Home staging a jak se jím inspirovat

Home staging je úprava bytů a domů k prodeji. Cílem je, aby se nemovitost jevila co nejatraktivnější pro co největší počet potenciálních zájemců. Jak vyšperkovat byt tak, aby jeho vizuální podoba byla přímo ukázková se dozvíte v článku. Jako bonus ale přinášíme i tipy, jak základních pravidel můžete využít i v interiérech, ve kterých budete sami bydlet. 

Obývací pokoj a jídelna v moderně vybaveném bytě

Co je to home staging?

Zakladatelkou home stagingu je Barb Schwartz, která je zároveň CEO ve společnosti Staged homes. S tímhle pojmem přišla poprvé v roce 1972, kdy pracovala v realitách. “Pracovala jsem v oblasti interiérového designu, poté jsem přešla do oblasti realitního trhu na začátku 70. let a jednoduše jsem byla šokovaná tím, jak nabízené domy vypadaly. Začala jsem proto přemýšlet o dekorování domů pro jejich následný prodej. Využila jsem mé zkušenosti z interiérového designu a začala jsem dekorovat domy tak, aby si potenciální zájemci lépe představili, že v něm budou žít se svými vlastními věcmi,” popisuje průlom v aranžování nabízených bytů Barb. 

Byt může být v dobrém technickém stavu, ale pokud je nevhodně zvolen nábytek nebo jsou dekorace příliš křiklavé, nebudí dobrý dojem ani u realitních makléřů, ani u klientů.  Proto mnohé realitní kanceláře již služby home stagingu nabízejí ve své standardní nabídce, aby interiér před prodejem či pronájmem vypadal co nejlákavěji. 

Potěmkinova vesnice nebo čestná praktika? 

Dříve byly s pojmem home stagingu u nás spojovány praktiky, které mu dávali pověst něčeho nepoctivého a nekalého. Ve skutečnosti ale nejde o klamání zákazníků nebo skrývání závad nemovitostí. Jedná se o způsob přípravy interiéru a exteriéru pro prodej včetně profesionální prezentace na trhu. Je to zkrátka a jednoduše způsob, jak dům či byt ukázat v tom nejlepším světle a vyzdvihnout jeho přední vlastnosti.

Nabídka se ovšem nevztahuje jen domy či byty k obývání. Home staging se využívá i pro ilustrativní fotky komerčních prostor, kaváren, kosmetických a kadeřnických salonů nebo ubytování a hotelů. 

Home staging zahrnuje uklízení, balení věcí, aranžování a v zásadě přesouvání věcí z jednoho pokoje do druhého, vystavování uměleckých děl a někdy dokonce i výmalbu. 

Šedá industriální komoda s dekoracemi v podobě květiny, dekorační misky, knih a obrazuu

Zásady, kterých byste se měli držet 

Pokud chcete upravit interiér pro prodej či pronájem, máme pro vás pár jednoduchých obecných zásad, které je třeba dodržovat 

  • zlatý kompromis: pozor na přemíru nábytku, naopak pak prostor nesmí působit      prázdně
  • rozestavění nábytku nemusí být vždy 100 % funkční, klíčové je, aby dobře vypadal a vynikl jeho vzhled a atmosféra místnosti
  • vyniknout má rovněž i funkčnost bytu
  • byt by měl působit světle, čistě a vřele 
  • zbavte se přebytečných věcí
  • postarejte se o to, aby doplňky ladily s nábytkem a barvami stěn 
  • nejvíce zabodujete s pastelovými barvami
  • nezapomeňte vysát, naleštit podlahu, utřít prah, umýt okna
  • udržujte však kompromis mezi čistotou a zabydleností, aby interiér nepůsobil sterilně 
  • volte vhodné doplňky: mísy s ovocem či květiny

Moderní obývací pokoj v rustikálním stylu

Home staging nabízí svým klientům i realitní makléř Martin Moravec z Ostravy. Jeho služby jsou ale daleko širší – bezplatné konzultace, dále videoprohlídky, profesionální nafocení a další služby spojené s realitním trhem. Navíc svým klientům radí i co se týče výběru bytu při koupi:

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...