6 pravidel při zařizování koupelny

Po boku kuchyně je koupelna nejvytíženější místností, kde bychom se měli cítit dobře – slouží nejen ke každodenní hygieně, ale i k relaxaci. Tento intimní prostor se někdy nezařizuje lehce. Jaká jsou základní pravidla při zařizování koupelny? Podle čeho bychom měli interiér koupelny navrhovat?

MEBLINE Luxusní koupelna PLAY 6 bily/cerny
MEBLINE Luxusní koupelna PLAY 6 bily/cerny

Plánujte a přemýšlejte

Ještě před zařizováním koupelny je potřeba zohlednit několik aspektů. Koupelnu plánujte podle prostorových možností a podle počtu osob, které ji budou využívat. Také je nutné vzít v potaz, co všechno se ve vaší koupelně bude nacházet, například pračka. Pokud je místnost příliš malá, pak volte světlé barvy, které prostor opticky zvětší. Koupelnu si navrhněte v několika variantách s ohledem na potřeby vás i vašich blízkých.

Vana nebo sprcha?

Sprcha je praktická, vana je komfortní. Čemu dát přednost? Vybírat byste měli podle velikosti místnosti i podle vlastních preferencí. Jestliže chcete obojí, můžete zvážit vanu se sprchovou zástěnou. Toto řešení umožňuje vychutnat si kdykoli rychlou sprchu nebo dokonalou koupel. Vyhovuje také v případech, že každý z členů domácnosti preferuje jinou možnost – v podstatě jde o kompromis.

Toaleta, ano nebo ne?

Toaleta jako součást koupelny, to je samo o sobě často diskutované téma. V menších bytech díky propojení toalety a koupelny vznikne větší a komfortnější prostor, což může být velkým plusem. Nevýhodou však bývá právě toto spojení, které je pro některé z nás naopak diskomfortní. Pokud žijete v domácnosti s více členy, pak tuto kombinaci nedoporučujeme. Vhodná však může být pro jedince či pár.

Více koupelen

Populárním trendem bydlení je využití více koupelen. Toto řešení je vhodné právě pro vícečetné rodiny. Ne každý prostor ale umožňuje takto nastavit dispozice. Za zvážení stojí ve velkých bytech a samozřejmě v rodinných domech. Takto mohou mít například rodiče, děti či hosté svůj soukromý prostor.

Umyvadlo

Umyvadlo by mělo vyhovovat všem členům domácnosti. Vybíráme podle materiálu, výšky, umístění a samozřejmě designu. Do menších koupelen se hodí rohová závěsná umyvadla. Některá z nich jsou dokonce posuvná a v těch nejmenších koupelnách je možné je umístit přímo nad vanu. Také umyvadlo vybírejte s ohledem na prostorové možnosti. K umyvadlu často neodmyslitelně patří také umyvadlová skříňka – úložný prostor je v koupelně skvělým pomocníkem.

Osvětlení

Koupelna je intimní prostor. Měla by tedy disponovat příjemným a harmonickým osvětlením. Zvolená světla by měla být odolná proti vlhkosti, vodě i páře. Nejvhodnější barvou svítivosti do koupelny je teplá bílá. Světlo by mělo podpořit tlumenou a útulnou atmosféru. Vybíráme rovněž podle designu. Nakonec by nemělo chybět ani nezbytné zrcadlo.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...