Máte pocit, že je v zimě všude okolo spíše šedivá mlha a už nemůžete se dočkat jara? I když se začíná brzy stmívat, existuje způsob, jak si každý den rozjasnit. Vsaďte na zimní truhlíky, které vám zlepší náladu při každém pohledu ven. Dokonce ani neplatí, že na zimní měsíce se všechno ukládá k zimnímu spánku Víte, co vám v nich vydrží živé i přes ledové dny a jak takový truhlík vyzdobit?
Nadčasová klasika do truhlíku
Aby i v zimě vaše parapety nebo terasy zářily svěží zelenou, vsaďte na oblíbený vřes. Není výjimkou, že tato rostlina kvete i uprostřed zimy. Pokud se obáváte mrazu, obložte vřes v místě kořenů polystyrenem nebo textilií. Do truhlíku můžete umístit rostlin víc. Dbejte ale na volné místo mezi nimi a vyplňte ho třeba mulčovací kůrou. I ta udrží teplo a splní dekorační efekt. V případě, že vřes už zdobí okno vašeho souseda, trumfněte ho stálezeleným zimostrázem nebo něžnou libavkou. Pokud byste chtěli, aby se ve vašem truhlíku potkalo několik barev naráz, vysaďte okrasné kapusty. Jejich barevná škála se pohybuje od bílé přes narůžovělou až po tmavě rudou. Jakékoli rostlinky ale nezapomeňte i přes zimu zalévat, pokud zrovna nemrzne.
Zdravě po celou zimu
Zimní truhlík může nabídnout i více než jen obyčejnou dekoraci. V zimě totiž už nemusíte být odkázaní na omezenou nabídku čerstvých bylinek v obchodě. Z vlastní mateřídoušky, máty nebo šalvěje si můžete i v chladných měsících uvařit čaj, co zahřeje. Tyto bylinky vám vydrží v truhlíku i přes nepřízeň počasí. Doplnit je můžete tymiánem, saturejkou nebo nestárnoucí levandulí. I ty jsou mrazuvzdorné a budou se hezky vyjímat na okně i na talíři. Pokud udeří velké mrazy, chraňte truhlíky polystyrenem, netkanou textilií nebo třeba bublinkovou fólií.
Když nemůžete do teplých krajin
Pokud celou zimu jen počítáte dny do letní dovolené, zkraťte si čekání pohledem na vlastní balkon nebo zahradu. Když je budete mít ozdobené květináči s mrazuvzdornou palmou nebo agáve, dýchne na vás exotika každý den. I když bude venku třeba deset pod nulou. Jediné, co potřebujete, je kvalitní keramický květináč. Pokud by vás lákaly nevšední traviny, zkuste mrazuvzdorný bambus. Ten vás na chvíli přenese na východ, bude vypadat nevšedně a možná vám i přilepší. Podle čínského umění feng-šuej navíc tato nenáročná rostlinka přináší do domu štěstí, vitalitu a bohatství.
DIY inspirace pro antizahradníky
Jestli máte s pěstováním rostlin špatné zkušenosti, vytvořte si truhlík s odrazem vlastního vkusu. Jako základ vám nejlépe poslouží jehličnaté větve a šišky. Tato kombinace je v truhlíku ozdobou už sama o sobě, můžete jí ale dodat punc originality. Pomocí tavné pistole nebo vázacího drátku stačí připevnit sušené květy, ovoce či šípky. Skvěle vypadá i kombinace brusinek a březové kůry. Pokud na váš truhlík zrovna nesněží, umělým sněhem také nic nezkazíte, naopak. A jestli patříte mezi milovníky světýlek, zimní truhlík je pro ně ideálním místem. Tip pro rodiče: Zapojte své děti do dekorování truhlíků. Nechte na nich, co jim podle nich chybí a vyrobte společnými silami originální zápichy, které v obchodě neseženete.
Extra tip pro milovníky přírody
Ať už se rozhodnete obléct svůj zimní truhlík do jakéhokoli kabátku, najděte v něm místo pro krmítko a pítko. Ptáci, kteří neodlétají na zimu do teplých krajin, to ocení. Pokud nevíte, jaké druhy navštěvují vaši zahradu, vsaďte na slunečnicová semínka, mák nebo rozdrcené ořechy. V obchodě seženete i závěsné lojové koule se semínky. Ty ale zavěste tak, aby na ně nedosáhla ostatní zvířata, jako třeba kočky. Dostatek vody pak kontrolujte zejména v mrazech.