7 tipů pro čerstvější vzduch u vás doma

Dostaňte kus letní svěžesti i k vám domů a zaměřte se na kvalitu vzduchu. Máme pro vás 7 tipů na lepší vzduch v místnosti, a je jedno, jestli jste v horské chatě na Šumavě, nebo bydlíte třeba v centru Prahy. Jak vyčistit vzduch tak, aby se vám lépe dýchalo?

1. Květiny

Na kvalitě klimatu vašeho domova se negativně podepisuje celá řada látek, které se uvolňují do ovzduší – laky, lepidla, barvy, cigaretový kouř, čisticí prostředky, překližky a mnohé další. Ve vysokých koncentracích tyto látky mohou způsobovat bolest hlavy, podráždění sliznic, nosu i očí. Podle nejnovějších průzkumů mohou až 90 % těchto škodlivin absorbovat rostliny.

Vzduch skvěle čistí a filtruje ledviník (pokojová kapradina), šeflera, areková palma, lopatkovec, zelenec nebo patos. Ještě větší pocit svěžesti navodíte čerstvými řezanými květinami, které rozmístíte po bytě.

flowers 819361 960 720

2. Difuzéry

Svěžejší vzduch budete mít i díky difuzérům. Vybrat si můžete ty tradiční, které spočívají v tyčinkách ponořených ve vonném roztoku. Pokud chcete ale něco trvalejšího, pořiďte si difuzér elektrický. Ten funguje na principu vodní mlhy, kdy do nádoby v difuzéru nalijete vodu a vonný olej a zapnete jej. Pokud nemáte v nádobce vonnou esenci, difuzér slouží jako zvlhčovat vzduchu. Mnohé produkty bývají vybaveny i osvětlením či měničem barev, takže kromě příjemné vůně můžete i relaxovat v příjemném světle.

3. Čistička vzduchu

Pokud jste citliví na částice prachu, pylu a plísní ve vzduchu, investovat do čističky vzduchu se vám vyplatí. Čističky vzduchu pomáhají zvyšovat kvalitu vzduchu, který denně dýcháte a velmi výrazně přispívají ke zlepšení zdraví celé rodiny.

Klíčová je velikost místnosti – čím větší, tím větší vzduchový výkon budete potřebovat. Budete-li v dané místnosti i spát, určitě si pohlídejte hlučnost čističky. Na trhu existují dva druhy. Prvním je čistička vzduchu s HEPA filtrem, která zachycuje pevné částice, bakterie, plísně, viry a alergeny. HEPA filtr je pak třeba pravidelně měnit. Druhým tipem je čistička vzduchu s vodním filtrem, která zachycuje prach a mikroby, pomáhá zároveň zvlhčit vzduch a je nutná pravidelná údržba a čištění.

4. Pravidelné větrání

Větrat byste měli alespoň 3x denně, krátce a intenzivně. V zimě vám postačí klidně pět až deset minut, v létě alespoň půl hodiny. Otevřete více oken najednou, aby se vzduch pročistil rychleji a bez větších tepelných ztrát. Pomůže, když si z větrání vždycky uděláte rituál – každý den před spaní, aby se vám lépe usínalo, a po probuzení, abyste dostali čerstvý vzduch do místnosti. Také myslete na to, že byste měli větrat vždy, když vaříte, sušíte prádlo, po sprchování nebo koupeli, ale také po úklidu.

window 1148929 1920

5. Pravidelný úklid

Naprosto klíčové je eliminování prachu. Ten přilétá vzduchem, ale také se jedná o části odumřelé kůže, vlasy, zbytky koberců nebo chlupů. Stírejte ho proto pravidelně nejen z nábytku, ale i z hůř dostupných míst, kde se má tendenci hodně usazovat – pod postelí, sedací soupravou, na lednici, lince, na lustrech. Zároveň se ho snažte při setření příliš nezvířit – použijte vlhkou důkladně vyždímanou utěrku či hadru (nebo prachovku využívající statickou elektřinu) a vždy při utírání postupujte od shora dolů, aby zvířený prach nepadal na setřená místa.

S pravidelným úklidem souvisí i výměna a praní ložního prádla, všech ručníků, utěrek, hader, závěsů a záclon. Nezapomeňte ani na koupelnovou předložku. Jednou za čtvrt roku pak kromě ložního povlečení a prostěradel nechte vyprat i peřiny a polštáře, na které se často zapomíná.

6. Svíčky z přírodních vosků

Dejte pozor při koupi svíček do domácnosti a vyvarujte se těch parafínových. Ty totiž při hoření do vzduchu vypouští ropné deriváty a další látky, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Místo toho zvolte třeba aroma lampy na bázi rostlinných olejů, nebo svíčky z přírodního vosku – sojového nebo včelího. Ty neutralizují toxické složky ve vzduchu a nejsou takovou zátěží pro životní prostředí.

room 2593422 1920

7. Esenciální oleje

Některé esenciální oleje mají schopnost čistit a dezinfikovat vzduch od virů a bakterií či plísní. Esenciální oleje zabíjí až 99,9 procent bakterií, které se přenáší vzduchem. Skvěle působí olej s vůní borovice, eukalyptu nebo šalvěje. Na trhu se ale dá koupit i kombinace všech těchto látek, záleží pak na vaší preferenci.

Čtěte dál!

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...