Aby byl trávník krásný – i v letních parnech

Každý majitel rodinného domu, chalupy či chaty touží po reprezentativní zahradě. Součástí exteriéru bývá základní zeleň a tou je trávník. Zdravý a krásný travnatý porost je často dokonalou tečkou, která dokáže podtrhnout celkové vyznění koncepce zahrady i stavby. Jak na péči o zahradu v letních vedrech, které trávníku nesvědčí?

Tropická vedra dokáží divy. Zatímco některé rostliny je naprosto milují, trávník v takových dnech tiše trpí. Suchá tráva není nic, čím by se zahrádkáři chtěli chlubit. Proto přinášíme několik jednoduchých pravidel a rad, které vám pomohou postarat se o trávník i v těch největších vedrech.  

Dostatek vláhy

Není zavlažování jako zavlažování. Při vysokých letních teplotách nestačí travnatou plochu jen krátce zavlažit – taková voda se totiž okamžitě odpaří a tráva tak nezíská vláhu, kterou potřebuje pro svou vitalitu. Kromě pravidelného zavlažování, do kterého je dobré pustit se brzy ráno nebo večer, je vhodné travnatou plochu zalít – a to pořádně. Důkladné zalití provádějte při letních vedrech alespoň dvakrát týdně. Jaký je ideální poměr vody? Aby trávník získal potřebné množství vody v období sucha, uvádí se zálivka zhruba 15 litrů na 1 metr čtvereční.

Sečení s mírou

Pravidelné sečení je pro trávník ozdravné, ale je třeba myslet na určitá pravidla. Ty je třeba dodržovat při vysokých teplotách, jestliže chcete trávníku prospět. Na co tedy myslet? Základní a důležitá je především výška, kterou nastavíte na sekačce. Zatímco mimo léto můžete kosit i na tu nejnižší výšku, v létě se doporučuje výška sečení okolo 3-4 cm. Toto pravidlo umožňuje trávě snadný průběh fotosyntézy. Díky ní se pak trávník lépe zazelená a zahustí – a to je přesně výsledek, který vidí rád každý zahradník. A kdy sekat? Vhodnou dobou pro sečení je podvečer, tedy období mimo nejvyšší denní teploty.

Zkuste mulčování

Přihnojit trávník a ještě jej chránit před vysycháním a vedry? To dokáže tzv. mulčování. Tuto funkci nabízejí některé sekačky, které nesbírají trávu do sběrného koše, ale naopak ji rozsečenou vracejí zpět do travnatého porostu. Mulčování používejte při mírném zkracování trávníku, aby rozmetená tráva nezahnívala. Jedině tak tato technika splní svůj účel a vaše zahrada vás odmění příjemným a svěžím vzhledem.

Čtěte dál!

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka nekončí. Aby...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě domu rozhodně...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na tom jsou...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na...