Bydlení po africku v České republice

Máte rádi jednoduchost a v přílišných kombinacích se nevyžíváte, pak si vybudujte africký ostrůvek uprostřed vašeho bytu. Pokud jste někdy navštívili Afriku, pak víte, že místní obyvatelé nehromadí věci. Vystačí si s minimem a přitom jsou spokojení.

Jednoduchý obývací pokoj - zdroj
Jednoduchý obývací pokoj – zdroj

Teď samozřejmě nemáme na mysli si postavit chýši s uplácanou hlínou na podlaze a na místo záchodové mísy si pořídit turecký záchod. Přinášíme spíše nápady na to, jak si ozvláštnit obývací pokoj nebo vyzdobit stěny vašich místností. Ostatně, nechte se inspirovat v tomto článku.

Výzdobě vévodí dlaždičky

Zatímco u nás zdobíme stěny převážně obrazy, tapetami či zvažujeme, zda neobložit stěny dřevěnými paletami, v Africe vítězí dlaždice. Anebo také nic, pouze barevné stěny. Dlaždičky a dlažba nejsou ničím neobvyklým ani v Evropě. Například v Portugalsku narazíte na kostely, které jsou celé dekorované mozaikou z dlaždiček.

V panelových bytech bývá kuchyňská podlaha zhotovená z dvoubarevných dlaždic, které obvykle překryjeme PVC linem, nebo nahradíme plovoucí podlahou. Nicméně dlažba se vrací zpátky do českých interiérů. Vévodí zejména kuchyním a koupelnám. Je to především díky její snadné údržbě. Vystačíte si s vlhkým hadrem a běžným saponátem. Na případné plísně se doporučuje použít přípravek Savo.

S dlaždičkami si můžete pohrát. Nezůstávejte u jednoho čtvercového typu. Zajímavou možností je zkombinovat úzký obdélníkový typ s většími čtverci. V koupelně můžete z obdélníků vytvořit úzký pás (lem) podél všech stěn, například v jedné třetině výšky stěn. Zbylá místa zaplníte standardními čtverci. Rozbijete tak stereotyp místnosti.

Posaďte se na matrace

Společenská místnost bývá v Africe často v otevřeném atriu, ze kterého vstupujete do obytných místností domu. Zařízená je velice jednoduše. Obvykle se tady nachází pouze matrace na sezení a okolo jsou rozestavěné nižší dřevěné stolky. Zde probíhá veškeré dění – od servírování jídla po společenské debaty při čaji.

Atrium v africkém stylu - zdroj
Atrium v africkém stylu – zdroj

Pokud si chcete vdechnout trochu žhavé Afriky do vašeho obývacího pokoje, neznamená to, že musíte vaši novou sedačku vyhodit z okna a nahradit ji matracemi. Zkuste se ale zbavit přebytečných věcí v místností. Ostatně i na základě učení feng-shui je vhodné nehromadit věci. Ve všem totiž přebývá energie a každá věc si nese svou “stopu”. Přílišným hromaděním vzniká přetlak energií v místnosti, které tak nemohou proudit. Vy se pak můžete cítit nepříjemně v daném místě. Mnohdy ani nevíte proč.

Pro začátek si pořiďte jeden stolek, který bude sloužit jako servírovací i konferenční zároveň. Přes gauč přehoďte pléd s africkými motivy a na zem pořiďte taburetky na sezení. Taburetky mohou nahradit i dekorační polštářky. Laďte je do barev plédu.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...