Zajímá vás zdravý životní styl? Pak už jste nejspíš slyšeli o pojmu biohacking. Jestli chcete využít svůj fyzický i psychický potenciál naplno, pak určitě čtěte dál. Podíváme se na to, co přesně biohacking je, jak s ním začít a co vám do života přinese.
Co je biohacking
Jakkoliv zní tento termín cize a moderně, určité formy biohackingu v našem životě uplatňujeme všichni. Biohacking můžeme označit jako soubor změn v našem životním stylu, pomocí kterých se snažíme dosáhnout co nejlepšího zdraví a výkonnosti. A to jak po fyzické, tak psychické stránce. Aktivně a vědomě tak přistupujeme k naší vlastní biologii a využíváme různé techniky, návyky, ale i doplňky stravy, abychom dosáhli naší nejlepší verze.
Individualita, systematičnost a holistický přístup
Jedná se o systematický přístup, kdy bereme plně v potaz naši vlastní individualitu. Sledujeme postupné změny a podle nich naši strategii upravujeme. Každý člověk má totiž jinou biochemii a také jiný životní styl. Chodíme v jinou dobu do práce, cítíme se energičtěji ráno, nebo naopak večer, a proto je třeba se testovat, zkoumat a tak trochu si hrát sám se sebou.
Biohacking přistupuje ke zdraví člověka holistickým způsobem. Bere plně v potaz provázanost našeho těla a mysli. Zbývá se tím, co jíme, jak spíme, dýcháme, v jakém prostředí žijeme, jaké technologie můžeme využít pro zkvalitnění života atd.
Kdo je biohacker
Biohackeři jsou experimentátoři a badatelé v jednom. Někteří zkoumají svou biologii doma, jiní dokonce z laboratoře. A zkoumají se skrz naskrz. Mapují například svůj spánek, hladiny hormonů, kvalitu mikrobiomu, také DNA, psychické pochody atd. A jak už samotné slovo napovídá, snaží se své zdraví pomyslně „hacknout“. Nepostradatelnou pomůckou biohackera jsou proto technologie. A to je taky důvod, proč se tento přístup dostává plně do popředí až v posledních letech.
O to, jak zlepšit své zdraví, posílit imunitu, dosáhnout dlouhověkosti a vyššího výkonu se přece lidé zajímají už od nepaměti. Teprve s příchodem moderních technologií se ale vyvinul biohacking v pravém slova smyslu.
Známí biohackeři
Kdo to teda ti biohackeři jsou? Jako jednoho z nich můžeme uvést například ledového muže jménem Wim Hof. Ten se snaží zlepšit své zdraví především pomocí otužování a dechových technik. Má na kontě dokonce několik světových rekordů a vědecky dokázal, že jeho techniky fungují. Předává je proto dál formou tréninkových pobytů nebo vlastní mobilní aplikace.
Dalším známým biohackerem je spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey. Jack praktikuje přerušovaný půst, několikrát za den medituje a utužuje svoji odolnost kombinací sauny a ledových koupelí.
Mezi českými biohackery bychom mohli jmenovat dvojici Vojtěch Hlaváček a Jiří Kryštof Jarmar alias Brain we are. O biohackingu natáčí skvělý podcast Red Pill a spoustu zajímavého obsahu sdílí taky na Instagramu, kde je najdete jako @brain_we_are. Pořádají kurzy a přednášky a mají také vlastní e-shop s doplňky stravy pro podporu mozkové činnosti.
Biohacking jako zdravotní prevence
Není tajemstvím, že naše konvenční medicína se zabývá až nastalými zdravotními problémy. V prevenci ale spíše zaostává. Biohackeři proto vidí příležitost právě v tom, že díky informacím, které pomocí technologií získají o svém těle, mohou předcházet možným zdravotním komplikacím. Hned jakmile zjistí odchylku od normálních hodnot, mohou potenciální problém řešit.
Biohacking má tak rozhodně potenciál i coby výnosný byznys. Už teď existuje řada společností, které se zabývají vývojem technologií pro monitoring vlastního zdraví a inovativních technologických i potravinových produktů například pro lepší spánek nebo sportovní výkon. Některé z nich si dále v článku taky představíme.
Základní metody biohackingu a pomocné technologie
S biohackingem můžete začít klidně hned teď. Stačí využít vědecky ověřené a obecně platné metody. Pokud ale zapojíte také technologie, péči o své zdraví posunete ještě mnohem dál.
