Alergie: jak dlouho trvá alergická reakce, jaké jsou její projevy a jak ji léčit?

Alergie je projev organismu, konkrétně jeho reakce na určitou látku, se kterou přichází do styku. V současné době trpí alergiemi přibližně každý čtvrtý člověk a často se vyskytují i u malých dětí. Některé alergie časem vymizí, jiné se objeví znovu a některé nás trápí celý život. Jaké jsou nejčastější alergie, jaké jsou jejich projevy a jak s nimi můžeme bojovat?

Co je to alergie a jak se projevuje


Alergie znamená nepřiměřenou obrannou reakci imunitního systému našeho těla na určité látky z vnějšího prostředí. Tyto látky, na které citliví jedinci reagují a které vyvolávají jejich obranné reakce, tzv. alergické reakce, se nazývají alergeny.

Alergeny normálně lidem neškodí, ale alergici je vnímají a reagují na ně. Jaké alergeny známe?

  • vdechované alergeny: alergeny ze vzduchu, např. pyly trav, bylin a stromů, roztoči, zvířecí alergeny nebo plísně.
  • potravinové alergeny: často mléko, lepek, vejce, kořenová zelenina, rajčata, ořechy, sója, ryby a některé druhy ovoce.
  • alergeny z bodnutí hmyzem: u nás nejčastěji včelou, vosou, sršněm a čmelákem.
  • alergeny z léků: často penicilin, některá antibiotika, anestetika atd.

Alergické reakce a projevy

Všechny projevy, ke kterým dochází při nepřiměřené reakci imunitního systému, se nazývají alergické reakce a dělí se na místní a celkové.

Lokální alergické reakce

Mezi místní alergické reakce patří například kýchání, slzení očí, otoky, vyrážky, rýma, škrábání v krku, kašel atd. Tyto reakce jsou často pozorovány u alergiků.

Obecné alergické reakce

Obecnou alergickou reakcí je anafylaktický šok, který může být vyvolán obzvláště silným alergenem z potravin nebo po bodnutí hmyzem. Anafylaktický šok se projevuje prudkým poklesem krevního tlaku a otokem dýchacích cest, což vede k dýchacím potížím.

Proto by alergici měli mít u sebe lék zvaný adrenalin, který tuto reakci rychle potlačí. Pokud ji nemá a nedostane ji včas, může ztratit vědomí nebo se dokonce udusit.

Nejčastější příznaky alergie:

  • vodnatá rýma
  • svědění, pálení a časté slzení očí
  • podráždění kůže
  • zarudnutí kůže/očí
  • úly
  • kýchání
  • dušnost
  • otok na určitém místě
  • a další
skin problem dermatology concept displeased curly african american woman scratches itch arm

Potravinové alergie a intolerance

Nejprve se zmíníme o potravinových alergiích. Jsou velmi nepříjemné, často se objevují až v dospělosti a potýká se s nimi stále více lidí. Nejčastější alergie jsou na bílkovinu kravského mléka, pšenici, ořechy, mořské plody, sóju a různé druhy ovoce a zeleniny.

Projevy potravinové alergie

Jak poznám, že mám potravinovou alergii? První signály nám obvykle dává ústní dutina a jazyk. Často se objevuje škubání jazyka, škrábání v krku, kašel, otoky očí a různé ekzémy. V nejhorších případech může dojít k anafylaktickému šoku.

Jaké jsou různé příznaky potravinové alergie?

  • trávicí potíže: nevolnost, bolesti břicha, průjem, plynatost, zvracení, břišní koliky, pálení žáhy, nechutenství, vředy v ústech atd.
  • kožní projevy: svědění, kopřivka nebo ekzém
  • respirační poruchy: rýma, kašel, bronchiální astma atd.
  • anafylaxe: nejzávažnější a nejtěžší forma alergické reakce – nevolnost, zčervenání kůže, svědění, poruchy dýchání, bušení srdce, strach, závratě a další.

Alergie na mléko a intolerance laktózy

Mezi nejčastější potravinové alergie patří alergie na bílkovinu kravského mléka, ABKM. Diagnostika není snadná, ale pokud se u vás tyto reakce objevují po dobu 2 až 72 hodin po konzumaci kravského mléka a výrobků z něj, je pravděpodobné, že ji máte.

  • průjem, kolika, nadýmání, zvracení
  • ekzém, kopřivka, otok obličeje.
  • rýma, astma

Léčba ABKM

Při ABKM musíte dodržovat přísnou dietu a zcela vyřadit mléko a mléčné výrobky. U kojených dětí se doporučuje, aby kojící matka také dodržovala dietu, a u nekojených dětí je třeba používat speciálně vyvinutá umělá mléka.

