Možná i vy teď vybíráte novou pračku a narazili jste na fenomén parního praní. Nabídne parní pračka opravdu výrazně lepší služby, než její levnější kolegyně bez páry? Má smysl investovat víc peněz do parní pračky? O tom se musíte rozhodnout sami, my vám teď jen ukážeme výhody parního praní. Jsou ale poměrně zásadní, takže nepochybujeme, že se nad parní pračkou vážně zamyslíte…
Když k nákupu využijete Jena nábytek kupóny, pořídíte i parní pračku levněji. Eshop se totiž zaměřuje nejen na samotný nábytek, ale také na nabídku velkých domácích spotřebičů, pračky nevyjímaje.
1. Šetrnost k prádlu
Parní praní je k prádlu mnohem šetrnější než klasické praní ve vodě. Pára nezničí ani jemné prádlo, jakým jsou hedvábné či vlněné kousky. Pára je pro vlnu přímo doporučována! Už nebudete muset prát všechno jemné oblečení v ruce…
2. Účinnější praní skvrn
Pára, i když je jemnější, tak dosahuje vyšší teploty než voda. Navíc proniká do hloubky textilu. Díky tomu se podaří odstranit skvrny mnohem účinněji než u běžného praní jen ve vodě. Ušetříte třeba za odstraňovače skvrn.
3. Dokonalejší likvidace alergenů
Díky vyšší teplotě a účinnějšímu parnímu praní se dokonale odstraní alergeny, ať už vaše tělo negativně reaguje na cokoliv, od bakterií, přes zvířecí alergeny, prachové částice, dále roztoče, až po pyl. Odstraněno bývá často až 99 % těchto nežádoucích prvků.
4. Celkově kratší praní
Pára se nahřeje rychleji než voda a pere účinněji, proto i celkový prací cyklus může být mnohem kratší. S párou je nižší spotřeba vody i energie, takže asi netřeba dodávat, že kratší praní a nižší čerpání vody představuje dlouhodobou finanční úsporu a ekologičtější provoz.
5. Snazší žehlení
Pára dokáže vyrovnat faldy na oblečení, které vzniky při ždímání. Hospodyňky, co už parní pračky mají, si je nemohou vynachválit právě proto, že prádlo vyndávají z pračky načechrané a jen minimálně zmuchlané.
Často jim odpadla většina žehlení, teď s žehličkou musejí jen na ty nejfajnovější kousky oblečení, na kterých si nepřejí mít ani jediný minimální záhyb. Běžné denní oblečení však mohou jen pověsit a pak bez žehlení uložit do skříně nebo rovnou vzít na sebe.
6. Tišší provoz
Kdo má domek a v něm technickou místnost, tomu je hlučnost pračky celkem fuk. Ale jestliže bydlíte v paneláku a chcete prát převážně přes noc, jistě se poohlížíte po co nejtišším spotřebiči. Parní pračky se řadí k těm, co nadělají hluku nejméně.
7. Samočištění
Na trhu najdete i pračky se samočisticím parním módem. Ten dokáže pročistit celou pračku, takže údržba je vyřešena za vás. Pračka je vždy svěží a bez zápachu z usazenin z předchozích praní. Odpadá i otravné čištění těsnicí gumy (tedy za předpokladu, že nejde o kombinovaný model se sušičkou).
8. Osvěžení prádla, kdykoliv potřebujete
Když potřebujete některé kousky oblečení jen osvěžit, třeba po načichnutí kouřem nebo výpary z kuchyně (či zcela jinými nežádoucími vůněmi), dáte je na pár minut do pračky a zapnete program pro osvěžení prádla párou. Všechny pachy se tím ztratí a prádlo bude po vyndání z pračky nádherně načechrané. Osvěžení se dá s úspěchem použít i na to oblečení, které se ve skříni nebo třeba při sezení v autě zmačkalo.
Jen základní parní funkce nebo pračku s celým parním programem?
Vybrat si můžete mezi pračkami, které mají páru jen jako doplněk k běžnému praní ve vodě, takže načechrají prádlo po ždímání nebo pomohou s údržbou pračky, ovšem prací cyklus a jeho výsledky příliš neovlivní.
Ale pak jsou tu i pračky, které umějí celý parní prací cyklus, díky páře se v bubnu zvyšuje teplota a pára proniká hlouběji do látek, tak je celé praní mnohem účinnější, zároveň kratší a energeticky i finančně úspornější. Vyšší počáteční investice se proto dokáže vrátit díky levnějšímu provozu.