7 tipů, jak vyzrát na zbytečnou chemii v domácnosti

Máte už dost zbytečné chemie? Přechod na netoxickou domácnost není tak složitý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Některé prostředky už máte určitě doma, aniž byste o tom věděli!

Ekologická domácnost je čím dál běžnější pojem. Aby ne, když má standardně používaná chemie v domácnostech prokazatelně negativní vliv nejen na naše tělo, ale i na přírodu samotnou. Jenže čím nahradit všechny prostředky, na které jsme zvyklí? Poradíme vám, jak přejít na netoxickou domácnost i bez omezování.

1.      Vyměňte chemické přípravky za ekologické

První krok k šetrnější domácnosti vede přes ekologické čisticí prostředky bez tenzidů a aktivačních přísad. Takové, které jsou zdravotně nezávadné a kompletně odbouratelné. Na trhu jich naštěstí najdete už mnoho.

2.      Octem proti vodnímu kameni i zatuchlému prádlu

Účinný čistící prostředek máte už pravděpodobně ve spíži. Ocet bezkonkurenčně rozpouští vodní kámen, takže ho využijete při úklidu koupelny včetně vyčištění pračky. Také s ním snadno odvápníte rychlovarnou konvici. Stačí do vody nalít trochu octa a zapnout. Zbytky octa pak vymyjete a typický zápach brzy zmizí. Tím to ale nekončí, přidáním octa do pračky vydesinfikujete prádlo, zbavíte ho zápachu, změkčíte, a ještě vybělíte. Ocet si dokonce poradí i se skvrnami od potu a deodorantu.

3.      Na odpady i bez žíravin

Jak na ucpaný odpad? Nemusíte hned sahat po louhu, tentokrát to zkuste šetrněji. Odpad prolijte vroucí vodou, poté do něj nasypte půl hrníčku jedlé sody a přelijte stejným množstvím octa. Nechte působit přibližně 15 minut a pak znovu prolijte vroucí vodou.

Může se stát, že ocet se sodou bude na odpad krátký. Pro tyto případy se hodí mít po ruce kanalizační spirálu, díky které odstraníte usazeniny i další překážky. Na internetu ji pořídíte za pár stovek.

laundry 4017609 1920

4.      Čistá okna díky vodě a utěrce

Okna nemusíte mýt nejprve čisticím prostředkem a pak ještě zběsile leštit, abyste se zbavili šmouh. Když si pořídíte funkční hadřík z mikrovláken, bude vám stačit jen teplá voda. Hadřík poté vyperete a bude připravený na další úklid. Úspora času je už jen příjemný bonus.

5.      Provoňte domov esenciálními oleji

Chemické osvěžovače nepotřebujete. Obsažené látky mohou dráždit a způsobovat alergické reakce. Domov si snadno provoníte i pomoci přírodních éterických olejů, které nakapete do aromalampy nebo do zvlhčovače vzduchu. Přečtete si i další tipy pro čerstvější vzduch u vás doma.

6.      Kupujte jen svíčky z přírodních vosků

Klasické svíčky jsou vlastně z ropy. Navoněné bývají synteticky a spalováním tak neděláte dobrou službu sobě ani přírodě. Ekologičtější alternativou jsou svíčky ze včelího vosku nebo z certifikovaného sojového nebo palmového vosku. Certifikace je důležitá zejména z toho důvodu, že máte záruku šetrnějšího pěstování surovin.

7.      Pro kosmetiku raději do přírody

Kůže je náš největší orgán a mělo by nám tedy záležet na tom, co si na ni aplikujeme. Klasická mýdla, deodoranty, šampony i sprchové gely najdete i v jejich přírodní variantě. Tady to chce trošku pozornosti při vybírání, ne všechny přípravky, které se jako přírodní tváří, přírodní opravdu jsou.

sprayer 2356034 1280

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...