Bydlení v puristickém stylu potěší pořádkumilovné

Absence veškerých dekorací, maximální čistota a nábytek bez složitostí. To je pouze několik prvků, které patří k puristickému bydlení. Objevte, zdali je tento styl tím, co by do vašeho domova přineslo pohodlí a štěstí.

puristicky styl 1

Absence veškerých dekorací a maximální čistota designu. To je pouze několik prvků, které patří k puristickému bydlení. Oblíbíte si ho i vy?

Puristický styl se v interiérovém designu hlásí několik posledních let velmi hlasitě o slovo. Nejen lidé s nedostatkem času chtějí žít čistě, moderně, bez závazků a složitostí. Purismus je označení, které vychází z latinského purus (čistý). Jeho cílem je dosáhnout stylové čistoty. Původně především v jazykové tvorbě, přeneseně ve všech dalších směrech včetně bydlení.

Chladné a neútulné bydlení?

Puristický styl v bydlení nemá v našich končinách příliš dobrou pověst. České domácnosti jsou zvyklé na různé dekorace, starožitnosti, koberce, pestré vzory, polštářky a další předměty, které přináší pocit určité zabydlenosti.

Puristické bydlení se vše zmíněné snaží odstranit. Přichází s jednobarevným laděním, volností, čistotou a velkými prostory, ve kterých dominuje pouze několik málo minimalistických předmětů. Purismus v rámci domova opravdu není pro každého. Je těžké představit si, že podobný styl bude vyhovovat rodině s dětmi. Bude nepohodlný, nepraktický. Naopak pro mladé umělce, podnikatele a inovátory je ideální.

puristicky styl 2

Čistý designový styl má blízko k luxusu

A kudy vede cesta k puristickému bydlení? Jednou z hlavních ingrediencí je již zmíněné monochromatické ladění celého interiéru. Nejpopulárnější je šedá a bílá, nebo naopak černá a antracitová. Designová čistota by měla být založena na kvalitě. Příznivci purismu milují designový nábytek od prestižních návrhářů. Jedná se o větší investici, nicméně nezapomínejte na to, že při zařizování obývacího pokoje v puristickém stylu si vystačíte s jedním luxusním křeslem a jedním stolem. Mezi časté materiály se řadí kov, sklo a masivní dřevo.

Kabely, utěrky a hrnečky musí pryč

Vše, co by mohlo narušovat čistotu designu a celého bydlení, musí pryč. Kabely by měly být zabudovány do stěn, to stejné platí o veškerém osvětlení a elektronice. Topení musí být v podlaze. V kuchyni nesmí být vidět spotřebiče, koření, utěrky, hrnce a další běžné potřeby. Pokud patříte k lidem, kteří žijí v kuchyni a milují vaření, purismus pro vás opět nebude. Ledaže byste kvůli designovému bydlení změnili váš životní styl a začali se stravovat po restauracích, což příliš nedává smysl.

Je puristický styl pro vás?

Ohromující prostor, dominantní prvky a několikrát deklarovaná čistota patří k puristickému stylu zcela neodmyslitelně. Přesedlat z klasického bydlení do toho, kde nemají zbytečnosti místo, nebude jednoduché. Prvním krokem, který můžete udělat už nyní, je kompletní vyklizení všeho, co dávno nepotřebujete. Další postup a rychlost přechodu k puristickému bydlení je už pouze na vás.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...