Nesnášenlivost laktózy

Intolerance laktózy nebyla kdysi tak známá, ale dnes jí trpí miliony lidí. Osoby trpící touto intolerancí mají nedostatek enzymu laktázy, který štěpí mléčný cukr laktózu. Mezi její projevy patří různé zažívací potíže, jako jsou bolesti břicha, nadýmání a průjem.

Lidé trpící intolerancí laktózy by se měli vyhýbat mléčným výrobkům, ale nemusí je zcela vyloučit. Mnoho mléčných výrobků obsahuje jen minimální množství laktózy, například některé tvrdé a dlouho zrající sýry a jogurty, stejně jako výrobky z kozího nebo ovčího mléka. Mohou také konzumovat speciální mléčné výrobky bez laktózy. Existují také doplňky stravy ve formě kapek nebo tablet, které obsahují enzym laktázu. Tyto doplňky se užívají před jídlem obsahujícím laktózu – pomohou ji v těle rozložit a zmírnit tak příznaky po jejím požití.

copy space top view arrangement with milk

Alergie na pšenici

Dalším častým potravinovým alergenem je pšenice, respektive bílkoviny, které obsahuje. Alergický organismus na něj reaguje kožními příznaky a dýchacími obtížemi, ale může způsobit i zažívací potíže.

  • otok, svědění a škrábání v ústech, nose, krku nebo očích.
  • kopřivka nebo atopická dermatitida
  • astma, tzv. pekařské astma
  • potíže s dýcháním
  • křeče, nevolnost, zvracení, plynatost a průjem.


V případě alergie na pšenici je nutné změnit stravovací návyky a vyřadit ze stravy pšenici a příbuzné obiloviny. Ale pozor, i bezlepkové potraviny mohou obsahovat pšeničný škrob, který je při alergii na pšenici také nevhodný.

Alergie na ovoce

Alergie na ovoce je způsobena alergeny, kterými jsou v tomto případě opět bílkoviny. Alergická reakce se obvykle objeví krátce po požití alergenu. Nejčastěji ji způsobují jablka a hrušky, ale může být způsobena i třešněmi, višněmi, meruňkami, broskvemi, malinami, jahodami a dalším ovocem. Mezi exotické ovoce patří banán, ananas, kiwi a různé citrusové plody.

Příznakem alergie na ovoce je tzv. orální alergický syndrom, jehož projevy jsou svědění a pálení rtů, dásní a jazyka. Může se také objevit otok nebo vyrážka kolem úst a ekzém nebo kopřivka na kůži. Příležitostně může dojít k otoku dýchacích cest, který již ohrožuje život.

Pokud máte alergii na ovoce, je vhodné dané ovoce z jídelníčku vyřadit. V případě závažných alergických reakcí je důležité zajít k alergologovi pro injekční pero s epinefrinem a nosit ho preventivně stále u sebe.

TIP: Alergeny v ovoci můžete zničit tepelnou úpravou – často jsou citlivé na teplo. Ovoce pak můžete také konzumovat.

top view sliced fruits apples oranges with berries light background fruit fresh mellow vitamine health

Alergie na ořechy

Ořechy, které jsou běžně součástí zdravé kuchyně, jsou příčinou závažných alergických reakcí. Jedná se o vlašské ořechy, lískové ořechy, arašídy, mandle a další. Při alergii na ořechy je vhodné vyhýbat se nejen samotným ořechům, ale i potravinám s ořechovou příchutí.

Alergie na alkohol

Pokud patříte mezi lidi, kterým se obvykle dělá nevolno už po jedné sklence piva nebo vína, je docela dobře možné, že trpíte alergií na alkohol nebo nesnášenlivostí alkoholu, která je častější. V tomto případě tělo reaguje na etanol a alergická reakce se může objevit již po 10 ml vína nebo piva.

Mezi příznaky alergie na alkohol patří vyrážka, dýchací potíže, žaludeční křeče, nevolnost, kolaps a v nejhorších případech anafylaktický šok. Léčba spočívá v prevenci, tj. vyřazení alkoholu z jídelníčku, ale v případě výše uvedených reakcí je možné je minimalizovat pomocí léků na uvolnění dýchání nebo krémů na zklidnění vyrážky.

TIP: Při alergii na alkohol je vhodné dávat si pozor také na potraviny a pokrmy, jako jsou masové marinády, rajčatové protlaky, přezrálé ovoce, ústní vody a dokonce i některé léky a kosmetické přípravky.

Alergie na slunce

Při alergii na slunce si dejte pozor na svědivé červené rány, pupínky, puchýře a otoky na místech, která jsou vystavena slunci. Existují dokonce až tři typy sluneční alergie.

  • Polyformní světelná dermatóza: nejčastější forma sluneční alergie, vzniká těžká vyrážka, která časem ustoupí.
  • Fotoalergická reakce: vzniká při kombinaci slunečního záření s některými rostlinami, parfémy, potravinami, umělými sladidly nebo léky, jako jsou antibiotika a antihistaminika.
  • Mallorca akné: podobá se normálnímu akné, ale je způsobeno slunečním zářením v kombinaci s některými chemickými látkami obsaženými v kosmetických přípravcích.

