Efektivní způsoby, jak zvýšit tlak

Nízký krevní tlak máte, pokud je jeho hodnota při měření nižší než 90/60 mmHg. Může být spojen s jinými zdravotními problémy nebo se může vyskytovat jako samostatný stav. Při nízkém krevním tlaku je vhodné dodržovat vhodný životní styl, který zahrnuje zejména péči o správnou stravu a bezpečný pohyb. Co je to nízký krevní tlak? Jaké jsou jeho příčiny i příznaky a jak ho zvýšit? Vše podstatné se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to krevní tlak?

Krevní tlak je vyvíjen krví na stěny cév. Nejvyšší tlak je v aortě a velkých tepnách. Optimální hodnoty krevního tlaku u dospělého člověka se pohybují kolem 120/80 mm Hg v klidu.

shutterstock 560263513 1

Co je to nízký krevní tlak?

Pokud máte nízký krevní tlak, znamená to, že váš krevní tlak je mnohem nižší než jeho optimální hodnota. Nízký krevní tlak se může vyskytovat jako samostatný stav nebo jako příznak širšího spektra zdravotních problémů. Projevy nízkého krevního tlaku se nemusí objevit vždy. Pokud k němu však dojde, měli byste co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Věděli jste, že pro krevní tlak nižší než 90/60 existuje odborný termín hypotenze?

shutterstock 521817334

Jak nízký tlak ovlivňuje tělo a jaké jsou jeho příčiny?

Zdravé tělo se obvykle nedokáže automaticky vypořádat s nízkým krevním tlakem, nedokáže krevní tlak kontrolovat a zabránit jeho nadměrnému poklesu. Pokud krevní tlak začne klesat, tělo se přirozeně snaží dostat ho zpět na optimální hodnotu. Dělá to tak, že zrychlí srdeční tep nebo stáhne cévy, aby se zúžily.

Pokud tělo z nějakého důvodu není schopno regulovat pokles krevního tlaku, mohou se objevit příznaky nízkého tlaku. Toto jsou některé z příčin, které mohou způsobit nízký krevní tlak:

● nepružné cévy,

● nevhodná medikace vysokého krevního tlaku,

● srdce a tělo nedokážou do cév napumpovat dostatek krve,

● špatná fyzická kondice,

● nedostatek vitamínů a živin v těle,

● dehydratace,

● endokrinní onemocnění,

● onemocnění mozku.

Mnoho lidí s nízkým krevním tlakem si ani neuvědomuje, že má nízký krevní tlak, protože jim nezpůsobuje žádné problémy. Zjistí to, až když si nechají změřit krevní tlak.

Pomalé snižování krevního tlaku v průběhu života je normální, a proto je nízký krevní tlak častější u lidí ve vyšším věku. Rychlý pokles krevního tlaku však může znamenat, že některé části vašeho těla nejsou dostatečně prokrvené. To může způsobit nepříjemné nebo dokonce nebezpečné příznaky.

shutterstock 1498920665

Jaké jsou příznaky nízkého tlaku?

Příznaky nízkého krevního tlaku se obvykle objevují v důsledku nedostatečného prokrvení mozku. Jedná se například o tyto příznaky:

  • závratě a točení hlavy,
  • mdloby před očima,
  • nevolnost a zvracení,
  • rozmazané vidění,
  • zrychlené dýchání,
  • únava a ospalost,
  • hučení v uších a nepříjemný tlak v uších,
  • studené končetiny,
  • mdloby a studený pot,
  • potíže se soustředěním.
shutterstock 1651782574 3

Jak zvýšit tlak a vyrovnat se s nízkým krevním tlakem?

Při nízkém tlaku se doporučuje věnovat větší pozornost životnímu stylu. Vaše tělo potřebuje dostatek živin, tekutin a vitaminů. Kromě toho byste měli zvolit vhodné cvičení a vyhýbat se toxinům, jako je alkohol.

shutterstock 743805769

Dodržujte pitný režim

Při nízkém tlaku je velmi důležitý dostatečný příjem tekutin. Zabraňuje dehydrataci, která může někdy způsobit nízký krevní tlak. V případě dehydratace se snižuje objem vaší krve, což způsobuje pokles tlaku. Dbejte na dodržování denního pitného režimu.

Všude s sebou noste láhev s vodou a nastavte si připomenutí, že se máte napít. Dospělí by měli vypít alespoň dva litry vody denně. V horkém počasí nebo při fyzické aktivitě by měl být příjem tekutin vyšší.

shutterstock 613879910

Jezte slané potraviny

Příčinou zvýšeného krevního tlaku mohou být potraviny s vyšším obsahem soli. Mezi dobré a zdravé zdroje soli patří olivy nebo konzervovaný tuňák. U osob s nízkým krevním tlakem se obvykle doporučuje přidávat sůl, kuchyňskou nebo mořskou, i v rámci jídel během dne.

shutterstock 686853055 2

Užívejte dostatečné množství B12

Vitamin B12 hraje klíčovou roli při tvorbě zdravých červených krvinek. Jeho nedostatek může vést k anémii, která snižuje krevní tlak a může mít za následek i nadměrné krvácení. Chcete-li zvýšit příjem vitaminu B12 při nízkém krevním tlaku, konzumujte vejce, ryby, kuřecí maso a nízkotučné mléčné výrobky.

