Co je celulitida a jak se jí zbavit?

Pokud jste si náhodou mysleli, že celulitida je problémem výhradně starších a obézních žen, není tomu úplně tak. Tento nepříjemný a nežádoucí zdravotní stav může postihnout i děti a sportovkyně. Z toho vyplývá, že se může objevit i na zdravých tělech. Jeho vzhled ovlivňuje mnoho faktorů. V následujících řádcích vám popíšeme, co je celulitida, a také zdůrazníme to nejdůležitější, co byste o ní měli vědět. Samozřejmě nevynecháme ani způsoby, jak se celulitidy zbavit.

Co je celulitida?

Lékařský název pro celulitidu je lipohypertrofie. Termín celulitida je v podstatě nesprávné, hovorové, ale přesto běžné označení. Nejvíce by vás však mělo zajímat, že celulitida znamená postupné degenerativní změny, které postihují určité oblasti těla nebo jejich podkožní tukové vazivo.

Jak vypadá celulitida?

Na první pohled viditelná celulitida by se dala přirovnat ke slupce pomeranče. Dávejte pozor ne na barvu, ale na strukturu. Koneckonců, ne nadarmo se jí říká pomerančová kůže.

shutterstock 141162037
Foto: Shutterstock.com

Kdo trpí celulitidou?


Jak vyplývá z úvodních řádků tohoto článku, celulitida nejčastěji postihuje ženy všech věkových kategorií a hmotností. Ale proč převážně něžné pohlaví?

Proč celulitida postihuje více ženy?

Odpověď je v podstatě jednoduchá. Je to způsobeno odlišnou strukturou pojivové tkáně ve srovnání s muži. Kromě toho se na tom podílejí také estrogeny, které mohou být zodpovědné za zvýšený objem tekutin cirkulujících v těle. Kromě toho ženské pohlavní hormony způsobují také hromadění tuku v těle. A nyní přichází to nejdůležitější:

Když zvětšené tukové buňky zůstávají přilepené mezi jednotlivými vlákny pojivové tkáně, vzniká celulitida.

shutterstock 1992918386
Foto: Shutterstock.com

Může celulitida postihnout i muže?

Ano, ve vzácných případech a v opravdu malém množství může celulitida postihnout i muže. To se týká hlavně těch jedinců, kteří mají více estrogenu, než je pro muže běžné.

Co ovlivňuje výskyt celulitidy?

Opět se vracíme k tomu, co jsme již naznačili v předchozích řádcích – výskyt celulitidy má několik příčin. V této souvislosti je třeba zmínit následující:

Lymfatické systémy

Díky lymfatickému systému se tělo může zbavovat odpadních látek, toxinů a dalších potíží. Jinými slovy, lymfatický systém je zodpovědný za transport tekutiny (lymfy) po celém těle, která díky obsahu bílých krvinek dokáže bojovat s různými infekcemi.

Pokud je však tok lymfy omezen a v těle se hromadí odpadní látky, vzniká celulitida. K tomu může dojít například v důsledku nedostatečné fyzické aktivity a s ní spojené obezity. To je také důvod, proč je u žen s nadváhou mnohem vyšší riziko vzniku celulitidy.

shutterstock 483348649
Foto: Shutterstock.com

Obezita

Mnoho lidí si obezitu plete s celulitidou nebo vnímá jejich význam jako podobný. To však není zcela pravda. Zatímco obezita je rovnoměrné ukládání tuku v tukových buňkách (bez známek deformace kůže), celulitida je ukládání odpadních produktů v tukových buňkách (se známkami deformace kůže). Nicméně obezita s celulitidou souvisí. A jak jsme zmínili v předchozí části, zvyšuje riziko jejího vzniku.

shutterstock 1115769623
Foto: Shutterstock.com

Hormony

Další příčinou celulitidy mohou být výrazné hormonální změny. Protože se tyto problémy týkají zejména žen v každodenním životě, vysvětluje to, proč celulitida postihuje zejména ženy. Každopádně mezi hormonální změny, které mohou být spouštěčem vzniku celulitidy, můžeme zařadit například:

  • užívání hormonální antikoncepce
  • těhotenství
  • kojení
  • menopauza


Životní styl

Je to tak, celulitida je z velké části způsobena životním stylem. Prvním důležitým bodem, který s tím přímo souvisí, je způsob stravování. Nadměrný příjem živočišných tuků a sacharidů zvyšuje riziko vzniku celulitidy. Jejich příjem by měl být vyvážen rostlinnými tuky, zeleninou a ovocem. Cigarety jsou také velkým vykřičníkem a varovným prstem, pokud jde o celulitidu.

shutterstock 1011917620
Foto: Shutterstock.com

Pozor! Kouření má významný negativní vliv na krevní a lymfatický systém, o kterém jsme hovořili výše.

Zmínili jsme se také o nedostatku fyzické aktivity, ale musíme se o něm zmínit také v souvislosti s nezdravým životním stylem. Riziko vzniku celulitidy tedy opět zvyšuje i nedostatek pohybu.

Náš tip: Nezdravý životní styl vede také ke zvýšené hladině cholesterolu. Jak snížit hladinu cholesterolu bez léků?

4 stupně celulitidy

Lze říci, že snad jedinou výhodou celulitidy je skutečnost, že se neobjeví náhle ze dne na den. Ve skutečnosti se může vyvíjet po mnoho let. To jsme označili za výhodu z jednoduchého důvodu: můžete s ní bojovat a eliminovat její viditelnost. To, zda to dokážete, však závisí také na stupni celulitidy, kterou trpíte. Samotná celulitida může mít až 4 stupně.

shutterstock 1439737946
Foto: Shutterstock.com

Celulitida stupně 1

První stupeň celulitidy je pouhým okem téměř neviditelný. V této fázi vypadá pleť přirozeně, příjemně a jemně. Když ji však stisknete dvěma prsty, můžete si toho všimnout.

Celulitida ve fázi 2

Ve druhé fázi celulitidy se nerovnosti kůže stávají viditelnými pouhým okem. Je to však pouze tehdy, když napnete dané partie.

Náš tip: Pokud máte podobné příznaky, začněte pravidelně cvičit aerobik nebo jezdit na kole.

shutterstock 2030336525
Foto: Shutterstock.com

Úroveň 3 celulitidy

Pokud jde o třetí fázi celulitidy, degenerativní změny kůže jsou viditelné, ať už stojíte, sedíte nebo ležíte. Co v takovém případě dělat?

Náš tip: Vyzkoušejte aerobní cvičení ve vodě, které účinně masíruje postižená místa.

Celulitida ve fázi 4

Nejhorší stadium celulitidy způsobuje nejen deformaci kůže, ale také přibývání na váze, otoky a dokonce i bolest. Tuto fázi bohužel nelze zredukovat ve stejném rozsahu jako předchozí.

shutterstock 529767463
Foto: Shutterstock.com

Kde se celulitida nejčastěji projevuje?

Již víte, že celulitida se nejčastěji objevuje na ženském těle. Které oblasti jsou pro ni ale obecně největším lákadlem?

Nejvíce postiženými oblastmi jsou zjevně zadní strana stehen a hýždě. Později jsou postiženy také vnitřní strany stehen, trup a břicho. I na hřbetech paží se celulitida objevuje poměrně často.

Jak se zbavit celulitidy na stehnech a hýždích?

Není žádným tajemstvím, že tyto oblasti bývají pro ženy nejchoulostivější, pokud jde o celulitidu. Proto se ženy často dožadují odpovědi na tuto otázku: Jak se zbavit celulitidy na hýždích a stehnech?

Náš tip: Kromě odstranění všeho, co může zvyšovat riziko vzniku celulitidy (nedostatek pohybu, špatná strava, nezdravý životní styl atd.), může pomoci pravidelná fyzická aktivita. Dřepy, výpady a cvičení na pěnovém válci se v tomto ohledu zdají být účinné. Masáž skutečně podporuje činnost lymfatického systému.

shutterstock 577677085
Foto: Shutterstock.com

Odstranění celulitidy: Co pomáhá na celulitidu?