Skvělou zprávou je, že v dnešní době už řadu těchto technologií pořídíte za nižší tisíce korun. Biohacking je tak mnohem dostupnější, než by se mohlo zdát. Podíváme se na základní oblasti biohackingu a také technologie, které vám pomůžou opravdu hacknout vaše zdraví a výkon.
Optimalizace spánku
Kvalitní spánek je naprostým základem zdravého těla i mysli. Jeho nedostatek vede ke spoustě problémů. V první řadě psychických a později i fyzických, jako jsou kardiovaskulární nemoci nebo poruchy metabolismu. Bylo také dokázáno, že lidi s nedostatkem spánku mají tendenci přibírat na váze. A to i proto, že chybějící energii často doplňují z externích zdrojů, tedy sahají po tučném jídle a sladkostech.
Základní metody optimalizace spánku
Jak zlepšit spánek a probouzet se plní energie? Toto můžete udělat hned teď:
- Dvě hodiny před spaním se úplně vyhněte modrému světlu z obrazovek.
- Ložnici pořádně zatemněte.
- Choďte spát a vstávejte ve stejný čas. Naše tělo má rádo pravidelnost.
- Omezte kofein a alkohol.
- Večer jezte pouze lehká jídla.
- Postel mějte vyhrazenou jen pro spánek.
Někdy se ale i přes dostatečný spánek můžete cítit bez energie. A to i na jaře, kdy byste to s prodlužujícími se dny a přibývajícími slunečními paprsky nečekali. Jestli se tak cítíte i vy, máme pro vás tipy, jak jarní únavu překonat.
Technologie pro optimalizaci spánku
Potřebná délka spánku je u každého jiná. Obecně se doporučuje 7,5 hodin, někomu ale může stačit i 6 hodin a jiní naopak potřebují hodin 8. Roli taky nehraje pouze délka spánku, ale i délka jeho jednotlivých fází. Proto je dobré spánek monitorovat.
Dnes už vám to umožní i jednoduché mobilní apliakce jako Sleep Cycle, přesnější informace ale dostanete s pomocí chytrých hodinek nebo například v poslední době čím dál oblíbenějšího chytrého prstýnku Oura. U pokročilých přístrojů je dokonce možné nastavit budík, který vás vzbudí v určitém časovém rozmezí v tu nejvhodnější dobu (v návaznosti na fáze spánku), abyste vstali plní energie.
Dalšími užitečnými technologiemi jsou například lampa, která vás probudí simulací postupného rozednívání. Vy se tak budíte přirozenějším způsobem než šokujícím zvukem budíku do naprosté tmy.
Nastavení správného jídelníčku
Naše strava nemá vliv jen na naše fyzické tělo, ale i na náš výkon, celkovou energii a psychiku. Biohacking přitom není o striktním dodržování diet, ale o vědomém stravování pro dosažení maximálního zdraví.
3 základní principy takového stravování jsou:
- Vynechání průmyslově zpracovaných potravin a naopak soustředění se na čerstvé jídlo.
- Omezení jednoduchých cukrů.
- Zařazení velkého množství ovoce a zeleniny.
Důležitý je také dostatečný příjem probiotik a prebiotik, které jsou nezbytné pro zdravý střevní mikrobiom. Bylo totiž vědecky dokázáno, že střeva mají velký vliv na naši imunitu. Probiotika jsou obsažená především v kysaných mléčných výrobcích a fermentovaných potravinách, prebiotika (vláknina) pak v ovoci a zelenině, celozrnných obilovinách, ořeších a semínkách.
Další metody stravování pro pevnější zdraví
Někteří biohackeři propagují také pozitivní účinky půstu. Ten má zpravidla dvě různé formy:
- Jeden až dva postní dny týdně, kdy nejíte vůbec, případně pijete pouze zeleninové šťávy.
- Dodržování tzv. přerušovaného půstu, kdy každý den získáte svůj kalorický příjem během 8 hodin a zbylých 16 hodin držíte půst.
Jiní zase obrací pozornost k monitoringu hladiny glukózy v krvi. Ta by měla být co možná nejstabilnější, aby vás nepřepadaly chutě a měli jste dostatek energie.
Za zmínku pak stojí taky čistě veganské stravování, které už má vědecky potvrzené pozitivní účinky, nebo praktikování tzv. raw stravování, kdy jíte pouze tepelně neupravené rostlinné jídlo, které si tak zachovává všechny své prospěšné látky.
Nic se ale nemá přehánět a z jídla byste určitě měli mít i potěšení. Pokud se tedy na podobné experimenty necítíte, držte se výše zmíněných tří základních pravidel a zaměřte se na vyváženost.
