Beton v bydlení není žádným přežitkem

Říkáte si: “Proboha, proč zase beton do bytu nebo na zahradu? Vždyť doba nevzhledných panelákových sídlišť už snad pominula s minulým režimem?!” Pravdou zůstává, že mnoho lidí si beton spojuje právě s érou socialismu a má k němu negativní postoj. Ovšem dneska platí spíše opak. Beton se dostává zase na výsluní, a to nejenom v exteriéru, kde jsme na něj více zvyklí.

Betonové křeslo jako doplněk chodby - ilustrační obrázek, zdroj
Betonové křeslo jako doplněk chodby – ilustrační obrázek, zdroj

Faktem je, že s betonem to bude jako s olivy. Buď jej bezmezně milujete, nebo jste jeho odpůrci. Pokud patříte do první skupiny, nebo mu chcete dát ještě jednu šanci, pak čtěte dál.

Betonu je celá řada druhů

Co to vlastně je beton? Jednoduše řečeno jde o umělý kámen, který vzniká jako směs hrubšího a jemnějšího kameniva. Do toho se přimíchává voda a další přísady. Nejčastěji pak cement. Jestli si myslíte, že takto vznikne jedna hmota, která se používá všude ve stavebnictví, tak vás vyvedeme z omylu.

Betonů je hned vícero druhů. Rozlišují se podle jejich výroby a množství přidaných přísad. Dělit ho můžeme i na základě využití. Pak mluvíme o tzv. pohledovém betonu nebo betonové stěrce. To druhé využijete i v případě, že žijete v dřevostavbě a nemáte klasické zdi. Přirovnali bychom to k běžné omítce.

Bráníte se zapojit beton do vašeho bydlení kvůli jeho barvě? Mysleli jste si doteď, že beton je pouze smutně šedý? I toto je obecně vžitý omyl mezi veřejností. Na trhu seženete hned několik barevných odstínů betonu. Do betonové “směsi” se přidávají barevné pigmenty a tím vzniká prakticky neomezená barevná škála. Beton pak jde dále leštit a povrch zakonzervovat epoxidem.

Beton, který vévodí exteriéru

Nejprve se vydáme na exkurzi mimo váš dům či byt. Podíváme se, jaké možnosti využití betonu máme v exteriéru. Betonové zdi, sloupky nebo stoly jsou běžnou záležitostí. Jejich výhoda spočívá především v trvanlivosti.

Stojan na noviny - ilustrační obrázek, zdroj
Stojan na noviny – ilustrační obrázek, zdroj

Pokud zkombinujete dřevo s betonem můžete dostat zajímavé oplocení kolem vašeho domu. Jestli se bojíte přílišného zastínění nebo pocitu masivní betonové plochy, postavte pouze betonové sloupky. Mezi ně můžete vysázet například živý plot.

Betonový stojan na časopisy Lyon Béton Doc
Betonový stojan na časopisy Lyon Béton Doc

Zajímavou dekorací jsou betonová korýtka, která mohou sloužit jako velké ozdobné květináče pro vaše bylinky nebo keříkovou zeleninu.

Beton, který vévodí interiéru

Beton v exteriéru není ničím tak neobvyklým a používali ho už staří Římané. Avšak mnohem zajímavější je zapojit beton do interiéru bydlení. Věděli jste, že designéři navrhli dokonce i šperkovnici z betonu?

V interiéru se nejčastěji využívá barevného leštěného betonu, neboť se snadno opracovává a také udržuje. Postačí, když ho při běžném úklidu přejedete navlhčeným hadříkem s klasickým saponátem.

Pořiďte si betonový stůl na vaši terasu - ilustrační obrázek, zdroj
Pořiďte si betonový stůl na vaši terasu – ilustrační obrázek, zdroj

Právě s leštěným betonem se nejčastěji setkáte v kuchyních a koupelnách. V kuchyni na něj narazíte v podobě kuchyňské linky nebo dokonce barového pultíku. V obou případech nezůstávejte u světle šedého odstínu a zapojte do hry pigmentaci.

Jídelní stůl v dekoru betonu s černým podnožím TemaHome Multi
Jídelní stůl v dekoru betonu s černým podnožím TemaHome Multi

A kde se skrývá v koupelnách? Nejčastěji se jedná o náhradu klasického umyvadla. Právě díky barevným odstínům dodává celé místnosti na luxusnějším dojmu. Vzpomeňte si na hotelové koupelny. Ani pro vás není nedostupné si pořídit takovou koupelnu.
Jak vidíte, beton využijete prakticky všude, dokonce i na schodištích a ve vstupní hale.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...