Pokojové květiny jsou tou nejkrásnější dekorací. Dodávají interiéru svěžest, jsou originální a každá jiná. Každá místnost s květinami ožije a působí příjemněji. Pokud tedy kytky během prvním čtrnácti dnů od koupě nezvadnou a neodejdou na věčnost. Naštěstí existují typy, které přežijí naprosto všechno a zvládne se o ně postarat i úplný začátečník. Nebo někdo, kdo už na kontě nějakou tu mrtvou kytku má. Těchto pět nenáročných pokojových rostlin vám vrátí víru ve vaše pěstitelské schopnosti.
O nenáročných pokojovkách obecně
Pěstování pokojových rostlin může být opravdu náročná disciplína. Některé květiny vyžadují perfektní péči, specifickou zeminu, určitý úhel dopadu paprsků slunce. A tak dále. Jiné květiny ale stačí postavit na parapet, zavlažit jednou za čtrnáct dní a budou vzkvétat. Které to jsou?
Obecně patří mezi nenáročné pokojové rostliny ty, které:
- nejsou náročné na zálivku,
- nepotřebují vydatné hnojení,
- zvládají měnící se přísun světla,
- nepotřebují stabilní teplotu,
- hodí se do vašeho domu nebo bytu.
Každá rostlina má nějaké nároky a neexistuje taková, která nepotřebuje slunce, vodu a přežije v minus dvaceti (pokud tedy nemluvíme o umělých květinách).
Pokojovky, o které se dokáže postarat každý, ale určitě existují. Bohužel, ne každá místnost je na pěstování vhodná. Proto květiny vybírejte s ohledem na to, co může váš byt nabídnout. Ať už je to chládek, stín, pražící slunce nebo vlhkost.
Dracena je královna nenáročnosti
Draceny, dračény, dračince. Nejpopulárnější a snad opravdu nejméně náročné pokojové rostliny. Dracena je krásná dlouholistá pokojová rostlina, která si vystačí s tou nejzákladnější péčí, kterou si umíte představit. Zalévání je potřeba pocitově jen jednou za čas, stejně jako hnojení. U obojího je ale dobré dodržovat určitou pravidelnost, abyste kytku nezaskočili. Dracena má ráda polostín nebo rozptýlené světlo a také dostatečnou vlhkost. Pokud máte tedy pocit, že je rostlinka moc suchá, nebojte se rosit.
Monstrózní monstera přežije i vás
Monstery své jméno dostaly opravdu právem, protože mohou dorůst monstrózních rozměrů, a to prakticky bez péče. Monsteře stačí dostatek prostoru a rozptýleného světla, ale zvládne i polostín. Přísun nové vody stačí jednou týdně a extra šťastná bude, když ji čas od času orosíte rozprašovačem nebo otřete vlhkým hadříkem. Pak se totiž bude cítit jako doma v pralese. A za chvíli se budete jako v pralese cítit i vy, protože monsteře se u vás bude dařit i kdybyste nechtěli.
Fíkusy zná každý. Mají asi milion podob, jsou obyčejné i zajímavé, ale téměř vždy naprosto nenáročné. V přírodě dorůstají až třiceti metrů, doma se zastaví zhruba na dvou. A to s minimem práce. Fíkus má rád světlo a trošku přímého slunce, vyloženě špatně snáší průvan. Zalévat potřebuje vždycky až v momentě, kdy je substrát naprosto suchý. Při přelití může velmi rychle uhynout. Jednou za čas je potřeba fíkus přesadit, protože má rád své pohodlí a květináč musí mít dostatečně velký a prostorný.
Zamiokulkas vnese do bytu exotiku
Zamiokulkas neboli kulkas zamiolistý je původem z Madagaskaru. Je to krásná statná květina, která je nenáročná na světlo a především, co se týče zalévání, protože vláhu čerpá z podzemních hlíz. Díky silným listům připomíná sukulenty a stejně jako ony vyžaduje omezení zálivky během podzimních měsíců. Jednou za čtrnáct dní je dobré zamiokulkas přihnojit tekutým hnojivem. Vždy, když přestanou bujet nové kmínky, je to signál pro přesazení. To bude potřeba jednou za rok až dva.
Lopatkovec je nejkrásněji kvetoucí nenáročná pokojovka
Nenáročné pokojové rostliny nejsou vždycky jen ty nekvetoucí. Výborným příkladem je lopatkovec. Ten má krásné bílé květy a také velmi elegantní srpkovité listy. V době kdy kvete, což je zpravidla od jara do podzimu, potřebuje lopatkovec zavlažovat dvakrát týdně. Jednou týdně pak potřebuje přihnojit. Lopatkovec také snese čas od času sprchu, kterou listy zbavíte prachu a která květinu osvěží.