlastnosti, mezi které se řadí prodyšnost a jemnost. Mezi další plusy patří pevnost, odolnosti proti zašpinění a snadná údržba. Hustota materiálu ho chrání před tím, aby absorboval nečistoty a tekutiny. Když na něj dítě něco rozlije, tekutina zůstane na povrchu. Nemusíte tak mít obavy ze skvrn. Vadou na kráse tak zůstává nadprůměrná cena.
Chcete něco opravdu luxusního? Jasnou volbou pro vás bude kůže. Tento přírodní materiál se přizpůsobuje klimatickým podmínkám interiéru, dlouho vydrží a působí velmi reprezentativně. Mezi nevýhody kůže patří vysoká náchylnost k poškození a složité opravy. A věřte, že je velká škoda si přes novou koženou soupravu hned dávat přehoz. Největší nebezpečí pro kůži představují zvířecí drápky a dětské pastelky. V obchodech se naštěstí nachází modely souprav, které mají speciální povrchovou úpravu kůže pro vysokou zátěž. Ve výsledku tak ani čtyřnohý chlupáč nemusí být problém.
Pokud se vám kůže líbí, ale chcete ušetřit, je k dispozici ještě tzv. eko kůže. Levnější variantou je od pravé kůže k nerozeznání. Horní vrstva tvoří polyuretan, podklad je z bavlněného úpletu. Materiál se snadno udržuje a je otěruvzdorný.
3. Zaměřte se na možnosti a funkce
Je zcela logické, že při výběru člověk nejvíce kouká na vzhled. Vy se zajímejte také o funkce. Rozhodně tím není myšleno pouze to, zdali je sedací souprava rozkládací, třebaže právě to je hodně důležité. Koukejte také na úložné prostory, tvarování podpěrek, materiál nožiček či nabídku výplní. Souprava musí být dostatečně pohodlná, někteří výrobci vám vedle příjemných vychytávek dávají na výběr z duální tvrdosti. Ta část, kde se nejčastěji sedí, nabízí větší podporu. Naopak část určená jen na ležení může být měkčí.
Sednout!
Jak vidíte, výběr sedací soupravy opravdu není jednoduchý. Když už se přeci jen rozhodnete pro velkou sedačku, vsaďte raději na modely, které vedle komfortu nabízí úložné prostory. Je škoda mít několik metrů dlouhou sedačku bez možnosti uložit si někam deku. U luxusnějších modelů myslete na pravidelnou údržbu a ochranu před poškozením. Do detailu promyšlená souprava dle vašich představ vydrží dlouhé roky a bude věrně sloužit celé rodině.