Domácí metody pro snížení teploty u dospělých

Zvýšená teplota nám může způsobit nepříjemné pocity. Proto si každý přirozeně snaží co nejdříve ulevit. Pomoci mohou jednoduché tipy, jako jsou studené obklady nebo mokré ponožky. V následujících řádcích se dozvíte, jaké jsou nejúčinnější způsoby na zmírnění horečky a na co si dát pozor.

shutterstock 354687395 2

Co je to horečka?

Při horečce je vaše tělesná teplota vyšší než obvykle. Je důležité si uvědomit, že horečka není nemoc, ale spíše příznak nemoci. Horečka je v podstatě obranný mechanismus těla, který se snaží bojovat proti nemoci.

Přirozená obrana těla

Většině virů a bakterií, které způsobují onemocnění, se daří při normální tělesné teplotě. Pokud se tělesná teplota zvýší, je pro ně těžší přežít. Horečka tedy nemusí být vysloveně špatná. Je to dobré znamení, že se tělo snaží samo uzdravit a zničit původce nemoci.

Kdy máme horečku?

Normální tělesná teplota se u většiny lidí pohybuje kolem 37 °C. Denní výkyvy jsou zcela běžné a různé typy teploměrů mohou také ukazovat mírné odchylky. Za horečku u dospělých a dětí považujeme tělesnou teplotu 38 °C nebo vyšší.

Měření teploty

S teploměrem, který používáme v podpaží, je naměřená tělesná teplota obvykle nižší. Cokoli nad 37 °C tedy může představovat horečku.

Pamatujte si, jaký teploměr jste použili při měření tělesné teploty. Pokud potřebujete navštívit svého lékaře, je dobré mu to sdělit.

shutterstock 1661496847

Domácí rady pro snížení teploty

Pokud máte jen mírně zvýšenou teplotu, můžete ji pravděpodobně snížit bez léků na horečku. Přečtěte si tyto domácí tipy na snížení teploty a podporu imunitního systému.

Pití čaje

Pro snížení teploty si uvařte čaj z řebříčku, zázvoru nebo máty. Tyto čaje vyvolávají pocení, které pomáhá rychleji ukončit horečku. Příjem tekutin ve formě čaje je při vysoké horečce velmi prospěšný. Pomáhá totiž hydratovat tělo, které při pocení ztrácí tekutiny.

shutterstock 1686087781

Čaj z žebříku

Nasypte jednu polévkovou lžíci řebříčku do šálku a zalijte převařenou vodou. Bylinky nechte asi 5 minut louhovat. Poté nápoj sceďte, nechte mírně vychladnout a pomalu vypijte. Lehněte si do postele abyste se začali potit.

Čaj z čerstvého zázvoru

Při horečce pomáhá také zázvorový čaj, který stejně jako řebříčkový čaj vyvolává pocení. Oloupejte čerstvý zázvor, nastrouhejte ho a vložte do šálku. V konvici uvařte vodu a zalijte s ní zázvor. Nechte 5 minut louhovat, sceďte a vypijte. Opět si lehněte do postele, abyste podpořili pocení.

Čaj z máty peprné

Máta peprná se často používá ke snížení teploty pro své chladivé účinky. Připravte si teplý nebo ledový čaj, který můžete pít po celý den. Pokud je vaše horečka spojena s podrážděným krkem, vyhněte se ledovému čaji.

K přípravě mátového čaje je nejlepší použít čerstvou mátu. Oddělte 8 listů od stonku, vložte je do šálku a zalijte vroucí vodou. Po vychladnutí můžete čaj ochutit medem a citronem.

Mokré ponožky

Zvýšenou teplotu lze také snížit pomocí mokrých ponožek. Nejprve si nohy ohřejte v horké vodě. Namočte tenké ponožky do studené vody a vyždímejte je. Nasaďte si je na nohy a navlékněte si přes ně silné suché ponožky. Tento postup opakujte každý večer před spaním.

