Co frčí v interiéru?

Oč lehčí otázka, o to těžší je na ni odpověď krátce a výstižně. Navíc každému se líbí něco jiného. Zatímco váš soused miluje extravaganci a u něho doma najdete exotické sošky, barevné přehozy a vonné svíčky, vám může sedět jednodušší skandinávský styl. Například v roce 2015 mezi nejoblíbenějšími styly interiéru vévodily skandinávský spolu s italským nebo kontinentálním. Ale takový retro styl nebo prvky vintage jsou rovněž trendy a velice oblíbenými.

Konferenční stolek z betonu - ilustrační obrázek, zdroj
Konferenční stolek z betonu – ilustrační obrázek, zdroj

Pokud zabrousíme do světa barev nebo často využívaného materiálu, je ještě obtížnější vybrat několik dominantních prvků a rysů dnešního bydlení. Přesto se vám v dnešním článku pokusíme dát pohled na to, co aktuálně vévodí trendy žebříčkům.

Vyžeňte šeď z pokojů

Přestože jsou doby šedivých zdí panelových domů, nejen těch venkovních, za námi, světlé odstíny barev jsou stále nejčastěji k vidění. Designéři a architekti proto radí rozzářit vašich “50 odstínů šedi”. Neznamená to, že koupíte první pastelovou barvu v Hornbachu a celý pokoj přemalujete. Styl bydlení musí v první řadě vycházet z vašeho vnitřního uspokojení. Pokud jste klidnější povahy, těžko si zvyknete na rudou barvu v obývacím pokoji, která ve vás může vyvolávat napětí.

Naše rada zní: “Kombinujte.” K bílé nebo béžové barvě přidejte jeden tmavší tón, ať už jako barvu stěny nebo pouze bytových doplňků. K těmto světlým barvám se skvěle doplňuje přírodní barva dřeva. Zkombinujte tedy žlutou s tmavším dřevěným nábytkem. Naopak šedé odstíny ladí s různými odstíny fialové barvy. Mimochodem, fialová barva byla vyhlášena barvou roku 2014.

Trendy materiály

Po výběru barvy přichází na řadu otázka, jaký vybrat materiál, který nadčasově doplní zvolenou barvu a hned nezastará s novými trendy v bydlení. Tady vás můžeme potěšit, že styly bydlení se v čase mění, ale materiálu pořád dominuje dřevo. Hned v závěsu za různými typy dřeva je beton. Pokud tedy vsadíte na tyto dva klíčové druhy materiálu, neuděláte chybu ani do dalších let.

Designový stojan na noviny z betonu - ilustrační obrázek, zdroj
Designový stojan na noviny z betonu – ilustrační obrázek, zdroj

Dřevo a zejména dřevotříska vévodí mezi používanými materiály v interiérech našeho bydlení. Je to dáno především jeho dostupností na trhu. Proč po něm výrobci rádi sahají? Protože se s ním dobře a hlavně přesně pracuje. U dřevotřísky oproti masivu navíc nedochází k žádnému sesychání, tedy ani následným deformacím. V případě dřevotřísky výrobní závody zpracují i jinak nepoužitelné části stromu (menší větve a suky), které by truhláři hodili do odpadu.

Nezůstávejte u sériové výroby

Se dřevem si můžete vyhrát. Nelíbí se vám univerzální vzhled sektorového nábytku? Pak zkuste třeba techniku patinování. Z nového nábytku rázem uděláte úplně jiný s nádechem minulých let. Vyhrát si můžete i se zdobením nebo naopak po skandinávském stylu vsadit na jednoduché linie.

Za zmínku stojí i nábytek z překližky. Jedná se v podstatě o několik na sebe naskládaných vrstev dřevěných dýh, které se prokládají vzájemně do kříže. Velkými plusy překližky je její pružnost a pevnost, proto se s ní nejčastěji setkáte u křesel. Z čeho jiného myslíte, že je vyrobené známé křeslo z Ikei?!

Posledním tipem od nás pro vás je zapojení betonu do bydlení. Milovali ho už Římané a dnes zažívá své znovuzrození. Z betonu jde zhotovit téměř cokoliv. I vanu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...