Mít čistou vodu ze studny prakticky zdarma je velmi hezká představa, která láká nejednoho majitele domu. Naneštěstí nestačí pouze do země vykopat díru a přivázat k vědru kus provazu. Podívejte se, co je k postavení betonové studny třeba zařídit.
Voda ze studny se v drtivé většině případů používá především pro zalévání zahrady, plnění bazénu, umývání všeho možného a další práce kolem domu. Dokáže ušetřit peníze i čas, nicméně než se rozhodnete pro stavbu, je třeba si položit několik otázek.
Když chcete ze studny pít
Je hlavní motivací pro stavbu úspora za pitnou vodu? Nikdo vám pochopitelně nezakáže vodu pít, nicméně v takovém případě je vhodné kvalitu vody velmi pečlivě a často kontrolovat. Musí vyhovovat požadavkům na pitnou vodu. Studie potvrzují, že v České republice splňuje takové požadavky přibližně pouze každá desátá studna. V době vysokého ekologického zatížení přírody to není velké překvapení.
Jaký typ studny vybrat?
Z hlediska stavební technologie existují dva možné postupy, jak studnu postavit. První jsou studny vrtané, které jsou určeny pro získání vody z větší hloubky (i desítky metrů) a jejich stavba je poměrně komplikovaná, protože během vrtu je nutné počítat se změnami materiálu podloží. Tomu je nutné přizpůsobovat také způsob vrtání. Narazit můžete klidně na nepropustnou skálu. Cena vrtané studny se běžně pohybuje v desítkách tisíc korun.
Druhou cestu představují studny kopané (šachtové). Mají výrazně menší hloubku než studny vrtané, která se odvíjí od výšky vodní hladiny. Plášť se již dávno nedělá z cihel či kamenů, ale z betonových skruží. To stavbu usnadňuje, třebaže i tak je nutné počítat s náklady na výkop. Skruže jsou odolné, pevné a mrazuvzdorné. Jejich životnost se pohybuje v řádech desítek let. Součástí studny by měl být žebřík, který se používá pro sestup do studny a její čištění. Čištění vrtaných studní a jejich regeneraci je vhodné přenechat odborníkům a dvojnásob to platí, pokud nejste příliš fyzicky zdatní.
Kde bude studna stát?
Avizované náklady při stavění betonové studny jsou úzce spojeny s důležitostí nepodcenit hydrogeologický posudek. Právě ten odpoví na otázku, kam je vhodné studnu umístit. Z pohledu papírování existují dvě možnosti. Buď můžete začít nejdříve vrtat, nebo vyřizovat papíry.
Chcete-li vše odstartovat průzkumným vrtem do 30 metrů, musíte ho obci ohlásit minimálně 15 dní předem. Hlubší vrty musí s větším časovým předstihem schválit krajský úřad a informovat budete muset také báňský úřad. Následně si necháte firmou připravit projekt studny a jeho schválení. To může trvat až několik měsíců. Posledním krokem je kolaudace.
V druhém případě připravíte na základě posudku rovnou projekt, ten si necháte schválit a až následně vrtáte. Pokud vrt nedopadne podle vašich představ, musíte požádat o změnu dokumentace, což opět stojí čas.
Studna v provozu
Zmíněné papírování bývá na stavbě a zprovoznění betonové studny to nejzdlouhavější. Jakmile máte vše schváleno, je hotovo a vy můžete začít studnu používat jako zdroj vody. A vlastně nejen to! Vždyť taková designová studna se umí proměnit v opravdu originální a vkusnou součást každé zahrady.