Dětská postel: Bojujete s jejím výběrem? Máme 4 zaručené tipy

Vzhledem k tomu, že děti rostou jako z vody, je jednou z povinností každého rodiče, aby si v určitých obdobích poradil s výběrem dětské postele. Při pohledu na nabídku postelí pro děti se vám ze všech dostupných typů, materiálů a provedení pravděpodobně zatočila hlava. Na základě čeho si tedy vybrat praktickou dětskou postel?

Dětský pokoj představuje pro děti více než jen jakousi místnost. Jde o útočiště, které chrání ty nejmenší před každodenními neduhy a trampotami. Děti by se však měly ve svém království cítit nejen bezpečně, ale i pohodlně. Právě proto je výběr dětské postele tak důležitý.

Jak vybrat dětskou postel?

Při výběru dětské postele byste měli brát v úvahu nejen věk a výšku dítěte, ale také velikost dětského pokoje či rozměr a typ samotné dětské postele. Různá provedení dětských postelí dokáží totiž splnit téměř všechny požadavky rodičů a dětí. Vezmeme to však pěkně od začátku.

JAKÝ ROZMĚR JE NEJVHODNĚJŠÍ?

  • Postýlky – samozřejmostí pro ty nejmenší by měly být výškově nastavitelné dětské postýlky, které mohou děti později využít i jako ohrádky na hraní.
  • Malé dětské postele – rozměry malých dětských postelí se obvykle pohybují na úrovni 70 x 140 cm, resp. 70 x 160 cm. Děti se v nich sice cítí pohodlně a bezpečně, ale po čase je budete muset vyměnit za větší typy.
  • Klasické postele – nespornou výhodou klasických postelí s rozměry 80 x 200 cm, resp. 90 x 200 cm, je jejich dlouhodobé využívání. V menších dětských pokojích však zabírají mnoho prostoru, přičemž pro mrňouse mohou být zbytečně velké.
  • Rostoucí postele – hlavní devizou rostoucích postelí je možnost upravovat jejich délku a postupně přidávat matrace podle toho, jak dítě roste.
biela detska postel v minimalistickej detskej izbe

Jaké jsou typy dětských postelí?

Tradiční dětské postele bez špetky kreativity? Dětské postele s podobou autíček, lodí či barbie domků by vás zaručeně přesvědčili o opaku. Každopádně, na trhu můžete skutečně narazit na nejrůznější druhy dětských postelí.

  • Dětské patrové postele – ideální volba do dětských pokojů se dvěma dětmi, ve kterých se žádá šetření prostoru.
  • Dětské vyvýšené postele – šetří místo, přičemž poskytují nejen možnost úložného prostoru a prostoru na hraní, ale také prostor pro umístění psacího stolu nebo pohovky a televizoru.
  • Dětské postele s úložným prostorem – provedení, které šetří místo a nabízí možnosti pro skladování hraček.
  • Dětské postele s přistýlkou (rozkládací) – přistýlka může posloužit nejen kamarádům na přespání, ale také jako ochrana před pádem dítěte.

TIP: Přemýšleli jste už o vhodných lůžkovinách a polštářích? Nákupní průvodce pro výběr polštářů, které budou klíčem ke spokojenému spánku, najdete tady.

Pro jaké materiály se rozhodnout?

Výběr materiálu dětské postele bývá často subjektivní záležitostí zájemců. Můžeme vám však poradit, že dětská postel by měla být jednoznačně zdravotně nezávadná, pevná, odolná a jednoduchá na údržbu.

Náš tip: Vhodným materiálem na dětské postele je masiv, resp. jeho kombinace s kováním, nebo LTD či MDF deskami. Zatímco dětské postele z masivu se vyznačují vysokou životností, tak dětské postele z LTD a MDF desek mohou zaujmout nižší cenovkou.

Nezanedbejte ani výběr roštu, který má přímý vliv na životnost matrace. Výbornou alternativou je například pružný lamelový rošt s vysokou nosností nebo cenově dostupnější laťkový rošt.

Když už poctivě vybíráte nezávadné materiály, nezapomeňte ani na správný výběr povlečení a lůžkovin. Pro citlivou dětskou pokožku jsou ideální antialergické lůžkoviny, které je nebudou dráždit a budete je moci prát na více stupňů.

pexels cottonbro 3661366

Bezpečnost především

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv dětskou postel pro vaši ratolest, mějte na paměti, že na prvním místě by měla být bezpečnost. Doporučujeme vám proto, abyste na koupi dětské postele příliš nešetřili.

Vyvarujte se také postelím s tvrdými a ostrými hrami, přičemž dejte přednost raději zaobleným tvarům.

No a na závěr, nezapomínejte na bočnice či bezpečnostní zábrany, které by měly být minimálně u patrových či vyvýšených postelích naprostou samozřejmostí. Svůj účel, překážku v případě hrozby pádu z dětské postele, však splní i při nižších typech.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...