Technologie pro optimalizaci jídelníčku
Co se týká využití technologií, nejvíce vám pomůže pravidelný kompletní rozbor těla. Pomocí něj zjistíte, jestli ve vaší stravě nechybí některé důležité složky. Existují také mobilní aplikace, do kterých můžete zaznamenávat snězené potraviny, abyste měli jistotu, že přijímate optimální množství kalorií a makroživin.
Doplňky stravy pro mentální výkon
Co se týká vitamínů, minerálů a dalších důležitých prvků, v rámci biohackingu je primární jejich příjem z potravy. Zvláštní pozornost je dobré věnovat omega-3 mastným kyselinám, které jsou zásadní pro správnou funkci mozku.
Doplňky stravy k biohackingu ale určitě patří. A to zejména tzv. nootropika. To jsou přírodní látky, které mají pozitivní vliv na náš mentální výkon, soustředění, paměť a odolnost vůči stresu.
Mezi oblíbená nootropika patří například:
- medicinální houby jako cordyceps (housenice čínská), reishi (lesklokorka lesklá) nebo hericium (korálovec ježatý),
- ženšen pravý,
- bakopa drobnolistá,
- ashwagandha,
- rozchodnice růžová,
- brahmi.
Pravidelný pohyb pro získání kondice
Pohyb má samozřejmě vliv na naše fyzické tělo, zásadní je ale i pro psychiku. Při sportu se totiž vyplavují endorfiny, které nám dodávají pocit štěstí. Sport navíc trénuje naši vytrvalost.
Najděte si intenzivní pohyb, který vás baví, a věnujte se mu alespoň třikrát týdně. Je důležité, abyste se přitom zadýchali a zapotili, ať trénujete vaše srdce. Nezapomínejte také na pravidelné protahování. Celá řada biohackerů si oblíbila jógu, protože má mimo jiné zklidňující účinek na naši psychiku.
Skvělým způsobem, jak do života zařadit více pohybu, je taky pěší chůze a jízda na kole. Nechte někdy auto doma a vystupte z tramvaje o pár zastávek dříve. O víkendu pak vyrazte sportovat do přírody na čerstvý vzduch. Příroda má nesmírný vliv na psychiku. Vyzkoušet můžete například Nordic Walking, který perfektně zapojuje celé tělo.
Technologie pro optimalizaci fyzického výkonu
Monitorovat fyzickou aktivitu v průběhu dne vám pomůžou chytré hodinky nebo prstýnek. Díky nim budete například vědět, jestli jste se během dne dostatečně hýbali. Zjistit podrobné informace o vaší tělesné kondici pak můžete pomocí už zmíněného tělesného rozboru. Ten vám řekne, kolik máte v těle tuku, svalů i vody, jak jste na tom s bazálním metabolismem a co byste měli dělat pro zlepšení vaší kondice.
Otužováním k silnější imunitě
Bylo dokázáno, že lidé, kteří se pravidelně otužují, jsou výrazně méně náchylní především k respiračním onemocněním. Působením chladu se také rozšířují cévy a krev může lépe proudit, čímž se snižuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku. V neposlední řadě otužováním trénujete svou psychickou odolnost a posilujete vlastnosti jako trpělivost a vytrvalost. Otužování je tak důležitou metodou biohackingu.
Zásadní je přitom pravidelnost. Otužovat byste se měli minimálně tři dny v týdnu. První výsledky pak na sobě uvidíte asi po měsíci. Skutečným otužilcem se ale stanete nejdříve za rok.
Nejoblíbenější formou otužování je studená sprcha, v poslední době je ale trendy taky otužování v přírodě. Je jen na vás, co si vyberete. Hlavně na to ale jděte postupně a pomalu, abyste si nezpůsobili více škody než užitku. Přečtěte si náš kompletní návod, jak začít s otužováním.
Meditace a mindfullness pro psychickou pohodu
Není překvapením, že si meditace získávají stále větší oblibu. Prokazatelně totiž pomáhají snížit stres, což v dnešní uspěchané době potřebuje většina z nás. Zlepšují také pozornost a pomáhají nám zvládat emoce.
A podle řady vědeckých studií meditace dokonce způsobují změny na našem mozku. Vlivem meditací se zhušťuje prefrontální kortex, což je evolučně velmi vyspělá část mozku zodpovědná za soustředění, chápání, rozhodování, vzpomínání i dlouhodobou paměť.
Na meditaci je skvělé to, že se dá praktikovat kdekoli a její účinky na sobě pocítíte prakticky okamžitě. Pokud se vám zdá meditování náročné a nedokážete svou mysl zklidnit, vyzkoušejte nahrávky řízených meditací, které vás celým procesem provedou.