Čím se řídit při vybírání sedacího vaku pro děti?

Sedací vaky se už poměrně dlouho těší veliké oblibě a rozhodně se nedá říct, že by tomu tak bylo pouze u dětí. Zvolíte-li parametry vaku správně, může v něm velice záhy relaxovat celá rodina.

Sedací vak v dětském pokoji velice snadno oživí interiér, rozšíří místo k odpočinku a bude sloužit stejně dobře k relaxaci i hraní. Zvolíte-li chytře, budete jej moc využívat doma i venku. Nepodceňujte tedy výběr vhodných parametrů a zvolte takové, které naplní vaše očekávání.

Kam sedací vak umístíte?

Již dávno neplatí, že se sedací vaky dají využívat pouze doma. Chcete-li pořídit sedací vak do dětského pokoje, nebudete se při svém výběru potýkat s žádnými velkými obtížemi. Jednoduše si vyberete materiál potahu, velikost i vnitřní výplň podle toho, co vás osloví nejvíc. Pokud ale chcete pořídit sedací vak, který půjde v létě využívat i na terase nebo u bazénu, budete se muset výběru konkrétních parametrů věnovat o trochu víc, především volbě vhodného potahového materiálu.  

Znáte specifika jednotlivých potahových materiálů?

Sedací vaky pro děti i dospělé se dnes potahují několika různými materiály, z nichž má každý svá vlastní specifika, s čímž jdou logicky ruku v ruce i jisté výhody a nevýhody. Záleží pouze na tom, co od sedacího vaku očekáváte a kde jej budete chtít primárně používat.

  • Velmi odolným a často vyhledávaným materiálem je nylon, který se skvěle hodí do dětského pokoje i ven. Ačkoli je na dotek poměrně hrubý, mezi jeho veliké výhody patří snadná údržba (bez obtíží jej očistíte vlhkým hadříkem) a odolnost vůči ostrým předmětům.
  • Sedací vaky bývají potažené i kůží, která má obecně mnoho pozitivních vlastností (je velmi příjemná na dotek, udržuje teplo), ale patří mezi nákladnější potahové materiály a snadno se poškodí, což v případě dětského dovádění není vždy úplně praktické.
  • Levnější variantou je eko kůžeJedná se vlastně o uměle vyrobenou koženku, která se primárně hodí více do interiéru, ale některé druhy vydrží i umístění na terase. Eko kůže je velmi příjemná na dotek, hřeje při sezení a navíc lze velmi snadno očistit.
  • Ryze pro užívání v dětském pokoji se pak hodí sedací vaky z plyše, protože nádherně hřejí, takže se nemusíte strachovat, že by váš potomek při hraní prostydl. Na druhou stranu bývá plyš po zašpinění o dost náročnější na údržbu (než třeba nylon či eko kůže).
abstract

Víte, jaká je nejvhodnější výplň?

Samozřejmě je velice důležité, aby se vašim dětem sedací vak líbil a krásně zapadl do celkového designu dětského pokoje. Vybírat můžete jak z výše popsaných materiálů potahu, tak ale i z různých designových provedení. Na druhou stranu je stejně důležitá, ne-li důležitější, vnitřní výplň, která velice výrazně ovlivňuje celkové vlastnosti sedacího vaku. Vybírat můžete ze tří základních možností:

  1. EPS kuličky jsou dnes brány jako nejkvalitnější výplň sedacích vaků. Vyrábí se z polystyrenu v několika různých velikostech, ale obecně platí, že čím jsou kuličky větší, tím bývá sedací vak na sezení pohodlnější. Na druhou stranu ale zvyšující se velikost kuliček přináší riziko, že při častém užívání rychleji slehnou.
  2. Polystyrenová drť je dnes považována do sedacích vaků jako nevhodný materiál, protože velice rychle slehává a navíc se nepřesýpá tak, jako je tomu u EPS kuliček. Na druhou stranu jsou vaky s touto výplní podstatně levnější.
  3. Přírodní výplň se na trhu začala objevovat poměrně nedávno. Ačkoli nenabízí takové pozitivní vlastnosti jako EPS kuličky (netvaruje se tak přirozeně podle těla), je skvělou alternativou pro všechny milovníky přírodních materiálu. Nejčastěji se vaky plní pohankovými nebo špaldovými slupkami, popřípadě kombinací obojího.

Jaký tvar sedacího vaku zvolíte?

Největší oblibě se dnes těší sedací vaky ve tvaru polštáře, na nichž můžete pohodlně sedět i ležet (pokud koupíte dostatečně velký). Některé sedací vaky v tomto tvaru navíc nabízí i přidělané popruhy, díky nimž si můžete z polštáře vytvarovat křesílko s lepší oporou zad. Sedací vaky se dále dají zakoupit ve tvaru hrušky, která již opěrku zad poskytuje, pytlekřesla či taburetu.

Doporučení na závěr

  • Do dětského pokoje rozhodně vybírejte vaky šité dvojím nebo trojím švem. Budete mít jistotu, že se při velké zátěži vak nezačne párat a dětem dlouho vydrží.
  • Velikou výhodou je u sedacích vaků také odnímatelný potah, který v případě potřeby snadno z vaku sundáte a vyperete.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...