Dopřejte si lahodný šálek čaje z vlastního čajovaru

Taky milujete atmosféru čajovny, kdy spolu s přáteli sedíte na sedacích vacích a vychutnáváte si zlatavou tekutinu z různých koutů světa? Kolem vás to voní čajovým kořením, mátou a hřebíčkem.

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Proč si ale dopřávat čajové sedánky jenom v čajovnách? I vy sami si můžete připravit rychle, jednoduše a pohodlně čaj přímo doma. Ve vlastním čajovaru. Kdepak, nepřepsali jsme. Vedle známých a běžně rozšířených kávovarů se na český trh pomalu dostávají čajovary.

Proč dát šanci čajovaru?

Říkáte si, proč byste měli vyhazovat další peníze za nový spotřebič, když vám doma leží rychlovarná konvice?! Případně si můžete vodu na čaj ohřát rychle na sporáku a nemusíte tak utrácet peníze a energii za dalšího domácího pomocníka.

Čas jsou peníze a právě čas vám dokáže čajovar ušetřit. Navíc, jestli si potrpíte na kvalitní sypaný čaj, tak čajovarje tou pravou volbou. Přece jenom příprava sypaného čaje (ať už sáčkového, nebo kapslového) není jenom o zalití sáčku horkou vodou. Čajovar se vám postará o správnou teplotu vody i dobu louhování. Vy zatím můžete navodit doma atmosféru čajovny.

Dělení čajovarů

I když je čajovarů na našem trhu podstatně méně než známějších kávovarů, neexistuje jenom jeden typ spotřebiče. Povětšinou se jedná o kombinované spotřebiče. Čajovary dělíme do čtyř skupin:

  • čajovar a rychlovarná konvice v jednom
  • čajovar a kávovar v jednom
  • čajovar, kávovar a rychlovarná konvice v jednom
  • čajovar na kapsle

Jak název napovídá, tak první ze jmenovaných plní i funkci samostatné rychlovarné konvice. V podstatě se jedná o konvici doplněnou sítkem na čaj. Jeho výhoda spočívá v tom, že se konvice umí zahřát a udržovat rozdílné teploty. To oceníte v případě, že doma máte rádi každý něco jiného – připravit bylinkový, zelený nebo černý čaj o rozličných teplotách tak nebude problém.

Severin WK 3479 konvice sklo 2v1 s čajovarem
Severin WK 3479 konvice sklo 2v1 s čajovarem

Nejjednodušším přístrojem, který zvládnou už i malé děti, je čajovar na kapsle. Funguje na stejném principu jako kávovar na kapsle. Takže pouze zapnete čajovar, vložíte kapsli požadovaného čaje, přistrčíte hrneček a jen čekáte. Žádná starost s nastavením teploty a délkou louhování.

Ostatní dvě varianty jsou buď jen rozšířením kávovaru, nebo je přístroj dokonce doplněn o možnost ohřevu pouze vody, tj. o funkci rychlovarné konvice.

Na co koukat při výběru čajovaru

Pokud máte zvolený typ domácího čajovaru, podívejte se v obchodě i na další užitečné funkce, kterými může být čajovar opatřen. Určitě si pořiďte ten s tepelnou pojistkou, aby nedošlo k nechtěnému přehřátí přístroje.

 Čajovar Morphy Richards MR-43970 černý/nerez/průhledný

Čajovar Morphy Richards MR-43970 černý/nerez/průhledný

Chcete ráno rovnou vstát a mít nachystaný šálek ranního čaje? Pak pro vás existuje funkce automatického zapnutí a vypnutí čajovaru. Jednoduše si nastavíte čas, kdy se má konvice uvést do chodu.

Čajovar by měl mít možnost nastavit si délku louhování (tzv. intenzita výluhu) a hodnotu teploty. Ta se nastavuje podle typu připravovaného čaje. Běžné konvice nabízí tři až čtyři možnosti nastavení teploty – od 70 po 100 °C. Intenzita výluhu se rozlišuje subjektivně na slabou, střední a silnou. Vyzkoušejte si, která vám sedí nejlépe. Toto jde obejít přístrojem, který umí automaticky zanořovat a vynořovat sítko s čajem. Nachystaný mok je tak akorát. Ani příliš slabý, ale ani silný.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...