Náš tip: Pokud jste vegan a máte nízký krevní tlak, můžete doplnit B12 pomocí řas, jako je spirulina a chlorella. Mnoho lékařů však tyto zdroje vitaminu B12 považuje za nespolehlivé. Další možností jsou tedy doplňky stravy.

shutterstock 1900442884 8

Užívejte dostatečné množství B9

Dalším důležitým vitaminem, který je vhodné užívat při nízkém krevním tlaku, je kyselina listová (B9). Její nedostatek může způsobovat stejné příznaky jako nedostatek vitaminu B12. Tedy příznaky, které vedou ke snížení krevního tlaku a případně způsobují další nežádoucí stavy. Chcete-li zvýšit příjem tohoto vitaminu, konzumujte brokolici, chřest a luštěniny.

shutterstock 1953842314

Omezte příjem sacharidů

Potraviny s vysokým obsahem sacharidů negativně ovlivňují nízký tlak. Zejména zpracované sacharidy trávíme rychleji než jiné potraviny. To může vést k náhlému poklesu krevního tlaku. Některé studie potvrzují, že nízkosacharidová strava pomáhá vyrovnávat nízký krevní tlak, zejména u starších lidí.

shutterstock 1768000517

Jezte menší porce

Když sníte velkou porci jídla, potřebujete na jeho strávení mnohem více energie, což může způsobit pokles krevního tlaku. Chcete-li zvýšit svůj krevní tlak, nevynechávejte snídani ani jiná jídla během dne. Místo velkých porcí jezte častěji a dopřávejte si jen malé porce.

shutterstock 431914957

Pijte nápoje s obsahem kofeinu

Nápoje, jako je čaj a káva s kofeinem, ovlivňují srdce a tělo tím, že způsobují zvýšení srdeční frekvence a dočasné zvýšení původně nízkého krevního tlaku. Tento účinek je bohužel pouze krátkodobý, a není proto trvalým řešením problémů s nízkým krevním tlakem. Kofein také ovlivňuje krevní tlak u každého člověka jinak. Pokud pravidelně pijete kávu nebo čaj s kofeinem, může se také stát, že si na něj vytvoříte vyšší toleranci a kofein na vás již nebude mít takové účinky jako dříve.

Pozor! Není dobré to s kofeinem přehánět. Mohlo by to vést k dehydrataci, což není dobré pro nízký tlak.

shutterstock 572255497 1

Pravidelně cvičte

Pravidelné a bezpečné cvičení nebo pohyb jsou skvělým způsobem, jak přirozeně zvýšit tlak. Nejlepší je vyhnout se pohybu, který zapojuje úroveň hlavy a úroveň pod srdcem. Namáhání oblasti srdce a náhlé změny polohy by totiž mohly způsobit krátkodobé snížení tlaku. Pro lidi s nízkým tlakem jsou bezpečné například polohy, při kterých musíte ležet. Cvičení si uspořádejte tak, abyste minimalizovali vstávání z matrace nebo postele, které by mohlo vést k náhlému poklesu krevního tlaku.

Po aktivitách, jako je běhání a plavání, není pro vaše svaly nic lepšího než zvýšený přísun kyslíku. Z tohoto důvodu se zvýší vaše tepová frekvence. To je účinný způsob, jak zvýšit krevní tlak, protože během fyzické aktivity dýcháte rychleji než obvykle a vaše srdce začne pumpovat rychleji, aby rozproudilo krev a zásobilo tělo kyslíkem.

Důležité: Při sestavování optimálního cvičebního plánu je vhodné poradit se s lékařem, profesionálním trenérem nebo jiným odborníkem.

shutterstock 2199660059 1

Omezte alkohol nebo se mu zcela vyhněte

Pití alkoholu může způsobit dehydrataci, která následně vede ke snížení tlaku. Alkohol také v některých případech nevhodně interaguje s léky a způsobuje nízký tlak. Pokud není ve vašem případě možné úplné vyloučení alkoholu, pijte zodpovědně a po každém alkoholickém nápoji vypijte sklenici vody, abyste zabránili dehydrataci.

shutterstock 576924178 1

Kontrolujte hladinu cukru v krvi

Diabetes a vysoká hladina cukru v krvi mohou způsobit také nízký krevní tlak. Zvažte používání domácího glukometru ke kontrole hladiny cukru v krvi během dne. Pokud máte zvýšenou hladinu cukru, informujte o tom svého lékaře a požádejte ho o doporučení ohledně diety i cvičení a předepsání vhodných léků.

Čtěte dál!

Plzeň hostí veletrhy Moderní dům a byt a Žena a domov

Již po sedmnácté se v Plzni uskuteční dvojice oblíbených veletrhů, které...

Veletrh úspor a obnovy v Ostravě

Ve dnech 4.-5. října 2024 budou prostory Trojhalí Karolina v Ostravě sloužit...

Veletrh FOR INTERIOR uvede trendy nábytku i udržitelné materiály pro interiérový design

Trend udržitelnosti už intenzivně proniká do všech odvětví nábytkářského oboru v...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...