Jak se tomu vyhnout? Připravte si pokožku a postupně ji vystavujte slunečnímu záření. Alergie jsou nejčastěji vyvolány silným a intenzivním slunečním zářením. Pomoci může také léčba histaminem, která se obvykle zahajuje již týden před plánovanou dovolenou, nebo užívání doplňků stravy, jako je betakaroten. Opakem alergie na slunce je pak takzvaná chladová alergie, která bývá často zaměňována za chřipku.

pexels rfstudio 3618606

Pylová a prachová alergie

Pyl a prach se usazují na kůži, v očích, nose atd. Alergie na ně se projevuje vodnatou rýmou, svěděním a kýcháním, slzením očí a oteklým nosem.

Nejlépe se mu vyhnete, když zůstanete doma, dokud pylová sezóna neskončí, ale víme, že se to nestane jen tak. Proti prachu si můžete pomoci kvalitním vysavačem a také řadou volně prodejných léků, které zmírňují alergické reakce.

Alergie na zvířata a hmyz

Alergie na zvířata je přesně alergie na složky obsažené ve zvířecí srsti. Jedná se především o bílkoviny z jejich potu a prachu, které se mísí s jejich slinami nebo močí. V případě, že jste alergik a máte domácího mazlíčka, je vhodné ho častěji koupat. Po každém mazlení a tulení byste si také měli umýt ruce a nedotýkat se očí.

Strach je často vyvolán alergií na bodnutí hmyzem, například vosou, včelou nebo sršněm. Jejich žihadla mohou způsobit nejen otoky, kopřivku a malátnost, ale také návaly horka, zrychlený tep a dušnost nebo anafylaktický šok.

Náš tip: Jak se zbavit hmyzu v domácnosti? Začtěte se do našeho článku!

Alergie na roztoče

I roztoči mohou znepříjemnit život mnoha alergikům. Nejčastěji se vyskytují na kobercích, v přikrývkách, polštářích, matracích, ale také v záclonách a jiných textiliích. Mezi nejčastější příznaky alergie na roztoče patří vodnatá rýma, svědění a pálení očí a dokonce i dušnost, která může nakonec vést až k astmatu. Léčí se antihistaminiky a snahou zbavit se roztočů pravidelným vysáváním.

Alergie na léky

Je třeba zmínit také alergii na léky a jejich složky, která se projevuje podrážděním kůže a očí, dýchacími obtížemi a zvýšenou srdeční frekvencí. Nejčastěji jsou lidé alergičtí na penicilin a některé druhy antibiotik, na léky proti bolesti a horečce a také na některá anestetika.

Zkřížená alergie

Mnoho lidí trpících pylovou alergií má také potravinovou alergii. Jedná se o tzv. zkřížené alergie, které jsou způsobeny podobností proteinů. Tělo neboli imunitní systém vysílá protilátky proti určitému alergenu, ale ty reagují i na jiné, podobné alergeny z jiných zdrojů. Vznikají tak zkřížené alergie mezi pyly, ale také mezi pyly a potravinami nebo mezi potravinami navzájem.

pexels anna shvets 3683074

Nejčastější zkřížené alergie naleznete v tabulkách zkřížených alergií.

Jak se zbavit alergie – co na ni pomáhá?


Každá alergie se léčí trochu jinak. Podávané léky lze rozdělit do dvou skupin:

  • Preventivní léky: užívané pravidelně a dlouhodobě oslabují projevy alergie.
  • Úlevové léky: odstraňují akutní příznaky alergie

Zajímavá je také léčba vakcínou, tzv. hyposenzibilizace. Ve formě kapek nebo injekcí se pacientovi podává postupně se zvyšující množství modifikovaného alergenu. Jedná se o dlouhodobou léčbu, jejímž cílem je navodit stav tolerance organismu vůči alergenu. Obvyklá účinnost se pohybuje kolem 80 %.

Vyléčte se přírodní cestou

Jak léčit alergie bez léků? Existují také přírodní prostředky na zmírnění příznaků alergie, jako jsou výplachy nosu slanou vodou, nosní výplachy teplou vodou, solí a jedlou sodou.

Pomáhají také různé doplňky stravy, například antioxidant kvercetin, který zmírňuje kožní příznaky, nebo omega-3 mastné kyseliny, které zmírňují příznaky, jako je astma a atopický ekzém.

Alergie v těhotenství – jak je léčit?

A jak je to v těhotenství? Některé inhalační kortikosteroidy a inhalační léky lze podávat bez omezení ke zmírnění příznaků alergie. V určitých obdobích těhotenství lze použít i některá antihistaminika. Vždy je dobré se předem poradit se svým lékařem.

Čtěte dál!

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...