Co frčí v interiéru?

Oč lehčí otázka, o to těžší je na ni odpověď krátce a výstižně. Navíc každému se líbí něco jiného. Zatímco váš soused miluje extravaganci a u něho doma najdete exotické sošky, barevné přehozy a vonné svíčky, vám může sedět jednodušší skandinávský styl. Například v roce 2015 mezi nejoblíbenějšími styly interiéru vévodily skandinávský spolu s italským nebo kontinentálním. Ale takový retro styl nebo prvky vintage jsou rovněž trendy a velice oblíbenými.

Konferenční stolek z betonu - ilustrační obrázek, zdroj
Konferenční stolek z betonu – ilustrační obrázek, zdroj

Pokud zabrousíme do světa barev nebo často využívaného materiálu, je ještě obtížnější vybrat několik dominantních prvků a rysů dnešního bydlení. Přesto se vám v dnešním článku pokusíme dát pohled na to, co aktuálně vévodí trendy žebříčkům.

Vyžeňte šeď z pokojů

Přestože jsou doby šedivých zdí panelových domů, nejen těch venkovních, za námi, světlé odstíny barev jsou stále nejčastěji k vidění. Designéři a architekti proto radí rozzářit vašich “50 odstínů šedi”. Neznamená to, že koupíte první pastelovou barvu v Hornbachu a celý pokoj přemalujete. Styl bydlení musí v první řadě vycházet z vašeho vnitřního uspokojení. Pokud jste klidnější povahy, těžko si zvyknete na rudou barvu v obývacím pokoji, která ve vás může vyvolávat napětí.

Naše rada zní: “Kombinujte.” K bílé nebo béžové barvě přidejte jeden tmavší tón, ať už jako barvu stěny nebo pouze bytových doplňků. K těmto světlým barvám se skvěle doplňuje přírodní barva dřeva. Zkombinujte tedy žlutou s tmavším dřevěným nábytkem. Naopak šedé odstíny ladí s různými odstíny fialové barvy. Mimochodem, fialová barva byla vyhlášena barvou roku 2014.

Trendy materiály

Po výběru barvy přichází na řadu otázka, jaký vybrat materiál, který nadčasově doplní zvolenou barvu a hned nezastará s novými trendy v bydlení. Tady vás můžeme potěšit, že styly bydlení se v čase mění, ale materiálu pořád dominuje dřevo. Hned v závěsu za různými typy dřeva je beton. Pokud tedy vsadíte na tyto dva klíčové druhy materiálu, neuděláte chybu ani do dalších let.

Designový stojan na noviny z betonu - ilustrační obrázek, zdroj
Designový stojan na noviny z betonu – ilustrační obrázek, zdroj

Dřevo a zejména dřevotříska vévodí mezi používanými materiály v interiérech našeho bydlení. Je to dáno především jeho dostupností na trhu. Proč po něm výrobci rádi sahají? Protože se s ním dobře a hlavně přesně pracuje. U dřevotřísky oproti masivu navíc nedochází k žádnému sesychání, tedy ani následným deformacím. V případě dřevotřísky výrobní závody zpracují i jinak nepoužitelné části stromu (menší větve a suky), které by truhláři hodili do odpadu.

Nezůstávejte u sériové výroby

Se dřevem si můžete vyhrát. Nelíbí se vám univerzální vzhled sektorového nábytku? Pak zkuste třeba techniku patinování. Z nového nábytku rázem uděláte úplně jiný s nádechem minulých let. Vyhrát si můžete i se zdobením nebo naopak po skandinávském stylu vsadit na jednoduché linie.

Za zmínku stojí i nábytek z překližky. Jedná se v podstatě o několik na sebe naskládaných vrstev dřevěných dýh, které se prokládají vzájemně do kříže. Velkými plusy překližky je její pružnost a pevnost, proto se s ní nejčastěji setkáte u křesel. Z čeho jiného myslíte, že je vyrobené známé křeslo z Ikei?!

Posledním tipem od nás pro vás je zapojení betonu do bydlení. Milovali ho už Římané a dnes zažívá své znovuzrození. Z betonu jde zhotovit téměř cokoliv. I vanu.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...