Bydlení po africku v České republice

Máte rádi jednoduchost a v přílišných kombinacích se nevyžíváte, pak si vybudujte africký ostrůvek uprostřed vašeho bytu. Pokud jste někdy navštívili Afriku, pak víte, že místní obyvatelé nehromadí věci. Vystačí si s minimem a přitom jsou spokojení.

Jednoduchý obývací pokoj - zdroj
Jednoduchý obývací pokoj – zdroj

Teď samozřejmě nemáme na mysli si postavit chýši s uplácanou hlínou na podlaze a na místo záchodové mísy si pořídit turecký záchod. Přinášíme spíše nápady na to, jak si ozvláštnit obývací pokoj nebo vyzdobit stěny vašich místností. Ostatně, nechte se inspirovat v tomto článku.

Výzdobě vévodí dlaždičky

Zatímco u nás zdobíme stěny převážně obrazy, tapetami či zvažujeme, zda neobložit stěny dřevěnými paletami, v Africe vítězí dlaždice. Anebo také nic, pouze barevné stěny. Dlaždičky a dlažba nejsou ničím neobvyklým ani v Evropě. Například v Portugalsku narazíte na kostely, které jsou celé dekorované mozaikou z dlaždiček.

V panelových bytech bývá kuchyňská podlaha zhotovená z dvoubarevných dlaždic, které obvykle překryjeme PVC linem, nebo nahradíme plovoucí podlahou. Nicméně dlažba se vrací zpátky do českých interiérů. Vévodí zejména kuchyním a koupelnám. Je to především díky její snadné údržbě. Vystačíte si s vlhkým hadrem a běžným saponátem. Na případné plísně se doporučuje použít přípravek Savo.

S dlaždičkami si můžete pohrát. Nezůstávejte u jednoho čtvercového typu. Zajímavou možností je zkombinovat úzký obdélníkový typ s většími čtverci. V koupelně můžete z obdélníků vytvořit úzký pás (lem) podél všech stěn, například v jedné třetině výšky stěn. Zbylá místa zaplníte standardními čtverci. Rozbijete tak stereotyp místnosti.

Posaďte se na matrace

Společenská místnost bývá v Africe často v otevřeném atriu, ze kterého vstupujete do obytných místností domu. Zařízená je velice jednoduše. Obvykle se tady nachází pouze matrace na sezení a okolo jsou rozestavěné nižší dřevěné stolky. Zde probíhá veškeré dění – od servírování jídla po společenské debaty při čaji.

Atrium v africkém stylu - zdroj
Atrium v africkém stylu – zdroj

Pokud si chcete vdechnout trochu žhavé Afriky do vašeho obývacího pokoje, neznamená to, že musíte vaši novou sedačku vyhodit z okna a nahradit ji matracemi. Zkuste se ale zbavit přebytečných věcí v místností. Ostatně i na základě učení feng-shui je vhodné nehromadit věci. Ve všem totiž přebývá energie a každá věc si nese svou “stopu”. Přílišným hromaděním vzniká přetlak energií v místnosti, které tak nemohou proudit. Vy se pak můžete cítit nepříjemně v daném místě. Mnohdy ani nevíte proč.

Pro začátek si pořiďte jeden stolek, který bude sloužit jako servírovací i konferenční zároveň. Přes gauč přehoďte pléd s africkými motivy a na zem pořiďte taburetky na sezení. Taburetky mohou nahradit i dekorační polštářky. Laďte je do barev plédu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...