Všichni to známe. Děti rostou jako z vody a než se nadějeme, stojí před námi dospělí lidé. Občas je velice náročné pořizovat dětem stále nové a nové věci do pokojíku, aby byly úměrné jejich věku a psychice. Uvažujte nadčasově a pořiďte jim pokojíčky, které se budou hodit pro vícero období v jejich životě. S našimi tipy to hravě zvládnete!
Vybírejte nábytek pro dospělé
Určitě se vyplatí zainvestovat od brzkého věku do neutrálního nábytku, který dětem vydrží spoustu let a snad až do té doby, co opustí rodný dům. Pokud po tom vyloženě netoužíte, nemá smysl dětem kupovat nábytek s roztomilými obrázky, které vaše ratolesti bohužel ocení jen pár let. Vyvarujte se nábytku, který bude sloužit jen jedno období, popřípadě dvě, např. batolecí a předškolní. Zrovna tento čas uteče velmi rychle a budete muset kupovat nový nábytek.
Doporučujeme vybírat z jednoduchého nábytku, který posléze doladíte jemnými dekoracemi přiměřenými věku dítěte. Krok vedle neuděláte neutrálními barvami. Abyste nábytek nemuseli řešit dlouhá léta, podívejte se na takový, který je prostorný, protože objem věcí roste přímo úměrně s věkem dětí. Dále by se měl snadno kombinovat například s kobercem, výmalbou či dekorativním osvětlením. Zaměřte se na kvalitní skříně a stoly, které poslouží až do vysoké školy.
Nezapomínejte na prostor
I s vybraným nábytkem nezapomínejte na prostor v místnosti. Sestavte jej tak, aby dítě mohlo pohodlně bydlet i za pár let. Přeci jenom se nároky na místo s věkem liší. Je lepší mít předškolní dítě ve více prostorném pokoji, než středoškoláka v zastavěném kutlochu. Místem navíc rozhodně nic nezkazíte.
Efektivně sestavte a umístěte postel, police a skříně tak, abyste nezabránili pohodlnému procházení do místnosti. Myslete také na otevírání a zavírání skříní a celkově, aby žádná věc nic neblokovala a neomezovala používání dalších. Vyčarovat z malého pokoje trochu místa můžete pořízením patrové postel pod kterou nainstalujete psací stůl. Snažte se využít každý prostor na maximum!
Nástěnné poličky
Věc, kterou užije dítě v každém věku jsou poličky. V předškolním a školním věku mohou sloužit na uložení hraček a školních pomůcek. Středoškoláci ocení poličky na uložení knih, videoher či dekorací. V každém případě je vhodné pořídit pár poliček a máte vystaráno minimálně na dvě dekády. Kromě nadčasového použití poličky šetří i místo a vydekorují prázdné stěny.
Poličky můžete umístit rafinovaně. Nad postelí mohou sloužit i jako odkládací prostor a nahradí tak noční stolek. Využijte každý kousek nábytku na všechny způsoby a spojte příjemné s užitečným.
Křeslo a lavice
Posadit se do pohodlného křesla, dát si nohy nahoru a popíjet čaj je ideální relaxační chvíle pro každého z nás. Křeslo v dětském pokoji můžete využít na mnoho způsobů. V místnosti pro novorozence jej využijete při kojení, uspávání. Ve školním věku můžete dohlížet na své dítko při psaní úkolů. V každém věku však poslouží pro odpočinek.
Lavice u okna je vynikající jako relaxační místo, tak i jako prostor k učení. Navíc je vždy užitečné mít nějaké to křeslo či lavici pro návštěvy vašeho dítěte. Obě varianty můžete vyzdobit polštářky, aby se každý pohodlně usadil.
Aby pokoj nevypadal jako pracovna, která z dětmi nemá nic společného, vyberte pár dekorací! Ty nestojí mnoho, ale rozzáří každý pokoj a doladí místo tak, aby vypadalo přímo úměrně věku jeho obyvatele. Hodně toho udělá i výmalba. Stačí pár světýlek, obrázků, to všechno sladěné do oblíbené barvy vašeho dítěte a je to!
Investujte do věcí, které poslouží i do budoucna. Uvažujte ekonomicky, ulehčíte tak rodinnému rozpočtu. To však neznamená, že byste měli na dětech šetřit. Pořiďte jim kvalitní věci, které vydrží a dopřejte svému dítku dětský pokoj, ve kterém se bude cítit naprosto komfortně.