Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale jen na určitou dobu, protože jeho likvidace sice není jednoduchá, ale ani nemožná. V článku jsme pro vás shrnuli, jaký hmyz se často vyskytuje v domácnostech a jak s ním bojovat přírodní cestou. Často vám postačí věci, které máte běžně doma.
Našli jste doma nežádoucí návštěvníky i přesto, že uklízíte? Nezoufejte. To, že ho tam máte, nemusí vůbec znamenat, že jste bordelář. Připravili jsme si pro vás tipy, jak se zbavit hmyzu v domácnosti netoxickou cestou. Pokud víte, o jaký druh hmyzu jde, zlikvidovat jej už není žádná věda. A pokud by to věda přece jen byla, chemická deratizace, která vás hmyzu zbaví jednou provždy.
TIP: O úklidu snadno a rychle jsme vám psali tady.
1. Mravenci v domě
Mohou se k vám dostat velmi jednoduše šachtou s rozvody, mezi panely, po fasádě. Mravencům stačí malinká díra a budete je mít všude – v kuchyni, v květináčích, za nábytkem, pod obklady, v jádru.
Ptáte se, jak se zbavit mravenců v domě? Možností máte hned několik a nezáleží na tom, zda v domě máte okřídlené mravence. S našimi tipy se zbavíte mravenců v kuchyni, ale i těch létajících nad vašimi hlavami.
Důležité je odstranit feromonovou stopu, kterou mezi sebou zanechávají a prostřednictvím které komunikují. Prostředky proti mravencům v domě, které vám je pomohou zlikvidovat, možná máte i běžně doma:
- éterické oleje
- mýdlová voda
- křemelina
- kukuřičný škrob
- prášek do pečiva
- křída
Jak bojovat proti mravencům v domě
Na přípravek proti mravenců smíchejte vodu s čajovníkovým, mátovým, citronovým nebo skořicovým esenciálním olejem a roztok nalijte do rozprašovače.
S okřídlenými mravenci v domě můžete bojovat pomocí lepicího papíru či pásky, které zavěsíte nad místo, kde se jich vyskytuje nejvíce. Lepicí pásku však můžete aplikovat kdekoliv, kam by se mravenci v kuchyni mohli dostat. Při kontaktu s plochou se na ni mravenci jednoduše přilepí.
Křída ochrání vaši zahradu, protože obsahuje uhličitan vápenatý, který mravenci odpuzuje. Na kmeny stromů či keřů nakreslete křídové pásy, které vás škůdců zbaví. Křída je účinná i proti slimákům.
Další nechemické možnosti, které vás pomohou zbavit mravenců v domě:
- šálkem hladké mouky s pepřem, hořčicí a hřebíčkem
- citron (účinný i proti švábům) – citrónovou vodou omyjte podlahu, skříňky
- slupky z pomerančů umístěte do kuchyňské linky
- nasypte sůl do spár, okolo prahu dveří
- všechny aromatické bylinky a koření – bazalka, máta, skořice, kajenský pepř
- na mytí podlah, skříněk a oken použijte roztok s vodou a octem
- smíchejte 2 polévkové lžíce arašídového másla, s 2 PL medu a 1/2 lžičky boraxu, směs umístěte na malé kousky kartonu, který si mravenci vezmou do hnízda
- droždí s medem umístěte co nejblíže mravenčího hnízda
- suchá kávová sedlina
Borax na mravence a použití v domácnosti
Borax nebo kyselina boritá se v domácnostech se škůdci aplikuje na místa, kde se mravenci zdržují. Kromě toho, že je dokáže vyhubit, způsobuje i sterilizaci samiček, aby se dále nemohly množit.
?Při používání boraxu buďte vždy opatrní a nedovolte dětem a domácím zvířatům se k místu přibližovat.
2. Potravinoví moli a jak se jich zbavit
Moli v kuchyni mohou být opravdu nepříjemnou záležitostí, především když vám vylézají ze surovin, které jste se právě chystali uvařit. Nejhorší je, že potravinoví moli se množí velmi rychle. Ani se nenadějete a máte je všude.
