5 rostlin, které osvěží vaše bydlení

Pokojové rostliny osvěží interiér nejen na pohled. Pravdou je, že vám mohou pomoci čistit vzduch – a svěží ovzduší je základem pro příjemnou a zdravou atmosféru. Spojte ty nejlepší z nich z designovými květináči a váš domov bude zase o něco útulnější.

Fíkus benjamín
Fíkus benjamín

Jak to funguje?

Je to jednoduché. Zeleň absorbuje částice, jež se nacházejí ve vzduchu v dobu, kdy se vyloučí oxid uhličitý. Ten je pak zpracován na kyslík fotosyntézou. Čistit vzduch však nepomáhá jen tato vlastnost rostlin, ale také mikroorganismy, které jsou přítomny v zemině. Kromě kvalitního ovzduší navíc dělají květiny většině z nás radost na pohled. A i to je rozhodně důvod, proč by v žádné domácnosti neměly chybět.

Aloe vera

Nenáročná rostlina, která je navíc zdraví prospěšná. Listy některých druhů aloe vera obsahují tekutinu plnou vitamínů a minerálů. Kromě těchto účinků však rostlina jednak dobře vypadá a také vám pomůže osvěžit interiér – v tomto případě můžete volit jakýkoli druh. Aloe vera stačí mírně zalévat, v zimě vydrží dokonce i bez vláhy. A jaké místo se pro aloe hodí? Vyberte slunný bod, kde se aloe stane ozdobou po všechna roční období.

Dracéna

Co se týče dracény, máme na výběr z více než 40 různých druhů rostlin. Většinou nás zaujme svým exotickým vzhledem. Pozor, přestože dracény dělají parádu a pomohou nám udržet čisté ovzduší, jsou jedovaté pro některé zvířecí mazlíčky. Krásné dracény vyžadují světlé stanoviště. Potěšíte je mírnou zálivkou, v zimě však dracéna ocení sucho. Tato kráska pomáhá ze vzduchu odstranit  benzen, formaldehyd, trichlorethylen a xylen.

Dracéna
Dracéna

Fíkus benjamín

Fíkus benjamín patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Pochází z Asie. Jde o nenáročnou a velmi estetickou rostlinu. Vše, co fíkus benjamín potřebuje, je jasné nepřímé světlo a vyšší vlhkost vzduchu, tedy pravidelné mlžení. Tento miniaturní stromeček čistí vzduch od benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu. Pokud chcete, benjamína můžete na konci jara vynést ven a ozdobit terasu. Do interiéru pak fíkus stačí vrátit před nástupem chladného podzimu.

Ledviník

Ledviník můžete umístit na chladné místo s vyšší vlhkostí. Stačí mu nepřímé světlo, nemusíte se bát ani tmavšího stanoviště. Jediné, co je potřeba dodržovat, je vlhko. Kromě zalévání je potřeba ledviník často rosit. Když budete kontrolovat vlhkost, pak se vám tato krásná květina odmění odstraněním formaldehydu a xylenu z domácího ovzduší. A protože se jedná o kapradinu, potěší jedinečnou možností závěsu. Rostlina se tak bude vyjímat také v zimní zahradě či v boho nebo v urban jungle interiéru.

Zelenec

Pokojové rostliny, které je možné pěstovat v nenáročných podmínkách, potěší i začínající pěstitele. Jednou z nich je trávovitý zelenec. Květina vyžaduje nepřímé sluneční světlo. Podobně jako ledviník také zelenci sluší závěsný květináč. Tato střapatá rostlina čistí vzduch od některých škodlivých látek, jako jsou například formaldehyd či xylen.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...