Co byste řekli na bydlení v hygge stylu?

Že jste nikdy o hygge stylu neslyšeli ani nevíte, jak se toto slovo vyslovuje? Nevadí, přesto si troufáme tvrdit, že tu a tam nějakou “hygge činnost” v domácnosti provozujete. Tak schválně, hned to zjistíme. Chystáte večeři pro rodinu a při vaření si pustíte nahlas hudbu. Při tom ještě popíjíte skleničku červeného. Tak přesně tato pohoda se nese v duchu hygge stylu.

Obývací pokoj v hygge stylu - zdroj
Obývací pokoj v hygge stylu – zdroj

Britské šílenství

I když původem je slovo hygge z dánštiny a právě v jejich chování se projevuje jeho duch nejvýrazněji, loni po něm doslova šílely davy ve Velké Británii. Charlotte Higins zveřejnila ve svých statistikách, že jenom za rok 2016 vyšlo v Británii na 10 knih a 200 článků, které se hygge stylem zabývají.

Zachlumlejte se hřejivých dek u krbu - zdroj
Zachlumlejte se hřejivých dek u krbu – zdroj

Výslovnost dánského slova zní přibližně jako „hüke“. S gramatickými obměnami ho v proslovu můžete použít jako podstatné jméno, přídavné jméno i jako sloveso. S definicí, co přesně se za tímto životním stylem skrývá, je to ještě složitější než s jeho výslovností. Jde především o těžce definovatelný pocit a chování, které se projevuje v dánské mentalitě. České překlady se pohybují někde mezi pohodlím, příjemností, pohodou a útulností. Ale žádný z nich není přesný.

Jak si doma navodit hygge styl

Přestože se jen s obtížemi dá slovo přeložit do češtiny, jeho pohodu si v našich interiérech dokážeme přivodit snadno. Protože Dánové patří k severským národům, ponese se bydlení ve skandinávském stylu. Hlavní rysy se tak nesou v duchu souznění s přírodou, jednoduchými liniemi, norskými vzory na textiliích a hřejivými aspekty v interiéru.

Začneme obývacím pokojem. Aby se vám s přáteli dobře lenošilo, tak si pořiďte měkoučkou sedačku s řadou dekorativních polštářků. Barvy laďte do béžové a světle šedé. Hledejte spíše jednoduché linie než výrazné zdobení. Na zem kromě koberce pro zahřátí je vhodná i nějaká ta kožešina nebo její imitace.

Udělejte si pohodlí - zdroj
Udělejte si pohodlí – zdroj

Vlně a kožešině se opravdu nebraňte. Kupte vlněných pokrývek více a rozmístěte je různě po pokojích i všech pohovkách a postelích. Hosté se tak budou moci zachumlat a při zvuku hudby s vámi lenošit do pozdních hodin.

Kožešinami máte pomalu vyzdobené i stěny pokojů, přesto vám pořád není dostatečně teplo? Pak si zatopte ve vlastním domácím krbu. Můžete ho mít na přitápění anebo využívat jako centrální bod pro ohřev celého domu. Volit můžete mezi otevřeným a zavřeným krbem, ale poraďte se s odborníkem.

Nenechte vyhrát tmu

Je všeobecně známo, že severské národy mnohem častěji bojují s depresí a množstvím sebevražd. Je to dáno především povahou zdejšího počasí. Nikomu neprospívá trávit čas ve tmě a za polárním kruhem jsou i dny, kdy slunce nevychází vůbec.

Ložnice v hygge stylu u zdroj
Ložnice v hygge stylu u zdroj

Právě kvůli menšímu počtu slunečných dní se ve Skandinávii mnohem častěji setkáte se svíčkami a dalším alternativním stylem osvětlení v jejich interiérech. S přáteli i nejbližšími se jistě taky chcete bavit v příjemně prosvětlené atmosféře. Vyzdobte si tedy místnosti svíčkami nebo aromatickými lampičkami. Zajímavou alternativou jsou i solné lampy.

Základem je samozřejmě i kvalitní osvětlení ve všech místnostech. Do kuchyně se vám budou hodit podélné zářivky, v obývacím pokoji vsaďte na několik menších lustrů. Ve skandinávském stylu hraje mezi materiály prim dřevo a kov.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...