Je mazlavý, slizký, nic z něj nevyrobíte, ale děti ho tak milují! Pro spoustu rodičů nepochopitelné, přece ale nebudeme soudit zábavu našich nejmenších. Jen si vzpomeňte, co všechno jste jako malí měli rádi vy.
Tak pojďme udělat dětem radost! Máme pro vás pět návodů, jak vyrobit sliz z pár obyčejných ingrediencí.
Pozor na borax
Dříve se sliz vyráběl pomocí boraxu (hnojiva na rostliny) a určitě ještě narazíte na spoustu domácích receptů s jeho využitím. Podle vědeckých studií ale může mít borax toxické účinky – a to zejména pro děti. Někteří odborníci sice tvrdí, že v malém množství není škodlivý, pokud se nedostane do pusy. Kdo to ale může 100 % ohlídat? Naštěstí si můžeme sliz bez problému vyrobit i bez něj.
Pozor! Borax může být obsažený i v kupovaných slizech.
Máme pro vás pět různých návodů, jak vyrobit sliz z lepidla, jedlé sody, tekutého mýdla nebo třeba kondicionéru. Zabavíte tak děti klidně na celé odpoledne a podpoříte jejich kreativitu.
1. Sliz z tekutého lepidla
Co budete potřebovat:
- 8 lžiček lepidla Herkules
- 1/2 lžičky jedlé sody
- 3 lžičky vody
- potravinářské barvivo nebo třpytky
Raději si opravdu pořiďte starý dobrý Herkules. Z jiných lepidel nemusí mít sliz tu správnou konzistenci.
Postup:
Do misky dejte lepidlo a vodu a zamíchejte. Přidejte trochu potravinářského barviva a opět promíchejte. Jestli máte barvivo v prášku, je lepší ho nejdříve smíchat s vodou, aby vám nevytvořilo hrudky. Vzniklou obarvenou vodu pak teprve přidáte do lepidla. Nakonec přidejte lžíci jedlé sody a pořádně směs zpracujte. Jedlá soda bude s lepidlem reagovat a směs zhoustne, až vznikne slizká hmota.
Tip: Jestli chcete mít sliz sametovější, přidejte malou lžičku pěny na holení.
2. Sliz z mýdla a lepidla
Co budete potřebovat:
- 8 lžiček lepidla Herkules
- 3 lžičky tekutého mýdla
- 2 lžičky jedlé sody
- tekuté potravinářské barvivo nebo třpytky
Množství ingrediencí berte pouze orientačně, hodně totiž zálaží na konzistenci mýdla.
Postup:
Lepidlo dejte do misky a po lžičkách přidávejte mýdlo a sodu. Neustále míchejte, dokud nezískáte pořádně slizkou konzistenci. Nakonec vmíchejte pár kapek barviva nebo třpytky.
3. Fluffy sliz bez lepidla – ze zubní pasty a šamponu
Co budete potřebovat:
- 2 lžíce šamponu
- 1/2 lžíce zubní pasty
- tekuté potravinářské barvivo nebo třpytky
Stačí úplně obyčejný šampon na vlasy, jen musí mít hustší konzistenci.
Postup:
Šampon a zubní pastu dejte do misky a pořádně zamíchejte špejlí. Dejte tomu klidně dvě minuty, aby se obě dvě ingredience pořádně spojily. Pak přidejte potravinářské barvivo nebo třpytky a znovu zamíchejte. Směs nechte hodinu uležet v mrazáku a pak pořádně promněte v dlaních, aby hezky změkla a byla tvárná. Sliz bude mít nadýchanou „fluffy“ konzistenci.
4. Sliz z kondicionéru a kukuřičného škrobu
Co budete potřebovat:
- 4 lžíce kukuřičného škrobu
- 2 lžíce kondicionéru
- pár kapek tekutého potravinářského barviva
Postup:
Kukuřičný škrob, kondicionér a barvivo pořádně promíchejte a sliz je na světě. Konzistence sice není tak dobrá jako třeba u slizu z lepidla, i tak si ale děti užijí spoustu legrace. Recept by měl fungovat i s obyčejnou moukou.
Tip: Když místo kondicionéru použijete šampon, sliz bude mít více nadýchanou „fluffy“ konzistenci.
5. Sliz z jaru a mouky
Co budete potřebovat:
- 2 lžíce jaru
- 1 lžíce hladké mouky
- potravinářské barvivo nebo třpytky
Postup:
Jar, mouku a barvivo nebo třpytky pořádně promíchejte v misce. Po chvíli se začne tvořit hmota a sliz můžete dopracovat rukama. Když se bude moc trhat, musíte přidat jar. Když bude naopak lepit, je potřeba trochu více mouky. Konzistenci si upravte podle přání.
Je lepší domácí, nebo kupovaný sliz?
Hlavní výhodou kupovaného slizu je to, že si udrží svou konzistenci. Domácí sliz začne poměrně rychle tvrdnout. Taky může pouštět vodu, případně barvu. Děti by si s ním tak raději neměly házet. Jednodenní zábavu si s domácím slizem ale určitě užijete a ještě se pobavíte jeho výrobou. Když si se slizem děti nehrají, dejte ho do uzavřené nádoby, aby déle vydržel.
Kompromisem mezi domácím a kupovaným slizem může být sada na výrobu slizu. Neochudíte se tak o tvůrčí chvilku a sliz bude mít perfektní konzistenci, která vydrží. Za pár lahviček ale zaplatíte o poznání více než za ingredience pro výrobu domácího slizu. Záleží na vás, čemu dáte přednost.
Jak dostat sliz z oblečení nebo koberce
Jasně, určitě jste dětem řekli, ať se slizem nehází a jsou opatrné. I tak ale dost možná skončí na koberci nebo alespoň na tričku. Co teď? V každém případě počkejte, až sliz úplně zaschne, a pak ho opatrně sloupněte. Nebude to trvat moc dlouho. Podomácku vyrobený sliz tuhne rychleji než ten kupovaný.
Pomůže líh nebo žlučové mýdlo
Jestli se vám nepovede sliz úplně odstranit, ještě pořád není potřeba čistit celý koberec. Pomůže vám líh. Skvrnu zakápněte a nechte líh působit, dokud se sliz nerozpustí. Pak místo přetřete vlhkým hadříkem. Pozor ale na choulostivější a barevné materiály, kterým líh nesvědčí. Jde hlavně o umělá vlákna jako nylon nebo polyester. U těch si zkuste poradit s obyčejným žlučovým mýdlem. Na odstranění slizu bez lepidla bude určitě stačit.