Hlavní výhody stropních ventilátorů

dcad580eebad21c45c6fed0dcdad112b?s=64&d=mm&r=g

Vlny nesnesitelných veder nejsou v České republice během několika posledních let výjimkou. Připravte se na ně s předstihem a rozhodněte se pro instalaci stropního ventilátoru. Jeho výhody vás zcela jistě překvapí.

Slunce praží a vzduch se ani nehne. Potíte se a pobyt v místnosti přestává být příjemný. Pokud podobnou situaci během parného léta nechcete zažít, je třeba se předem připravit. Zapomeňte však na běžnou klimatizaci, která vyžaduje větší investici a složitou instalaci. Nebývalý komfort a zajímavé řešení přináší stropní ventilátory. Znáte všechny jejich výhody?

Jak funguje stropní ventilátor?

Stropní ventilátory seženete v mnoha barevných provedeních. Vyrábí se z různých materiálů a ve velké škále velikostí. Kombinovány mohou být s osvětlením. Jejich princip je velmi jednoduchý. Roztočením lopatek kolem jednoho středového bodu zajistí dynamickou cirkulaci vzduchu v místnosti, díky čemuž dojde k jeho ochlazení.

Výsledkem je příjemnější teplota a pokles pocitové teploty v místnosti až o několik stupňů. Ventilátor vzduch velmi rychle promíchává a přináší vám příjemný vánek. Ovládání bývá vyřešeno manuálně přes táhlo u ventilátoru, nebo přes samostatný vypínač na zdi. Lepší modely nabízí dálkové ovládání.

jason anderson CN2h4eUbFGw unsplash

Velmi snadná instalace potěší

Montáž klimatizace je složitá záležitost, která je časově i finančně náročná. U běžného stropního ventilátoru nic podobného nečekejte. U každého modelu najdete podrobný návod. V drtivé většině případů si vystačíte se základním nářadím, mezi kterým by neměly chybět šroubováky a kleště. Ventilátor instalujete na strop, proto budete potřebovat štafle.

Než začnete něco dělat, nezapomeňte vypnout elektrický proud. Dalším krokem je již samotná připevnění závěsného držáku ke stropní rozvodné krabici. Následně záleží na tom, zdali jste si vybrali model bez násady, nebo s násadou. V prvním případě zavěste rozetu za háček na závěsném držáku, ventilátor bude přímo u stropu. U typu s násadou nejdříve prostrčte kabely a pak násadu připevněte pevně k rozetě a motoru.

 

Stropní ventilátor HUNTER Cabo Frio Bronze 132 cm
Stropní ventilátor HUNTER Cabo Frio Bronze 132 cm

To nejdůležitější přichází na závěr. Lopatky přišroubujte opravdu pečlivě a pevně. V opačném případě mohou lopatky vibrovat a způsobovat hluk. Stejně opatrně připojte vodiče a utáhněte závěsný držák. Zapněte elektrický proud a ventilátor otestujte. Točí se při všech rychlostech? Skvěle, máte hotovo!

Stropní ventilátor upotřebíte i v zimě

Některé modely stropních ventilátorů se označují jako reverzní.

To znamená, že umožňují nastavení chodu na letní nebo zimní režim. Při letním modu se lopatky otáčí proti směru hodinových ručiček. Vzduch tedy proudí směrem dolů a příjemně vás ochlazuje. U zimního modu se lopatky točí ve směru hodinových ručiček.

Chladný vzduch se v tomto případě dostává nahoru, kde se mísí se vzduchem teplým, který se udržuje právě u stropu. Ohřátý vzduch pak kolem stěn proudí zpět k podlaze. Díky tomu dochází k rovnoměrné distribuci tepla po celé místnosti, což se odrazí na nižší spotřebě energie na vytápění.

Bezpečnost a nízká úroveň hluku

Moderní modely stropních ventilátorů jsou velmi tiché i při vysokých otáčkách. Samozřejmostí je absolutní bezpečnost. Díky poloze u stropu nehrozí, že by lopatky způsobily úraz dětem nebo psům. Nikdy se nepokoušejte dotýkat roztočených lopatek. Pokojový stropní ventilátor je nutné jednou za čas čistit od prachu. K tomu vám stačí suchý hadřík. Žádnou další údržbu po vás ventilátor vyžadovat nebude.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...