7 tipů, jak snížit náklady na bydlení

Pokud konec letošního roku přinesl nějakou změnu, tak rozhodně v oblasti nákladů na bydlení. A není to zrovna změna k lepšímu – nejen, že zdražují nájmy, ale také rapidně stoupají ceny energií. Pokud i vy přemýšlíte nad tím, jak snížit náklady na bydlení, jste na správném místě. Máme pro vás sedm tipů, jak odlehčit vašemu rozpočtu.

Pozor na nerozvážné nákupy potravin

První kategorií, ve které můžeme ušetřit opravu zajímavé částky, je nákup potravin. Pokud jste zvyklí zajet každý večer do supermarketu s tím, že nakoupíte, co vás zrovna napadne, vězte, že to je skvělý způsob, jak ztratit přehled na svými financemi. 

A jak tedy nakupovat tak, abychom co nejvíce ušetřili? Především je vhodné náhodné výlety do obchodu vyměnit za větší nákup jednou týdně. Předem se vyzbrojte seznamem všeho, co vám v domácnosti zrovna chybí – vyhnete se tak zbrklému nákupu věcí, které vlastně ani nepotřebujete.

Myslete na spotřebu vody

Další radu jste nejspíše čekali, přesto ji řekneme – jednoduše snižte spotřebu vody. V prvé řadě myslete na spotřebu vody při hygieně, ať už se jedná o zavření kohoutku při čištění zubů či výměnu koupele za sprchu. V případě, že si vanu nehodláte odepřít, snažte se myslet na množství vody, které napouštíte.

Vyměňte žárovky 

Voda však není jediným neustále rostoucím výdajem. V posledních měsících rostou především ceny za elektřinu. Pokud přemýšlíte, jak v této oblasti ušetřit, začněte výměnou žárovek za úsporné. Je to sice jen malá úspora, ale i ta se počítá.

riccardo annandale 7e2pe9wjL9M unsplash

Berte v potaz na energetickou náročnost elektroniky

Mnohem větší vliv na částku vydanou za elektřinu má energetická náročnost spotřebičů. Pokud tedy kupujete novou ledničku či pračku, vždy se podívejte, do jaké kategorie spadá. Vyhněte se zejména nejhorším kategoriím, ty ostatní jsou z hlediska úspory víceméně totožné a u těch údajně nejúspornějších spíše přeplatíte za samotný spotřebič.

Ušetřete za praní

Velkých úspor jak na vodě, tak elektřině můžeme dosáhnout ekonomickým praním. Vždy volte vhodný program a teplotu. Některé pračky dokonce nabízí speciální ekonomický režim. Pokud ho vaše pračka má, využívejte ho.

Vyměňte dodavatele energií

Pokud se chováte co nejúsporněji, ale ceny jsou stále příliš vysoké, zkuste jednoduše změnit dodavatele. Možná budete sami překvapeni, kolik jste celé roky zbytečně přeplácali za energie jen kvůli tomu, že vás nenapadlo přejít jinam.

Pozor na spotřebu tepla

Na závěr uvádíme radu, na kterou se často zapomíná – úspora tepla. Ideálním řešením je mít dobře zateplený dům či byt, aby nedocházelo k tepelným ztrátám. Velkých úspor můžeme dosáhnout i při větrání – namísto otevření větračky na celou noc zkuste příště na deset minut otevřít okna dokořán. Zatímco větračka vede k únikům tepla, rychlým vyvětráním docílíte výměny vzduchu bez tepelných ztrát. 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...