Jak efektivně uspořádat sklepní prostory

Jako malá si pamatuji, že táta i strejda stále něco tvořili ve sklepě. Byla to místnost, která nesloužila jen k uchování nepotřebných věcí. Pro ně se stala doslova továrnou na sny, kde se ty sny stávaly skutečností.

marmelada

Byla jsem pouhou návštěvních v tomto království, ale dodnes si pamatuji, jak jsem žasla nad jejich smyslem pro pořádek a nápady jak umístit věci tak, aby měli vše po ruce. Zároveň jsem i já mohla nářadí použít a vrátit ho pak přesně tam, kam patřilo. Nedalo se to poplést.

V dnešní době sklepní prostory slouží především k uložení věcí, které momentálně nepotřebujete. Někdy je toho však tolik, že malá sklepní kóje doslova praská. Kola rodičů i děti, k tomu koloběžky, lyže, běžky, sáňky, boby, gumy na auto, hračky a oblečení, ze kterého děti vyrostly. Sklepy jsou také místem k uskladnění plodů ze zahrádky, případně zavařených potravin a pochutin.

 

Vše musí mít své místo

V malých sklepních kójích využijte pro snadnější uskladnění policový systém až ke stropu místnosti. Před samotným uložením věcí, zvažte četnost jejich používání. Věci, které jsou sezónní, dejte do vrchních pater a nejdále od vchodu. Sportovní náčiní pověste do závěsných systému a háků na zeď, nebo ke stropu za pomocí zvedacího mechanismu. Uvolníte tak prostor podlahy. Není nic horšího než si jít pro kompot a muset nechat vystěhovat půlku sklepa.

Krabice s popisky se stanou vašimi dobrými kamarády a splní funkci organizovaného pořádku. Věci podobného účely uložte pospolu nebo vedle sebe. Sektorové řazení oceníte při pozdějším hledání. Pokud je váš sklep vlhký, vyhněte se dřevu a papírovým krabicím včetně kovu. Raději využijte plastové věci, které jsou v takovém prostředí odolnější.

dilna

 

Na práci je třeba pořádek

Využíváte sklep i jako dílnu? Pracovní stůl, šroubky a nářadí tady mají své místo? Nářadí po ruce je pro vás nezbytností? Nad stůl si připevněte police a do nich zespodu našroubujte víčka od zavařovacích sklenic, např. přesnídávek. Do sklenic uložte šrouby, matice, hřebíky a jednoduše zašroubujte do víčka. Všechno máte viditelně po ruce.

Stejnou službu poskytnou i PET láhve, do kterých vyříznete z boku díru, abyste mohli pohodlně odebírat požadovaný materiál. Do víček zašroubujte háčky a pověste láhve na zeď.  Nářadí připevněte za pomoci šroubu nebo háčku k desce, kterou ukotvíte nad stolem. Pro lepší organizaci si na desku, která slouží jako úložiště nářadí, namalujte jejich tvary barvou. Každý, kdo si ho vypůjčí, ho pak snadno vrátí na požadované místo.

Ať sklep využíváte k jakýmkoliv účelům, každý ocení plánek u dveří místnosti s popisky. Můžete tak s klidem poslat manžela pro dětskou zimní bundu nebo manželku pro hasák. S plánkem to najdou.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...