Ať vám neprotečou peníze – tipy jak vybrat baterii

Bez vody se žádná domácnost neobejde. Potřebujete s ní mýt sebe i nádobí, vaříte z ní a taky bez ní neuklidíte. Je součástí každodenního života a nedej bože, když neteče. Jenže tekoucí voda, jsou také tekoucí peníze a každý litr něco stojí. Vyberte si správnou baterii tak, abyste při spotřebě vody „nevytekli”.

photo 1545060894 43f8d02ba7c7 e1548840613564

Kohoutkové baterie opět na scéně

Výměna baterie nemusí souviset s celkovou rekonstrukcí. Je logické, že při každodenním užívání bude nezbytné baterii vyměnit dříve, než dojde k proměně celé koupelny či kuchyně. Ať se rozhodnete pro novou baterii v kterékoliv z těchto místností, můžete volit mezi kohoutkovou nebo pákovou baterií. Není pravda, že kohoutkové baterie jsou za zenitem. Naopak, jsou opět velmi populární a to především proto, že se jedná o designově zajímavé kousky. Nevýhodou však je, že u kohoutkových baterií může vaše spotřeba vody vzrůst až o 40 %, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Pečlivě proto zvažte, jestli vám designová baterie stojí za takové množství vody.

Vanová baterie REA CASCADE - 5 otvorů
Vanová baterie REA CASCADE – 5 otvorů

S pákovou baterií ušetříte

Pákové baterie jsou oproti těm kohoutkovým jednoznačně výhodnější. Regulace teploty vody je velmi snadná am to díky tzv. kartuši. Poměrně složitý mechanismus kartuše je schován v malé pákové baterii a šetří nám čas i peníze. Nejen, že můžete mít v mžiku k dispozici horkou tekoucí vodu, stejně rychle můžete její proud zastavit a výrazně tak snížit spotřebu. Nebojte se, že by pákové baterie nenabízely promyšlený design, v této kategorii máte velké množství pěkných kousků, které vaši koupelnu nebo kuchyň dokáží skutečně zkrášlit.

Termostatická baterie = peníze ve vaší kapse

Pokud byste díky baterii chtěli ušetřit opravdu maximálně, podívejte se na termostatické typy baterií. Ty zaručují mimo jiné stabilní teplotu vody, protože pracují na principu automatického míchání vody a na nastavení síly průtoku. Obvykle je součástí baterie také omezovač teploty, díky kterému předejdete opaření a ušetříte na ohřevu vody. Pořizovací ceny jsou sice vyšší, ale 50% úspora vody a ušetřené peníze za ohřev vám původní investici velmi rychle vykompenzují.

Grohe Grohtherm 800 - Termostatická vanová baterie, chrom 34567000
Grohe Grohtherm 800 – Termostatická vanová baterie, chrom 34567000

Bezdotykové baterie jako obraz budoucnosti

Nejmodernější a nejvychytanější jsou mezi bateriemi rozhodně ty dotykové. Během vteřiny spustí proud vody a stejně rychle jej zastaví a to díky senzoru pohybu. Stačí mávnout rukou a voda je okamžitě k mání. Baterie mívají pevně danou teplotu vody, takže proces mytí můžete hned zahájit. Jedná o vysoce hygienický typ baterie, který má dlouhou životnost. A přestože zatím je znáte z velkých kuchyní a z veřejných toalet, věřte, že cestu si do domovů nacházejí čím dál rychleji. Tak nebuďte včerejší a pořiďte si pořádnou baterii co nejdřív.

Bonus tip

I se starší baterií můžete uspořit. Cestou jsou tzv. šetřiče vody nebo perlátory. Obojí fungují na principu snížení průtoku vody. Věděli jste, že běžnou sprchovou hlavicí proteče za minutu až 15 litrů vody? Docela dobře se ale oprchujete i se 4 litry za minutu. A k stačí k tomu třeba je šetřič vody za pár stokorun. Na blogu Inlivi si můžete přečíst zkušenosti s českým šetřičem od Watersavers.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...