7 tipů, jak vyzrát na zbytečnou chemii v domácnosti

Máte už dost zbytečné chemie? Přechod na netoxickou domácnost není tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Některé prostředky už máte určitě doma, aniž byste o tom věděli!

Ekologická domácnost je čím dál běžnější pojem. Aby ne, když má standardně používaná chemie v domácnostech prokazatelně negativní vliv nejen na naše tělo, ale i na přírodu samotnou. Jenže čím nahradit všechny prostředky, na které jsme zvyklí? Poradíme vám, jak přejít na netoxickou domácnost i bez omezování.

1.      Vyměňte chemické přípravky za ekologické

První krok k šetrnější domácnosti vede přes ekologické čisticí prostředky bez tenzidů a aktivačních přísad. Takové, které jsou zdravotně nezávadné a kompletně odbouratelné. Na trhu jich naštěstí najdete už mnoho.

2.      Octem proti vodnímu kameni i zatuchlému prádlu

Účinný čistící prostředek máte už pravděpodobně ve spíži. Ocet bezkonkurenčně rozpouští vodní kámen, takže ho využijete při úklidu koupelny včetně vyčištění pračky. Také s ním snadno odvápníte rychlovarnou konvici. Stačí do vody nalít trochu octa a zapnout. Zbytky octa pak vymyjete a typický zápach brzy zmizí. Tím to ale nekončí, přidáním octa do pračky vydesinfikujete prádlo, zbavíte ho zápachu, změkčíte, a ještě vybělíte. Ocet si dokonce poradí i se skvrnami od potu a deodorantu.

3.      Na odpady i bez žíravin

Jak na ucpaný odpad? Nemusíte hned sahat po louhu, tentokrát to zkuste šetrněji. Odpad prolijte vroucí vodou, poté do něj nasypte půl hrníčku jedlé sody a přelijte stejným množstvím octa. Nechte působit přibližně 15 minut a pak znovu prolijte vroucí vodou.

Může se stát, že ocet se sodou bude na odpad krátký. Pro tyto případy se hodí mít po ruce kanalizační spirálu, díky které odstraníte usazeniny i další překážky. Na internetu ji pořídíte za pár stovek.

4.      Čistá okna díky vodě a utěrce

Okna nemusíte mýt nejprve čisticím prostředkem a pak ještě zběsile leštit, abyste se zbavili šmouh. Když si pořídíte funkční hadřík z mikrovláken, bude vám stačit jen teplá voda. Hadřík poté vyperete a bude připravený na další úklid. Úspora času je už jen příjemný bonus.

5.      Provoňte domov esenciálními oleji

Chemické osvěžovače nepotřebujete. Obsažené látky mohou dráždit a způsobovat alergické reakce. Domov si snadno provoníte i pomoci přírodních éterických olejů, které nakapete do aromalampy nebo do zvlhčovače vzduchu. Přečtete si i další tipy pro čerstvější vzduch u vás doma.

6.      Kupujte jen svíčky z přírodních vosků

Klasické svíčky jsou vlastně z ropy. Navoněné bývají synteticky a spalováním tak neděláte dobrou službu sobě ani přírodě. Ekologičtější alternativou jsou svíčky ze včelího vosku nebo z certifikovaného sojového nebo palmového vosku. Certifikace je důležitá zejména z toho důvodu, že máte záruku šetrnějšího pěstování surovin.

7.      Pro kosmetiku raději do přírody

Kůže je náš největší orgán a mělo by nám tedy záležet na tom, co si na ni aplikujeme. Klasická mýdla, deodoranty, šampony i sprchové gely najdete i v jejich přírodní variantě. Tady to chce trošku pozornosti při vybírání, ne všechny přípravky, které se jako přírodní tváří, přírodní opravdu jsou.

Čtěte dál!

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S příchodem teplejšího...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem domu. Můžete...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát klimatizací? Poradíme,...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát...