5 tipů, jak zařídit malý byt

Nemusí být úplně jednoduché zařídit malý prostor tak, aby odpovídal naší touze po příjemném a přesto vzdušném interiéru. Existuje však několik tipů, které nám při zařizování menšího bytu pomohou. Jde o tipy, které bydlení opticky zvětší. Hrátky s nimi navíc zvládne každý. Staňte se i vy na chvíli designérem.

Světlá koupelna do malého bytu
Světlá koupelna do malého bytu

Tip číslo 1: Volba správných odstínů

Světlé barvy mají schopnost opticky otevřít a zvětšit prostor. Proto zapomeňte na výrazné tóny a vsaďte na světlé neutrální či zemité odstíny. Ty jsou elegantní, potěší i milovníky moderních minimalistických interiérů a zachovají čistou vzdušnost i v malých prostorách. Jemné tóny můžete vzájemně kombinovat. Pokud navíc použijete oblíbený trik tón v tónu na zdi a stropu, místnost bude skutečně působit mnohem větší. Barvy jsou zkrátka základ.

Tip číslo 2: Čisté linie nábytku

Pokud disponujete malým prostorem, pak je lepší vyhnout se masivnímu či rustikálnímu nábytku. V tomto případě je lepší pořídit moderní hladké kusy. Můžete však volit také jednoduché police a otevřené knihovny. Známým trikem designérů je především nábytek na nožkách. Takové vybavení působí nejen vzdušněji. Jak by měl tedy nábytek v malých bytech ideálně vypadat? Vybírejte jednoduchý nábytek s čistými liniemi ve světlých barvách.

Tip číslo 3: Využijte výšku místnosti

Aby prostor vypadal větší, nemůžete jej zahltit předměty. Proto je dobré využít nábytku k organizaci a skrytí všeho, co nemá jít vidět. Ideálním řešením v malém domově proto mohou být vestavné skříně a šatní systémy. Pokud zvolíte správnou barvu, získáte čisté vyznění interiéru a perfektní úložný prostor. Vestavná řešení budujte až ke stropu. Jedině tak získáte dostatek úložiště v jedné jediné skříni.

Minimalistická kuchyně
Minimalistická kuchyně

Tip číslo 4: Světlo dělá divy

Ano, je to právě světlo, které protká prostor příjemnou a otevřenou atmosférou. Světlo odrážející se od světlé palety barev vizuálně zvětší celý byt. Ideální je jak denní přirozené světlo, tak umělé osvětlení. Proto je potřeba každou místnost vybavit centrálním osvětlením, které doplníte doplňujícími světelnými prvky, například ve formě designových lampiček. Pokud osvětlení doplníte několika zrcadly, místnost bude působit mnohem větší. Tento trik můžete použít i v těch nejmenších koutech, třeba v předsíni.

Tip číslo 5: Jednoduchá krása

Aby i malý prostor vypadal mnohem větší, je důležité udržovat pořádek, umět si zorganizovat život v omezeném bydlení a zbavit se některých zbytečností. Lapače prachu v malém bytě nejsou vítány. Čím více předmětů, tím více se přiblížíte k tomu, že byt bude působit přesně tak malý, jak je. Proto se držte starého dobrého citátu, že v jednoduchosti je krása. Při zařizování malého prostoru to totiž platí dvojnásob.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...