Art Deco styl v bydlení

Už jste slyšeli o bydlení ve stylu Art Deco? Tento výrazný dekorativní styl z 20. století, se po první světové válce rychle rozšířil po celém světě. Styl Art Deco není pro každého, ale dokáže zaručeně okouzlit. Čím se tento styl vyznačuje a jak si v něm zařídit bydlení se dozvíte níže.

Co je to Art Deco styl?

Výrazný, avantgardní a luxusní. Art Deco je dekorativní styl, který se zrodil v bouřlivém období 20. a 30. let minulého století, jako reakce na jemnost a romantiku secese. Zatímco secese hledala inspiraci v přírodě a jejích organických tvarech, Art Deco obrátilo list a zaměřilo se na geometrii, symetrii a luxus. Je to moderní styl, který v sobě mísí prvky kubismu, futurismu a tradičních řemesel. Art Deco je o odvaze, luxusu a eleganci.

shutterstock 2249636027 1

Barvy a materiály, které hrají první housle

Art Deco bydlení je nejen o formě, ale také o barvách a materiálech. Výrazné barvy jsou základním stavebním kamenem tohoto stylu. Kombinace černé, bílé, stříbrné, zlaté, tmavě modré, smaragdové zelené a rubínové červené jsou typické a přinášejí do interiérů výraznost a dynamiku.

Při hledání materiálů na zařízení bytu v Art Deco stylu pak sáhněte po těch luxusních. Materiály jako chrom, sklo, nerezová ocel, lakované dřevo, slonovina a exotické dřeviny jsou pro tento styl charakteristické. Přinesou do interiéru ten správný šmrnc.

Vzory, které zaujmou

Art Deco styl je také o geometrii. Geometrické vzory a symetrie jsou dalším charakteristickým prvkem tohoto stylu. Tyto vzory můžeme najít na tapetách, kobercích, nábytku i dekoracích. Art Deco tapeta s výrazným geometrickým vzorem může být skvělým způsobem, jak do bytu přinést tento styl.

shutterstock 509023768

Art Deco nábytek jako základ

Nábytek v Art Deco stylu se vyznačuje jednoduchými, čistými liniemi a často má geometrické tvary. Zkuste hledat nábytek s chromovými detaily, lakovanými povrchy nebo třpytivými akcenty. Art Deco stolek nebo pohovka s charakteristickými křivkami a čistými liniemi mohou bytu dodat ten správný šmrnc.

Art Deco nábytek je také o kontrastech. Můžete zkombinovat těžké křeslo s lehkým stolkem nebo skleněným stolem s masivním dřevěným regálem. Tím vytvoříte zajímavý kontrast, který je pro styl Art Deco tak typický.

shutterstock 1760693654

Podlaha ve stylu Art Deco

Podlaha je základem každého interiéru a ve stylu Art Deco to platí dvojnásob. Především zde se uplatňují výrazné a luxusní materiály. Dřevěné podlahy jsou často vyrobeny z exotických dřevin a zdobené výraznými geometrickými vzory. Můžete také zvolit mramorovou nebo terazzovou podlahu, která dodá interiéru nádech luxusu.

Při výběru podlahy myslete na celkovou barevnou harmonii interiéru. Pokud jsou stěny a nábytek výrazné, můžete zvolit podlahu v tlumenějších barvách, která bude působit jako klidný protipól. Naopak, pokud je zbytek interiéru spíše střídmý, může se stát podlaha tím prvkem, který dodá místnosti potřebnou šťávu. Ve stylu Art Deco se nebojte být odvážný a nezapomeňte, že podlaha může být nejen praktickým, ale i výrazným designovým prvkem.

Světlo ve stylu Art Deco

Osvětlení hraje v Art Deco interiéru klíčovou roli. Lampy Art Deco často kombinují kov, sklo nebo křišťál a jsou zdobené geometrickými vzory. Art Deco lustr může být výrazným prvkem, který přinese luxus do vašeho obývacího pokoje.

Při výběru osvětlení mysli na kontrasty. Můžeš kombinovat těžké lampy s lehkými, geometrickými prvky. Experimentuj s různými typy světla – použij teplé světlo pro vytvoření útulné atmosféry a studené světlo pro výrazné osvětlení jednotlivých prvků.

shutterstock 618270287 1

Dekorace, které dodají ten pravý styl

Výzdoba je posledním, ale neméně důležitým prvkem při zařizování bytu v Art Deco stylu. Dekorace v tomto stylu mají většinou geometrické vzory a jsou výrazné a luxusní. Mohou to být například chromové sošky, zrcadla s geometrickými vzory nebo dekorativní svícny. Můžete také použít vzorované polštáře a luxusní látky na závěsy nebo potahy nábytku.

Při výběru dekorací myslete na kontrasty a neboj se experimentovat. Kombinujte různé materiály, tvary a barvy, aby váš interiér nebyl jednotvárný. A především, nebojte se být odvážný a výrazný – je to přeci Art Deco!

Praktické tipy na závěr pro zařizování ve stylu Art Deco

  1. Plánujte a experimentujte: Před tím, než začnete zařizovat svůj byt v Art Deco stylu, udělejte si plán. Rozhodněte se, které prvky tohoto stylu se vám líbí nejvíce a jak je chcete využít v interiéru. Nebojte se experimentovat a zkoušet různé kombinace.
  2. Hledejte inspiraci: Inspiraci najdete v knihách o designu, na internetu nebo v muzeích. Pozorujte, jak jsou jednotlivé prvky využity a jak spolu harmonizují.
  3. Kombinujte a kontrastujte: Art Deco je o kontrastech. Kombinujte různé materiály, tvary a barvy. Můžete například zkombinovat těžký dřevěný nábytek s lehkým, skleněným stolem nebo tmavé, výrazné barvy s jemnými, světlými odstíny.
  4. Vyberte správné barvy: Barvy hrají v Art Deco stylu klíčovou roli. Vyberte si paletu, která se vám líbí a která se hodí k vašemu interiéru. Nebojte se použít výrazné a luxusní barvy jako je zlato, stříbro, tmavě modrá nebo smaragdová zelená.
  5. Investujte do kvalitního nábytku: Art Deco nábytek je často vyroben z kvalitních a luxusních materiálů. Investujte do kvalitních kusů, které vydrží a které budou váš byt skvěle reprezentovat.
  6. Nezapomínejte na osvětlení: Osvětlení je v Art Deco stylu velmi důležité. Vyberte si světla, která jsou v souladu s vaším stylem a která budou dobře osvětlovat byt. Můžete například zvolit velký Art Deco lustr, který bude dominovat obývací místnosti.
shutterstock 1010322001 1

Art Deco styl je skvělým způsobem, jak přinést do tvého bytu nádech luxusu a elegance. S těmito tipy a radami můžete začít zařizovat svůj byt v tomto jedinečném stylu. Ať už si vyberete Art Deco nábytek, tapetu, lustr nebo lampy, vždy mějte na paměti, že Art Deco je o odvaze, luxusu a eleganci. Ať už zařizujete celý byt, nebo jen jednu místnost, Art Deco vám přinese do bydlení neopakovatelný styl a luxus. Užijte si proces zařizování a tvoření nového interiéru a buďte hrdý na výsledek!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...