Věděli jste, že tato metoda pomáhá prokrvovat nohy, což výrazně zvyšuje krevní oběh, a tím pomáhá snižovat teplotu?

Příjem tekutin

Při vysoké teplotě se tělo velmi rychle dehydratuje, protože se hodně potí. Pitný režim je proto velmi důležitý. Vypijte denně alespoň 10 až 12 sklenic vody nebo čaje.

shutterstock 575462908

Jak zjistit, že je tělo dehydratované?

Někdy může být obtížné zjistit, zda je vaše tělo dehydratované. Dobrým ukazatelem je sledovat barvu moči. Pokud jste dostatečně hydratovaní, měla by být vaše moč téměř čirá. Pokud má vaše moč žlutou barvu, je to jasný důkaz, že je vaše tělo dehydratované.

Čerstvé šťávy

Kromě vody a čaje jsou dobrou volbou čerstvé šťávy, které jsou bohaté na vitamín C. Vitamín C pomáhá posilovat imunitní systém, který bojuje proti infekci způsobující horečku. Velké množství tohoto vitaminu najdete zejména v citrusových plodech, jako jsou pomeranče a citróny.

Pokud máte doma odšťavňovač, doporučujeme odšťavňovat čerstvé šťávy doma. Džusy ze supermarketů mohou obsahovat konzervační látky a cukr, které mohou organismus během léčby zatěžovat.

Studené obklady

Studené obklady přikládané na tělo žíněnkou nebo ručníkem jsou vynikající technikou pro snížení teploty u dětí i dospělých.

Namočte žíněnku nebo ručník do studené vody, částečně vyždímejte a přiložte na tělo. Žíněnka se nejčastěji používá na čelo, zápěstí a hrudník. Tento postup by se měl několikrát opakovat, dokud zvýšená teplota nepoleví.

shutterstock 1149754262

Pohodlné oblečení

Může to znít zvláštně, ale nošení pohodlného a volného oblečení, které zlepšuje cirkulaci vzduchu, také pomáhá léčit horečku. Pomáhá totiž zůstat v chladu a pohodlí.

Svlečte si přebytečné oblečení, které zadržuje příliš mnoho tepla. Vyberte si oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna a bambus. Ty jsou prodyšnější než polyester a akryl.

Dopřejte si odpočinek

Pro snížení teploty je nutné odpočívat. Dostatek odpočinku pomáhá tělu rychleji se uzdravit při jakékoli nemoci. Vyhněte se proto fyzické a duševní námaze.

Pokud můžete, vezměte si v práci volno a odpočiňte si od domácích povinností. Spěte déle než obvykle, abyste posílili svůj imunitní systém. Nedostatek spánku zvyšuje produkci stresových hormonů, což obvykle vede k oslabení imunity.

Existuje několik způsobů, jak zlepšit spánek. Patří mezi ně omezení modrého světla ve večerních hodinách, lehká večeře nebo zklidnění mysli pomocí meditace.

Užívání léků proti horečce

Pokud máte vysokou horečku, je vhodné sáhnout po lécích na snížení teploty. V tomto případě máte dvě možnosti. Můžete se obrátit na svého lékaře, aby vám předepsal léky nebo užít volně prodejné léky.

Vždy si předem přečtěte doporučené dávkování a dodržujte ho. Při léčbě horečky pomocí léků u dětí dbejte zvýšené opatrnosti. Například děti a mladiství do 18 let by neměli užívat aspirin. Výjimku udělejte pouze v případě, že vám to doporučí lékař.

shutterstock 1126188083

Často smrkejte

Pokud je zvýšená tělesná teplota spojena s nachlazením, je důležité udržovat váš nos čistý. S čistým nosem se vám bude pohodlně dýchat. Při smrkání nefoukejte příliš silně, abyste si nezpůsobili tlak v uchu nebo bolest hlavy.