Bohužel, jakmile se celulitida na vašem těle objeví, zůstane s vámi natrvalo. To však neznamená, že ji musíte nechat vzkvétat. Naopak byste měli udělat vše pro to, aby byly její příznaky co nejmírnější. Přinášíme vám několik tipů, které mohou být v boji proti celulitidě užitečné. Protože jsme již v předchozích řádcích popsali pohybové a sportovní aktivity, v následujících je vynecháme.

shutterstock 1306190419
Foto: Shutterstock.com

Lymfodrenáž

Víte, co je to lymfodrenáž? Jedná se o příjemnou tlakovou masáž, která pomáhá rozproudit lymfatický systém. Ženy si ji oblíbily, protože jim účinně ulevuje od bolesti nohou.

Beauty kliniky

Téměř každá kosmetická klinika nabízí svým klientům mnoho různých ošetření, která mohou zmírnit příznaky celulitidy. Obzvláště oblíbené jsou různé druhy masáží.

Sauna

Věděli jste, že sauna rozšiřuje cévy? No, a díky tomu se pokožka čistí a dochází k prokrvení. Pokud si navíc po saunování dáte osvěžující sprchu a použijete kvalitní hydratační krém, vaše pokožka se vám jistě mnohonásobně odvděčí.

shutterstock 662790739
Foto: Shutterstock.com

Domácí recepty, jak se zbavit celulitidy

Pro boj s celulitidou nemusíte automaticky utíkat z domova na lymfodrenáž, na kliniku krásy, do sauny nebo do posilovny. Můžete také vyzkoušet domácí cvičení nebo domácí recepty a způsoby, jak se zbavit celulitidy. Možná ne nadobro, ale alespoň zmírnit její příznaky.

Masáž ve sprše

Čas od času určitě doporučujeme profesionální masáž, ale domácí masáž ve sprše může být každodenní náhradou. Stačí, když budete krouživými pohyby sprchové hlavice působit na místa, kde vás celulitida trápí nejvíce. Doporučujeme však střídat horkou vodu se studenou, aby byla pokožka co nejpevnější a nejhladší.

Pravidelný pitný režim

Pravidelný pitný režim by měl být základem nejen v boji proti celulitidě, ale také ve snaze o zdravý životní styl. Kromě toho, že z těla odplavíte škodlivé látky, zajistíte také hydrataci pokožky. A aby toho nebylo málo, dostatečný příjem tekutin podpoří i váš lymfatický systém.

Zelená zelenina

Vedle všech možností boje proti celulitidě bychom neměli zapomínat na vyváženou stravu bohatou na zelenou zeleninu. Zelená zelenina, jako je brokolice, obsahuje mnoho antioxidantů, které jsou mimořádně účinné proti volným radikálům. Co to pro vás znamená v praxi? Vaše pleť bude pružnější a zároveň bude vypadat mnohem svěžeji a živěji.

Náš tip: Pokud jde o vyváženou stravu, měli byste do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na vitamin C, bílkoviny a také omega-3 mastné kyseliny, které zmírňují příznaky celulitidy. Kromě jiných výhod, které vašemu tělu poskytnou, se postarají také o redukci tuku.

Mýty a fakta o celulitidě


Věděli jste, že…

  • …podle mnoha světových studií postihuje celulitida zhruba 85 až 90 % žen?
  • …celulitidy se nelze zbavit pomocí krémů? Můžete potlačit příznaky a zkrášlit pleť, ale nemůžete se jí zbavit.
  • …celulitidu, která se již projevila, nelze zcela odstranit? Opět jako v předchozím bodě – příznaky můžete potlačit, ale budou s vámi trvale.
  • …ke vzniku celulitidy může přispět také nesprávná funkce jater?

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...