Home staging a jak se jím inspirovat

Home staging je úprava bytů a domů k prodeji. Cílem je, aby se nemovitost jevila co nejatraktivnější pro co největší počet potenciálních zájemců. Jak vyšperkovat byt tak, aby jeho vizuální podoba byla přímo ukázková se dozvíte v článku. Jako bonus ale přinášíme i tipy, jak základních pravidel můžete využít i v interiérech, ve kterých budete sami bydlet. 

Obývací pokoj a jídelna v moderně vybaveném bytě

Co je to home staging?

Zakladatelkou home stagingu je Barb Schwartz, která je zároveň CEO ve společnosti Staged homes. S tímhle pojmem přišla poprvé v roce 1972, kdy pracovala v realitách. “Pracovala jsem v oblasti interiérového designu, poté jsem přešla do oblasti realitního trhu na začátku 70. let a jednoduše jsem byla šokovaná tím, jak nabízené domy vypadaly. Začala jsem proto přemýšlet o dekorování domů pro jejich následný prodej. Využila jsem mé zkušenosti z interiérového designu a začala jsem dekorovat domy tak, aby si potenciální zájemci lépe představili, že v něm budou žít se svými vlastními věcmi,” popisuje průlom v aranžování nabízených bytů Barb. 

Byt může být v dobrém technickém stavu, ale pokud je nevhodně zvolen nábytek nebo jsou dekorace příliš křiklavé, nebudí dobrý dojem ani u realitních makléřů, ani u klientů.  Proto mnohé realitní kanceláře již služby home stagingu nabízejí ve své standardní nabídce, aby interiér před prodejem či pronájmem vypadal co nejlákavěji. 

Potěmkinova vesnice nebo čestná praktika? 

Dříve byly s pojmem home stagingu u nás spojovány praktiky, které mu dávali pověst něčeho nepoctivého a nekalého. Ve skutečnosti ale nejde o klamání zákazníků nebo skrývání závad nemovitostí. Jedná se o způsob přípravy interiéru a exteriéru pro prodej včetně profesionální prezentace na trhu. Je to zkrátka a jednoduše způsob, jak dům či byt ukázat v tom nejlepším světle a vyzdvihnout jeho přední vlastnosti.

Nabídka se ovšem nevztahuje jen domy či byty k obývání. Home staging se využívá i pro ilustrativní fotky komerčních prostor, kaváren, kosmetických a kadeřnických salonů nebo ubytování a hotelů. 

Home staging zahrnuje uklízení, balení věcí, aranžování a v zásadě přesouvání věcí z jednoho pokoje do druhého, vystavování uměleckých děl a někdy dokonce i výmalbu. 

Šedá industriální komoda s dekoracemi v podobě květiny, dekorační misky, knih a obrazuu

Zásady, kterých byste se měli držet 

Pokud chcete upravit interiér pro prodej či pronájem, máme pro vás pár jednoduchých obecných zásad, které je třeba dodržovat 

  • zlatý kompromis: pozor na přemíru nábytku, naopak pak prostor nesmí působit      prázdně
  • rozestavění nábytku nemusí být vždy 100 % funkční, klíčové je, aby dobře vypadal a vynikl jeho vzhled a atmosféra místnosti
  • vyniknout má rovněž i funkčnost bytu
  • byt by měl působit světle, čistě a vřele 
  • zbavte se přebytečných věcí
  • postarejte se o to, aby doplňky ladily s nábytkem a barvami stěn 
  • nejvíce zabodujete s pastelovými barvami
  • nezapomeňte vysát, naleštit podlahu, utřít prah, umýt okna
  • udržujte však kompromis mezi čistotou a zabydleností, aby interiér nepůsobil sterilně 
  • volte vhodné doplňky: mísy s ovocem či květiny

Moderní obývací pokoj v rustikálním stylu

Home staging nabízí svým klientům i realitní makléř Martin Moravec z Ostravy. Jeho služby jsou ale daleko širší – bezplatné konzultace, dále videoprohlídky, profesionální nafocení a další služby spojené s realitním trhem. Navíc svým klientům radí i co se týče výběru bytu při koupi:

Čtěte dál!

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je nejen nevzhledný...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv stylu, na...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při zařizování domu...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při...