8 důvodů, proč začít cvičit jógu ještě dnes

Protáhněte tělo i mysl. Pravidelné cvičení jógy má tolik výhod, že je škoda s ní nezačít. A navíc si ji můžete zacvičit kdykoli a kdekoli, nehledě na to, jestli jsou sportoviště otevřená nebo ne.

Jóga vznikla před tisíci lety a zejména v dnešní době se roztrhl pytel s jejími různými druhy. Cvičit můžete v klidném tempu i se pořádně zapotit. V mládí, ve stáří, ale i třeba v těhotenství nebo po porodu. Jedno mají ale všechny styly společné. Pořádně vám protáhnou tělo a vyčistí hlavu. A to není všechno, co jóga zvládne. Pojďte se začíst a rovnou si pak můžete i zacvičit.

1)     Můžete cvičit kdekoliv

Jóga má v současné době nespornou výhodu, že si ji můžete zacvičit kdekoli. Jógamatku vybalíte na zahradě nebo na podlaze v obýváku, a jde se na věc. Internet je plný placených i neplacených online kurzů, které vám pomohou získat potřebné základy.

2)     Zlepšíte si rovnováhu

A teď už se zaměříme na zdravotní benefity tohoto cvičení. Celá jóga je postavená na vnímání vlastního těla. Posílíte svaly středu těla, které jsou často opomíjené, protože na první pohled nejsou viditelné. Ale jsou rozhodně důležitější než pekáč buchet na břiše. A od posílení rovnováhy těla je to už kousek k rovnováze duševní. Ale o tom za chvíli.

people 2573216 1280

3)     Zvýšíte si fyzickou kondici

Kondici si zlepšíte i klidným cvičením. Není potřeba běhat po kopcích nebo zvedat závaží. Pravidelné cvičení jógy účinně zvyšuje fyzičku, a navíc časem i snižuje klidovou tepovou frekvenci, což výrazně prospívá srdci.

4)     Naučíte se lépe dýchat

Asi pro vás nebude novinka, že většina z nás dýchá špatně. Jsme stažení, ve stresu a dýcháme velmi povrchově. A právě s tímto neduhem jóga zatočí. Naučíte se soustředit na dech a neřešit, co se děje okolo. Jóga má celé sestavy věnované ovládání dechu nazvané pránajáma. Vaše tělo bude zásobené kyslíkem, posílíte plíce a srdce, a dokonce se vám pomůže srovnat krevní tlak. Správné dýchání má ale i další příznivé účinky na tělo i mysl. Zvyšuje odolnost organismu proti nákazám a podporuje léčebné procesy. V neposlední řadě také prakticky okamžitě snižuje stres.

yoga 2587066 1280

5)     Odbouráte stres

Jak už bylo řečeno výše, správné dýchání snižuje stres. A v kombinaci s cvičením to platí dvojnásob. Během praktikování jógy se v těle snižuje hladina stresového hormonu kortizolu. Tento benefit je navíc prokázaný i vědecky. Do cvičení spadá také spousta meditačních technik, které jsou jako balzám na nervy.

6)     Zlepšíte soustředění

Zklidněná mysl je více soustředěná. Pravidelným cvičením si tak dokonce zlepšíte i pracovní výkony. Soustředění vám pomůže k efektivnější práci a také k lepšímu zvládání stresových situací. Zpomalení tak paradoxně může spoustu věcí urychlit.

7)     Zpomalíte stárnutí

Pokud bude každý den cvičit alespoň chvilku, nastartujete v těle spoustu procesů, díky kterým vaše tělo bude mladší. Lepší fyzická i duševní kondice se projeví i na lepším zdraví orgánů a pleti. Je dokázané, že tento efekt se dostaví jen při pravidelném (klidně i kratším) cvičení, než při delším, ale nepravidelném.

yoga 2959214 1280

8)     Nastartujete metabolismus

Na nadváhu, respektive na ukládání tuků, má neblahý vliv právě výše zmiňovaný kortizol. Ten pravidelným cvičením odbouráte. Díky tomu snadněji nastartujete proces hubnutí, který podpoříte pravidelným cvičením.

Jaké tempo si zvolíte je jen na vás. Hlavně k sobě buďte laskaví, trpěliví a nikdy nejděte přes bolest. Namasté.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

  1. Na józe jsem byla jednou potom co mě překecala kamarádka a bylo to pro mě tak pomalý, že jsem utoho nedokázala jako dinamický člověk vydržet. Mám raději Zumbu a podobné lekce, kde se mohu vyřádit a je to pro mě stejně uvolňující jako bych hodinu seděla na józe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...