5 tipů, jak vybrat koberec do dětského pokoje

Umístění koberce v dětském pokoji se mnoho rodičů vyhýbá, protože si myslí, že se do něj zbytečně zachytává prach a další nečistoty. Nemusí to být nutně pravda. Některé moderní materiály mají skvělé vlastnosti a z jejich umístění v dětském pokoji nemusíte mít obavy. Naopak zvyšují pohodlí a přináší řadu výhod od ochrany před chladem podlahy po schopnost tlumit zvuky a nárazy.

Dětský pokoj s kobercem - ilustrační obrázek, zdroj
Dětský pokoj s kobercem – ilustrační obrázek, zdroj

1. Vyberte vhodný materiál

Materiál zásadně ovlivňuje to, jaké vlastnosti bude koberec mít a jak dlouho vydrží. Nejdříve se musíte rozhodnout, zda-li chcete materiál koberce přírodní, nebo umělý. V prvním případě lze doporučit vlněné koberce. Mají vysokou odolnost a jsou nádherně měkké. Na dotek je vlna opravdu příjemná a má skvělé akustické i tepelně izolační schopnosti. Děti si na koberec mohou sednout a hrát si bez rizika, že prochladnou.

U umělých materiálů aktuálně patří mezi velmi populární volby koberce vyrobené z polyamidových vláken. Toto vlákno je odolné a navíc má antistatické vlastnosti. V koberci se tak zbytečně neusazuje prach a další nečistoty. Dalším tipem mezi umělými materiály je nylon s protišpinící úpravou.

2. Raději kratší vlas

U malých dětí preferujte koberce s kratším vlasem. Sice nemusí na první pohled působit tak atraktivně, nicméně mnohem snadněji se udržují. U tlustých koberců s dlouhým vlasem se mohou nečistoty dostat tak hluboko, že je nevytáhne ani silný vysavač. A věřte, že tuto vlastnost v případě dětského pokoje opravdu oceníte.

Dětský koberec 750 Njoy owl blue
Dětský koberec 750 Njoy owl blue

3. Kvalitu nepodceňujte

Koberec v dětském pokoji je v neustálém zápřahu. Děti poskakují, běhají a jezdí po koberci s různými hračkami. Není pochyb o tom, že je koberec každý den opravdu namáhán. Pokud tedy nechcete vyhodit peníze oknem, rozhodně investujte do kvality. V delším časovém horizontu se vám to vyplatí. V ideálním případě vydrží koberec několik let.

4. Udělejte dětem radost

Dětské koberce seženete v opravdu pestrých provedeních. Výjimkou nejsou ani kousky se vzhledem zvířete, auta či rovnou celého hřiště, které je plné cestiček. Obrázky a vzory neváhejte před zakoupením koberce probrat přímo s dítětem. Zeptejte se ho, co by se mu líbilo. Nová součást jeho pokojíčku mu musí vykouzlit úsměv na rtech.

5. Nezapomeňte na bezpečí

Koberec umístěný v přítomnosti vašich dětí musí být maximálně bezpečný. Nesmí například podkluzovat. Některé kousky jsou již od výrobce na spodní straně pogumovány. U jiných se vyplatí pořízení protiskluzové podložky. Jedná se o velmi malou investici, které nebudete litovat.

Nezapomeňte při výběru koberce na výše zmíněnou pětici tipů a uvidíte, že koberec do pokoje vašeho dítěte dokonale zapadne.

6. Údržba pro delší životnost

Koberce jsou na údržbu velmi náročné – lze je vysát, nicméně mokré čištění je u nich mnohem náročnější než u tvrdých materiálů. Řešením může být čištění koberce pomocí vodního vysavače s režimem mokrého vysávání s využitím speciálního čistícího prostředku na koberce. Tím se z koberce dostane nejvíce nečistot a nemusí se přitom ani jednat o drahé profesionální stroje za desetitisíce.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...