Co vše potřebujete vědět, než si vyberete tapety?

Rozhodli jste se pro radikální změnu interiéru? Skvělou volbou jsou designové a stylové tapety! V poslední době se vracejí do módy pestřejší vzory a je o ně velký zájem. Díky bohatému výběru není problém zvolit typ a vzor, který se přesně hodí do zvolené místnosti. Vždyť právě tapety nabízejí mnohdy to, co v možnostech běžných malířských technik nenajdete.

Možnosti využití tapet v běžné domácnosti se během několika posledních let změnily. Staly se z nich designové prvky, které nemusíte nutně aplikovat na celou zeď. A už vůbec nemusí být pouze bílé. Hodí se pro obývací pokoj, ložnici, dětský pokoj, pracovnu i vstupní chodbu. Navíc je lze používat nejen na stěny. Dají novou tvář i staršímu nábytku, paravánu nebo stropu.

Tapeta džungle - 150x105 cm - Murando DeLuxe
Tapeta džungle – 150×105 cm – Murando DeLuxe

Při výběru myslete na výsledný dojem

Nejčastěji se nepřekvapivě tapetují stěny. Pozor, pro každou místnost platí trochu jiné zásady. Do menších a nízkých místností sáhněte po tapetách ve světlejším provedení. Ideálně s jasnými barvami a jednoduchým vzorem. Taková tapeta totiž místnost opticky zvětší, což je v tomto případě s největší pravděpodobností žádoucí efekt. Do velkých místností je naopak vhodnou volbou tapeta v tmavším odstínu, která dodá pocit útulnosti. Chcete-li dosáhnout iluze širší a větší místnosti, sáhněte při výběru po tapetách se vzorem, výrazným v horizontálním směru. Svisle umístěný vzor naopak působí opticky dojmem vyšších prostor.

tapeta net 06
tapeta net 06

První kroky ve světě tapet

Při výběru tapet byste se neměli řídit cenou, ale vzhledem a typem použitého materiálu. Luxusní tapety nejsou vždy zárukou toho, že dokonalý bude i výsledek. Mnohdy i levné tapety splní požadovaný účel a výsledek může být více než uspokojivý. Každá místnost má totiž bezesporu určitá specifika, která je nutné respektovat. Například do kuchyně nebo do pracovně využívané místnosti budou vhodné tapety omyvatelné, odolné proti vlhkosti (například vinylové). Oproti tomu do obytných místností jsou vhodné například i vliesové tapety. Ty lze velmi snadno nalepit a odstranit. Případně zaostřete na klasické papírové tapety, které své kouzlo a půvab rozhodně neztratily.

Druhy tapet

Vliesové tapety jsou dnes jedny z nejčastěji používaných. Jsou vyrobeny z materiálu, jenž v sobě spojuje buničinu a textilní syntetická vlákna (celulózu a viskózu). K jejich přednostem rozhodně patří určitá plasticita, časem totiž nedochází k jejich deformaci. Za to vděčí tomu, že i vystouplé tvary jsou vyplněny jejich materiálem a nejedná se o pouhý dutý výlisek z papíru. Nelze opomenout ani univerzálnost, lze je totiž bez problémů nalepit na téměř jakýkoli podklad. Lepení se provádí tak, že suchá tapeta se přikládá na lepidlem natřený podklad. Při lepení je možné ji včas ještě sloupnout a nalepit znovu, pokud byste se správně netrefili. Nalepenou vliesovou tapetu lze po delší době snadno strhnout a nahradit jinou.

Tapeta - Betonová mapa - 150x105 cm - Murando DeLuxe
Tapeta – Betonová mapa – 150×105 cm – Murando DeLuxe

Vinylová tapeta se hodí především do místností, kde může být občas i vyšší vlhkost, především v koupelně nebo v kuchyni. Dlaždice samozřejmě nenahradí, ale je velmi odolná. Lepí se stejně jako běžné papírové tapety (lepidlo se nanáší na tapetu), tedy klasickým postupem, jsou omyvatelné, relativně dost odolné i proti poškrábání a částečně poskytují také tepelnou izolaci.

S textilními tapetami se svým způsobem jedná o návrat do minulosti, jedná se o tradiční nástěnnou dekoraci. Jako podklad je nejčastěji používán papír nebo vlies, na lícové straně je ale vždy textil, ať už přírodní, nebo syntetický. Kromě tkaných nití se používají při výrobě i jemné šňůrky, případně lýko či plsť. Jsou o něco těžší než ostatní druhy používaných tapet, takže je vhodné lepit nejméně ve dvou. Je to mnohem jednodušší a odrazí se to pozitivně na výsledném vzhledu. V současné době je na výběr nepřeberné množství velice atraktivních vzorů.

30660-5 Tapety na zeď Metallic Silk - Textilní tapeta
30660-5 Tapety na zeď Metallic Silk – Textilní tapeta

Papírové tapety jsou velice oblíbené, lákají i poměrně nízkou cenou. Ty hodně dekorativní se vyrábějí jako vícevrstvé. U silnějších tapet je vhodné, abyste lepidlo naředili o něco méně než u jednovrstvých. Budete natírat totiž nejen povrch (stěnu), ale i tapetu z rubové strany. Chvilku potrvá (3 až 5 minut), než tapeta správně nasákne dostatečné množství lepidla, potom ji ihned nalepte. Jinak by totiž mohlo dojít k protažení tapety, což by po jejím proschnutí na podkladu mohlo vést k jejímu stažení a deformaci. Tapety přikládejte tak, aby okraj lehce překrýval předchozí přilepený pás, tím zabráníte prosvítání ve spoji po zaschnutí.

Před nakoupením tapet a při lepení

Je nutné, abyste si velice pečlivě změřili výšku i šířku plochy, na kterou budete tapety lepit. Následně provedete výpočet pokryté plochy a zjistíte, kolik rolí bude zapotřebí. U komplikovanějšího lepení musíte počítat i s určitým prostřihem. Zkontrolujte si, aby všechny tapety byly ze stejné série a nelišily se v odstínu. Podklad před lepením musíte důkladně očistit, případně pečlivě vyrovnat nerovnosti. Tapetu je třeba vždy nastříhat tak, aby vzor navazoval, na to dejte bedlivý pozor. Dbejte na to, abyste jednotlivé pásy lepili opravdu svisle, použití olovnice (kterou si snadno vyrobíte z provázku a zátěže) lze jen a jen doporučit. Při lepení postupujte vždy ve směru od okna a po nalepení tapetu vždy opatrně (ale důkladně, bez použití nadměrného tlaku) uhlaďte. K tomu se nejlépe hodí kartáč nebo měkký gumový váleček. Tento postup pomůže k vytlačení případných vzduchových bublin, které mohou při práci bez ohledu na pečlivost vzniknout. Případné zbytky lepidla je třeba včas a ještě před zaschnutím odstranit pomocí hadříku nebo houbičky. Horní a dolní přesah zařízněte odlamovacím nožem podle pravítka.

A máte hotovo! Váš interiér se může pochlubit novou tapetou a vy máte jasný důkaz toho, jak dokáže vytapetování charakter celé místnosti dokonale změnit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...