Říkáte si: “Proboha, proč zase beton do bytu nebo na zahradu? Vždyť doba nevzhledných panelákových sídlišť už snad pominula s minulým režimem?!” Pravdou zůstává, že mnoho lidí si beton spojuje právě s érou socialismu a má k němu negativní postoj. Ovšem dneska platí spíše opak. Beton se dostává zase na výsluní, a to nejenom v exteriéru, kde jsme na něj více zvyklí.
Faktem je, že s betonem to bude jako s olivy. Buď jej bezmezně milujete, nebo jste jeho odpůrci. Pokud patříte do první skupiny, nebo mu chcete dát ještě jednu šanci, pak čtěte dál.
Betonu je celá řada druhů
Co to vlastně je beton? Jednoduše řečeno jde o umělý kámen, který vzniká jako směs hrubšího a jemnějšího kameniva. Do toho se přimíchává voda a další přísady. Nejčastěji pak cement. Jestli si myslíte, že takto vznikne jedna hmota, která se používá všude ve stavebnictví, tak vás vyvedeme z omylu.
Betonů je hned vícero druhů. Rozlišují se podle jejich výroby a množství přidaných přísad. Dělit ho můžeme i na základě využití. Pak mluvíme o tzv. pohledovém betonu nebo betonové stěrce. To druhé využijete i v případě, že žijete v dřevostavbě a nemáte klasické zdi. Přirovnali bychom to k běžné omítce.
Bráníte se zapojit beton do vašeho bydlení kvůli jeho barvě? Mysleli jste si doteď, že beton je pouze smutně šedý? I toto je obecně vžitý omyl mezi veřejností. Na trhu seženete hned několik barevných odstínů betonu. Do betonové “směsi” se přidávají barevné pigmenty a tím vzniká prakticky neomezená barevná škála. Beton pak jde dále leštit a povrch zakonzervovat epoxidem.
Beton, který vévodí exteriéru
Nejprve se vydáme na exkurzi mimo váš dům či byt. Podíváme se, jaké možnosti využití betonu máme v exteriéru. Betonové zdi, sloupky nebo stoly jsou běžnou záležitostí. Jejich výhoda spočívá především v trvanlivosti.
Pokud zkombinujete dřevo s betonem můžete dostat zajímavé oplocení kolem vašeho domu. Jestli se bojíte přílišného zastínění nebo pocitu masivní betonové plochy, postavte pouze betonové sloupky. Mezi ně můžete vysázet například živý plot.
Zajímavou dekorací jsou betonová korýtka, která mohou sloužit jako velké ozdobné květináče pro vaše bylinky nebo keříkovou zeleninu.
Beton, který vévodí interiéru
Beton v exteriéru není ničím tak neobvyklým a používali ho už staří Římané. Avšak mnohem zajímavější je zapojit beton do interiéru bydlení. Věděli jste, že designéři navrhli dokonce i šperkovnici z betonu?
V interiéru se nejčastěji využívá barevného leštěného betonu, neboť se snadno opracovává a také udržuje. Postačí, když ho při běžném úklidu přejedete navlhčeným hadříkem s klasickým saponátem.
Právě s leštěným betonem se nejčastěji setkáte v kuchyních a koupelnách. V kuchyni na něj narazíte v podobě kuchyňské linky nebo dokonce barového pultíku. V obou případech nezůstávejte u světle šedého odstínu a zapojte do hry pigmentaci.
A kde se skrývá v koupelnách? Nejčastěji se jedná o náhradu klasického umyvadla. Právě díky barevným odstínům dodává celé místnosti na luxusnějším dojmu. Vzpomeňte si na hotelové koupelny. Ani pro vás není nedostupné si pořídit takovou koupelnu.
Jak vidíte, beton využijete prakticky všude, dokonce i na schodištích a ve vstupní hale.