Kožená sedačka nabízí kromě elegantního vzhledu také poměrně velkou odolnost. Tedy za předpokladu, že jste se rozhodli investovat do kvalitnějšího modelu. Bohužel však ani ty nejlepší kusy nejsou nezničitelné a v domácnosti, kde se pohybují děti a domácí zvířata, jsou pod neustálými útoky. Péče o kožený nábytek není extrémně složitá, ale měla by být pravidelná. Naučte se správný postup a zjistěte, jak zamaskovat některá poškození a opotřebení.
Prevence poškození a základní péče
Součástí péče o koženou sedačku není pouze čištění, ale už jen samotné umístění nábytku a vytvoření ideálních podmínek. Například blízko topení s nízkou vlhkostí vzduchu má kůže přirozenou tendenci praskat a ztrácet barvu. Vyblednutí a narušená struktura povrchu nepůsobí příliš hezky, a proto koženou sedačku udržujte alespoň půl metra od topení. Stejně tak není vhodné, aby byla vystavena slunečním paprskům.
V rámci pravidelné péče je dobré koženou sedačku alespoň jednou týdně vyluxovat a přetřít navlhčeným hadříkem. Bude vám stačit obyčejná voda, třebaže použití nějakého balzámu ve spreji na ošetření kůže bude přeci jen lepší. Rozhodně se vyhněte dětským olejům, mastné chemii či sádlu. Takové přípravky a postupy dokáží koženou sedačku znehodnotit. Sedačka zůstane nepřirozeně mastná a v praxi nepoužitelná. Navíc není nutné povrch impregnovat tak často. Důkladnější čištění stačí dělat jednou za dva až tři měsíce.
Jak opravit kosmetické vady?
Na používané sedačce z kůže se dříve či později objeví menší kosmetické vady. Často ve formě skvrn, které dokážete snadno odstranit. Bude vám k tomu stačit houbička namočená v terpentýnu. Ten lze za pár korun zakoupit v drogerii. Při čištění nezapomeňte na gumové rukavice. Určitě je vhodné postup vyzkoušet na jedné skvrně, která není na příliš viditelném místě. Teprve až s reakcí sedačky se můžete rozhodnout, zda-li v čištění skvrn pokračovat. Na mastné skvrny a skvrny od jídla často stačí pouze hadřík a mýdlová voda. Flek nemusí zmizet okamžitě, často trvá až několik dní a čištění, než se vstřebá.
Oděrky na koženém povrchu, které mohou způsobit například různé cvočky na oblečení, lze eliminovat opět velmi snadno. Stačí vám k tomu klasický guma, kterou oděrku přejedete. Následně stačí povrch přeleštit a je hotovo. Na velké škrábance způsobené zvířetem se vám bude hodit lihový fix. Ten musí mít barvu kůže a jeho tloušťka by neměla být příliš velká. Pochopitelně ho nelze použít v případě, kdy je kůže opravdu hodně poškozena a škrábance jsou hluboké.
Kompletní renovace
V rámci návodů na kompletní renovaci kožené sedačky v domácích podmínkách často narazíte na recepty s octem, čpavkem, olivovým olejem a podobně. Mohou fungovat, ale riziko špatného namíchání přípravku a tím pádem zničení drahé sedačky je až příliš vysoké. Neváhejte tedy investovat do profesionálního přípravku. Ušetří vám nejen obavy z nejistého výsledku, ale také čas.