Co dokáže koberec

Podlaha a stěny jsou základními prvky, které společně vytvářejí primární aspekty vzhledu každého interiréru. Aktuální trendy přejí experimentům a představivosti. Nápady lze zabudovat do interiéru tak, aby vyhovovaly především majiteli, což dává vzniknout unikátním konceptům, které mají nezaměnitelné kouzlo. Proto se někteří z nás vracejí ke klasickým kobercům, které dokáží teplo prostoru příjemně udržet, přestože donedávna koberce nebyly úplně in a nahradily je jiné typy podlahové krytiny.

Ilustrační obrázek, zdroj
Ilustrační obrázek, zdroj

Metrové koberce?

Běhouny známe z každé domácnosti, protože proteplí studenější plovoucí podlahy, vyladí dřevěné parkety a oživí dlažbu. Méně se však vidí typické metrové koberce, pokrývající celou místnost. Móda se však často opakuje a tak i dnes můžeme opět využít tuto možnost všude tam, kde chceme docílit hřejivé nálady, například v ložnici. Hodí se především koberce ve světlých a jemných barvách, pravidlem pro umístění koberce je však také jeho využití a péče. Kobercem můžeme ozdobit také dětský pokoj, kde si děti rády hrají na zemi.

Když běhoun, tak s elegancí

Levnější záležitostí, než klasické metrové koberce, jsou kusové koberce, kterým často říkáme běhouny. Takový koberec lze umístit téměř kamkoliv. Koberec snadno oživí místnost, kam jej umístíme a umí dokonale podtrhnout také styl nábytku v interiéru. Tradiční je běhoun v obývací zóně, kde v tandemu s konferenčním stolkem a sedací soupravou vytvářejí dominantní setkávací část domácnosti pro společenský život i odpočinek s rodinou. Zde bychom měli vybírat spíše přírodní tóny nebo moderní vzory. Moderními barvami jsou aktuálně světle zelená a pastelové tóny.

Jaký vybrat?

Návod pro výběr koberce nejspíš tak úplně neexistuje, alespoň ne univerzální pro každého z nás. Výběr koberce limituje pouze celkový vzhled domácnosti. Koberec lze sladit s textilem nebo stěnami. Tonalita prostoru určuje vstupní dojmy místnosti. Populární jsou působivé vzory, se kterými se však hůře pracuje a je důležité mít cit pro kombinaci s nábytkem a bytovým textilem. Minimalistické koberce slouží nejen pro odpočinek dětí, ale také k proteplení chladné podlahy. Světlé nebo přírodní barvy vybírejte do ložnice, která má být vaší oázou klidu, pestré syté barvy můžeme využít jako chytrý kontrast do dětského pokoje, předsíně či obývacího pokoje. Zvažujete-li koberec také do kuchyně, pak nezapomeňte na vlastnosti, jež by mu neměly chybět – samozřejmě by měl být vodou snadno čistitelný, protože v kuchyni a jídelně je koberec nejvíce náchylný na zašpinění.

Péče o koberec

S výběrem koberce jde ruku v ruce také myšlenka na budoucí pravidelnou péči. Ideální je tedy zvolit koberec, který nebude náročný na údržbu. Každý koberec bychom měli často vysávat od prachu, zvířecích chlupů a roztočů, obzvláště ty s dlouhým vlasem. Kromě vysávání je důležité jednou za čas koberec vyčistit – k tomu nám pomůže speciální čistič na koberce. Čištění je možné si zaplatit a nechat koberce vyčistit profesionály, nebo se na čištění můžeme vrhnout sami. Máme dvě možnosti – čistíme pomocí vysavače, který má funkci čištění koberců nebo také můžeme koberec očistit starým klasickým způsobem – pomocí kartáče. Pomocí péče bude mít koberec dlouhý život a za odměnu nám bude zdobit byt či dům po dlouhý čas.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...