Chytrá závlaha: Zahrada sama pozná, kdy spustit zavlažování

Realizace závlahového systému je komplexní záležitost, která vyžaduje zásah profesionála – zahradníka nebo specialisty na závlahové systémy. Je nutné správně nadimenzovat průměry přívodních trubek, které se dále větví do jednotlivých sekcí dle použitých sprinklerů, kapkové závlahy, tvaru pozemku, druhu rozstřiku, atp. Také musíte mít vyřešený zdroj vody, případné dopouštění, čerpání, přečerpávání a dočerpávání. Jaké máte možnosti, když chcete zahradu zavlažovat?

Typ závlahy naplánujte

Vše musíte promyslet a spočítat už při plánování zahrady. Bez ohledu na to, jestli se bude jednat o „hloupou“ nebo chytrou závlahu. To, v čem se oba druhy závlahy liší je komfort.

Nechoďme kolem horké kaše a pojďme si říct, jak závlaha může vypadat.

quaImPqRpNwu IhlUn0dI LTJkuldBCqU8ADXtoZH4JIzFZsAe6
Foto: Loxone.com

Ruční závlaha 

Čím je zahrada větší, a čím je v ní více druhů rostlin, tím je také náročnější na údržbu. Nemáme tím nyní na mysli chození s konví vody, ale mluvíme o tom, že jsou již rozvedeny jednotlivé sekce po zahradě (sprinklery, kapková závlaha, atp.) a vy určujete, co zrovna bude stříkat. Není možné zapnout vše, protože by nestačil tlak čerpadla. Ve chvíli, kdy je jedna větev dostatečně zalitá, přepnete na další.

Poloautomatická závlaha 

V tomto případě už se bavíme o zapojení elektřiny do celého procesu. Místo ručního přepínání nastupuje automatizace a jednotlivé sekce mají časově nastavené programy, které se různě přepínají.

Oproti předchozímu systému ušetříte čas (a někdy až podstatně), na druhou stranu musíte poloautomatickou závlahu kontrolovat a občas zasáhnout, protože poloautomat může stříkat, i když prší atp.

Tomu lze zabránit rozšířením o patřičná čidla. Mějte na paměti, že se jedná o investici v řádu tisíců až desetitisíců korun navíc.

Automatická závlaha 

Pokročilejší závlahové systémy, které mohou teoreticky pracovat s předpovědí počasí, různými půdními čidly, řízeným přečerpáváním, dočerpáváním, atp. Některé za příplatek nabízí i ovládání přes telefon.

Pro vás jako pro uživatele je pak řízení závlahy pomocí aplikace v mobilu mnohem komfortnější. Počítejte, že za toto pohodlí zaplatíte desítky tisíc navíc a cena za automatickou závlahu roste úměrně s každou vylepšenou funkcí.

Chytrá závlaha

Většinu procesů zvládne o chlup lépe než automatická závlaha. Nastavení jde kdykoliv jednoduše měnit, obsahuje data např. o vlhkosti půdy či blížícímu se dešti a ovládání přes telefon i přes internet je možné i z dovolené.

Výhoda této varianty spočívá v tom, že je možné ji využít k rozšířenějším funkcím. apř. pokud jsou děti na zahradě, tak závlaha nefunguje a čeká, až tam nebudou, atp. Další velká výhoda spočívá v tom, že vyjde levněji.

a4xl sRT2oB1hTu7t9bmyDzlQQBDzg0I9gQIC6jZzR4jYTfIc1t5X7M7wyWZT i4XQwD9 wne6wzGy4s6pIyBT2ZnXj7gtvke6FuWVgIfPhmnM9Oy9GplQmIQ8itQdH6 Evmsfz7
Foto: Loxone.com

Funkce, za které se platí u jednoúčelových zařízení, které zatím nejsou standardem každé zahrady, se neplatí, protože jsou softwarové. Člověk nemusí mít ani chytrý dům, aby mohl mít chytrou závlahu. Jedná se o malý počítač, který si s ní poradí. A kdo ví – u chytré zahrady to může začít a chytrým domem postupně pokračovat.

Velká zahrada bez starostí

Automatické a chytré závlahy jsou další z lidských rozmarů, které nám zpříjemňují život.

S velikostí a náročností zahrady se závlaha stává nepostradatelnou součástí za relativně přijatelných nákladů. Ale každý si před tím musí odpovědět na důležitou otázku: Chci se o zahradu každý den starat nebo ne?

TIP: Jak pečovat o trávník, aby byl krásný a reprezentativní i během teplejších dnů, jsme psali tady.

Pokud je odpověď Ano, chci se o zahradu každý den starat, tak chytrou závlahu nepotřebujete. Když ale chcete čas trávit příjemněji a nebát se přijet např. po týdenní dovolené domů ke kompletně vyschlé zahradě, je volba jasná.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...