Předcházet jim můžete tím, že suroviny z obchodů budete přesýpat do skleněných uzavíratelných dóz, kam se nedostanou. Pokud náhodou přinesete z obchodu rýži či mouku, v níž se nachází mol, okamžitě ji celou vyhoďte.
Pokud si myslíte, že jste si moli do kuchyně nepřinesly z obchodu, vytřiďte všechny police a skříňky, nádoby vymyjte roztokem z vody, octu a kyseliny citrónové.
Dejte si pozor i na moli šatní
S moly se často setkáváme bohužel i v šatnících. Schovávají se v tmavých zákoutích skříně a vyhledávají bavlnu, vlnu, kožešinu, pot a zbytky kůže. Snadno dokáží zničit vaše oblečení.
Nástrahy proti molům seženete v každé drogerii, avšak odpuzovač si můžete vyrobit i sami. Stačí vám:
- látkový sáček
- sušená levandule
- hřebíček
- eukalyptus
- skořice
- rozmarýn
Zase ty voňavé a zázračné bylinky …
Pokud jste si moli v oblečení už našli, ručně je odstraňte a oblečení vyperte. Zkuste se takto postarat o každý kousek ve vašem šatníku.
3. Jak se zbavit vinných mušek
Vinné mušky v bytě najdete většinou okolo ovoce, koše nebo neumytého nádobí. Nejsou nijak nebezpečné, ale až příliš otravné a zbavíte se jich celkem těžko.
Jak vinnou mušku poznáte? Má asi 2 až 4 mm a je zbarvena do hněda. Potraviny jsou jejím základním zdrojem obživy.
Co funguje proti vinným muškám? Prevence, pasti a odpuzující vůně. Mouše se vždy snažte zamezit přístup k ovoci, zbytkům potravin a vlhkým místům, kde velmi rády kladou vajíčka.
- přezrálé ovoce snězte, vyhoďte nebo dejte do lednice
- dávejte si pozor na zbytky jídla na kuchyňské lince
- nezapomínejte na smetí
- nádobí myjte hned po dojedení
Pasti pomáhají zejména proti přemnožení vinných mušek, ale nezlikvidují všechny. Účinné jsou lepící pásky i DIY pasti. Jak si ji vyrobit?
? Do misky dejte cukr, pepř, mléko, promíchejte a dejte na místo, kde se mušky nejvíce vyskytují. Tak se samy utopí.
?Skvělým pomocníkem je i láhev se širokým hrdlem, ocet a papír. Do láhve dejte kousek přezrálého ovoce, papír složte tak, aby byl uvnitř láhve co nejužší. Vinné mušky jím vletí dovnitř a utopí se. Pokud se neutopí, nebudou schopny vyletět zpět.
? Stejně vám pomohou i voňavé bylinky, které stačí mít v blízkosti ovoce.
4. Štěnice v domě. Jak se jich zbavit?
Štěnice se rychle množí, jsou relativně odolné a štípou. Bohužel, často jediným způsobem jak odstranit štěnice, je vyhodit matrace či koberec, ve kterém si hoví.
Štěnice nemají křídla, ale lezou, proto pozorně zkontrolujte každý povrch či kus nábytku, do kterého se mohou dostat:
- matrace
- čalouněný nábytek
- prostor na stěně za obrazy
- okolí garnýží
- místo pod tapetami
- štěrbiny stěn
Pokud je najdete, důkladně je vysajte. Textilie vyhoďte nebo vyperte na 90 stupňů. Pomohou vám bylinky, zejména ve formě tymiánového nebo nimbového oleje. Snažte se svou domácnost udržovat vzdušnou, nepřeplněnou, dostatečně větrejte a používejte aromalampu a vonné oleje.