Náš tip: Smrkejte tak, že si prstem přidržíte jednu nosní dírku a druhou jemně vysmrkáte do kapesníku. Snížíte tak tlak při smrkání a vyhnete se bolestem hlavy a uší.

Snižte příjem kofeinu

Při vysokých teplotách může příjem velkého množství kofeinu způsobit značné škody. Kofein často způsobuje nespavost, průjem, podrážděnost a může dokonce zvyšovat horečku. Nepříznivě ovlivňuje celkový obranný mechanismus organismu.

Kofein způsobuje dehydrataci

Kofein také stimuluje vylučování vody, což může vést k dehydrataci, na kterou je tělo při vysokých teplotách náchylné. Pokud máte zvýšenou teplotu, vyhněte se kofeinu úplně nebo jeho příjem snižte na 100 miligramů denně.

Kromě nápojů s kofeinem se vyhýbejte také energetickým nápojům a nápojům s vysokým obsahem cukru.

Vyhýbejte se alkoholu

Při horečce byste se také měli vyvarovat konzumaci alkoholu. Přestože je příjem tekutin důležitý, alkohol se rozhodně nedoporučuje. Nezáleží na tom, zda se jedná o víno, pivo nebo jiný nápoj. Alkohol oslabuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.

Vyhýbejte se kouření

Kouření, stejně jako alkohol, oslabuje imunitní systém organismu. Při kouření musí tělo ještě více bojovat s viry a bakteriemi, což zvyšuje tělesnou teplotu. Při zvýšené tělesné teplotě je proto nejlepší vyhnout se jakémukoli kontaktu s cigaretovým kouřem a nikotinem.

Kdy navštívit lékaře

Přestože jsou horečky někdy prospěšné, protože zabíjejí viry a bakterie, mohou našemu tělu škodit. Proto je nutné sledovat vlastní tělo a kontrolovat příznaky.

Návštěva lékaře se doporučuje v těchto případech

  • Pokud máte vysokou teplotu, která neklesá ani po užití léků.
  • Pokud patříte do rizikové skupiny pacientů (osoby starší 50 let, osoby s přidruženým chronickým onemocněním, těhotné ženy, osoby s imunosupresí, malé děti, osoby s kardiovaskulárním onemocněním, osoby s astmatem).
  • Pokud máte přetrvávající horečku doprovázenou závažnými příznaky.
shutterstock 493198777

Čemu se vyhnout při snižování horečky?

Některé metody mohou být při snižování horečky neúčinné nebo dokonce nebezpečné. V případě pochybností doporučujeme, abyste se předem poradili se svým lékařem nebo lékárníkem. Toto jsou nejčastější chyby, kterých se při snižování horečky běžně dopouštíme.

Potírání alkoholem

Potírání pokožky alkoholem vyvolává po jeho odpaření chladivý pocit. Tato metoda však nevede ke snížení tělesné teploty a může způsobit třesavku. Alkohol se také vstřebává kůží do těla, což může oslabit imunitní systém.

Nadměrné užívání léků

Léky proti horečce mohou být užitečné, ale nemělo by se to s nimi přehánět. Vždy si pečlivě přečtěte doporučené dávkování a dodržujte ho. Užívání většího množství by zvýšilo riziko nežádoucích účinků.

Užívání vysokých dávek léků může vést k závažným zdravotním problémům, jako jsou žaludeční potíže a poškození jater. Dbejte na správné dávkování, zejména u dětí.

Upozornění: Před užitím jakéhokoli léku na snížení horečky si nezapomeňte přečíst etiketu výrobku!

Čtěte dál!

VELETRH FOR DECOR & HOME v Praze Letňanech začíná již 5. září 2024

Zveme všechny příznivce dekorací a dárkového zboží k návštěvě jediného specializovaného veletrhu...

FRÝDECKO-MÍSTECKÝ VELETRH – Polárka plná nápadů

Frýdecko-Místecký veletrh tradičně zaplní halu Polárka v pátek 24.5. a v sobotu 25.5....

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...