Hlavní výhody a nevýhody mezonetového bytu

Toužíte po prostorném bydlení, ale nechcete opustit centrum dění a přestěhovat se do domku na okraj města? Pak je mezonetový byt možná právě to, co hledáte. Dokáže uspokojit vysoké nároky na prostor a je dokonalým ztělesněním moderního a módního bydlení. Mezonet má však i svá úskalí.

Moderní prostorné bydlení
Moderní prostorné bydlení

Toužíte po prostorném bydlení, ale nechcete opustit centrum dění a přestěhovat se na venkov? Pak je mezonetový byt možná právě to, co hledáte.

O co se vlastně jedná, když se řekne „mezonet“? Pojem pochází z francouzského slova maisonette neboli domeček. V některých západních, zejména anglicky mluvících zemích, může označovat městský řadový domek i vícepodlažní byt. U nás platí jednoznačně jenom druhá možnost. Mezonetové byty vznikají jako luxusní celky v novostavbách, nebo při rekonstrukcích propojením dvou či více bytů nad sebou schodištěm.

 

Luxusní městské bydlení

Vícepodlažní byty představují exkluzivní řešení, které není pro každého. Jejich pořízení, zařízení a provoz vyjde na nemalé částky. Na druhou stranu získáte prosvětlený, prostorný a stylový byt, který přitom může být situovaný i v srdci velkoměsta.

 

Rozdělení prostoru

Právě striktní oddělení soukromých a společenských prostor patří mezi stěžejní výhody mezonetu. V prvním patře se zpravidla nacházejí veřejně přístupné místnosti, jako je obývací pokoj, kuchyň apod. Zde můžete přijímat návštěvy, zatímco vaše ložnice a osobní zázemí jsou skryty ve druhém patře.

 

Schody – chlouba i trápení

Schody mezi patry jsou dominantním prvkem mezonetových bytů. Mohou být dokonalou designovou ozdobou, ale také poměrně nákladnou investicí. Zejména pro starší osoby, domácí zvířata a malé děti pak mohou představovat i nebezpečnou a nepříjemnou překážku. Pokud např. žijete s rodiči, nebo se chystáte pořídit si děti, je rozumné myslet více na pohodlnost a bezpečnost schodů, než jenom na jejich skvělý vzhled. Určitě se vyplatí upustit od divočejších designových kreací. Schody bez zábradlí mohou vypadat skvěle, ale to bylo rozhodně nemělo být vše.

 

Horko nahoře, chladno dole

Vytápění mezonetových bytu je kapitola sama o sobě. Rozlehlejší prostor jde samozřejmě ruku v ruce s vysokými náklady. Kromě toho mívají mezonety velké plochy oken, jsou prosvětlené a izolace tedy není tak dokonalá. V létě v nich může být větší horko než v běžném bytě nebo domě. Je třeba myslet na vhodnou obranu v podobě silné izolace střechy a pořízení rolet či žaluzií, v ideálním případě klimatizace. Při vytápění během chladných měsíců pak samozřejmě teplo stoupá do patra. Dole tak může být výrazně chladněji než nahoře, kde bývají ložnice. Tomu lze zabránit správně nastaveným systémem topení.

Mezonet jen po zralé úvaze

Vícepodlažní byt je známkou luxusu a stylu. Je vzdušný, reprezentativní a může nabízet prostor srovnatelný s rodinným domem. Je to však také designerská výzva s nevýhodnými klimatickými podmínkami, které je nutné chytře vyřešit.

„Mezonetový byt je dobrá investice,“ radí realitní makléř Dominik Ženatý z DOMA realitní makléři. „Je-li kvalitně postavený a v dobré lokalitě, bude vždy stoupat na ceně. Mezonetových bytů není velké množství a zájem o tento styl bydlení je stabilně vysoký,” dodává.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...