Štěnice ložní jak se jich zbavit
Jak vypadá štěnice? Štěnice ložní je rezavě červený hmyz bez křídel velký přibližně 5-9 milimetrů.
S štěnicemi se velmi často setkáváme v postelích. Tam si je můžete dovézt z dovolené nebo z přeplněného autobusu a dalších míst s vysokou koncentrací lidí. Jak víte, že je máte doma? Ráno většinou vstanete se štípanci od štěnic. Štípou, protože se živí lidskou krví.
Zjistíte-li doma výskyt štěnic, doporučujeme zavolat deratizéra.
Kdy zmizí štípance od štěnice?
Kousance od štěnic vypadají podobně jako štípance od komárů. Většinou svědí, a proto na poštípané místo použijte Fenistil, mýdlo nebo acetátový obklad. Štípance zmizí po 1-2 týdnech.
5. Jak najít v bytě blechu
Záleží, zda máte domácí zvířátko, nebo ne. Pokud máte, udělejte preventivní opatření, kupte přírodní obojky, které blechy odpuzují. Prostory, kde jste blechy našli, posypte boraxem a po 24 hodinách vysajte. Do místnosti by se určitě neměly dostat děti ani zvířata.
Jak vypadají vajíčka blechy? Podobně jako motýlí – jsou bílé a dlouhé asi 0,5 mm. Probíhá u nich proměna, kdy se z vajíčka líhne larva, ta se zakuklí a přemění na blechu. Dospělci se živí sáním krve, a tak si na těle můžete najít štípance od blechy. Ty vypadají jako kousnutí od komárů, jsou menší a bývají bolestivé.
Poštípaná místa od blechy vždy vydezinfikujte alespoň vodou s mýdlem. Proti svědění pomáhá alkohol, Fenistil, acetátová mast či čajovníkový olej.
Pokud jste zjistili, že máte v bytě blechy, dbejte na zvýšenou čistotu domácnosti, ale i vás samotných. Rovněž důkladně vyčistěte pelechy, boudy a zvířata. Pokud hledáte přírodní řešení, vystelte postel / pelíšek listy z vlašského ořechu nebo olše lepkavé. Pomáhá také:
- vratič obyčejný
- rojovník bahenní
- řimbaba
- turan kanadský
- kousky puškvorce obyčejného
Pokud jste zjistili, že máte blechy v celém bytě, snažte se je odstranit co nejdříve, jinak se přemnoží a zahnízdí. Jak jsme již zmínili výše, vše důkladně vysajte, ideálně vysavačem s jednorázovým sáčkem, který pak vyhodíte.
Jak odstranit blechy z koberce?
Velmi těžko se blechy odstraňují z koberců s dlouhým vlasem. Pokud ten váš není největší a nebyl právě nejdražší, vyhoďte ho celý a raději si kupte nový. U velkých koberců může pomoci soda bikarbona nebo deratizér.
6. Hmyz v bytě: stonožka domácí
Dalším nevítaným návštěvníkem je koupelnová nebo toaletní stonožka domácí. V tomto případě se však jedná o neškodný hmyz v domácnosti, který vám dokonce poradí ohledně optimální vlhkosti v bytě. Miluje chladné a vlhké prostory – tam kde se zdržuje nejpíš vlhkost není ideální. Pohybuje se rychle, má malé a ploché tělo, hodně nohou.
7. Kde se skrývají šváby v bytě
Švábi se většinou zdržují na odlehlých místech v blízkosti vody či zbytků potravin, například ve skříňce pod umyvadlem, v potrubí, ve dřezu nebo sifonu, v odpadkovém koši, v zadní části sporáku a v blízkosti spotřebičů.
Jak zabít šváby?
Nejúčinnější prostředek na šváby je směs cukru a práškového boraxu v poměru 1:3. Rozsypte ji na místech, kde se švábi zdržují. Cukr je navnadí a kyselina boraxová vyhubí. Pokud vám chemické čištění není po chuti, můžete zkusit použít jedlou sodu.