Houpačka je srdcem každé zahrady

Zahradu chce mít každý vyšperkovanou do nejmenšího detailu. Zahradní nábytek je samozřejmost, grilů máme často víc než jeden a perfektně střižený trávník je chloubou každého zahradníka. Často opomíjenou součástí zahrady je ale zahradní houpačka. A přitom by měla být skoro na prvním místě. Protože jedno jediné zhoupnutí vám pomůže zapomenout na všechny starosti světa.

Ozvláštněte si zahradu houpačkou

Zahradní houpačka to jsou další místa k sezení, relaxační zóna, ale i zábava pro děti. Houpačky mají mnoho využití, mohou vaši zahradu ozdobit, ale i vylepšit. Záleží jen na vás, jaký typ zahradní houpačky si vyberete. K dostání jsou kousky doslova za hubičku, ale i stylové typy, které mohou působit jako dekorační prvek, který krásy vaší zahrady dokonale podtrhne.

Po jaké houpačce se vyplatí sáhnout?

Zahradní houpačka má hned několik parametrů, které je dobré nepodcenit. Není to jen doplněk, ale měla by dobře sloužit a nezradit vás.

Při výběru zahradní houpačky byste se měli zaměřit na:

  • NOSNOST, která je tím nejdůležitějším parametrem. Houpačka, ze které popadáte jako hrušky, vám moc radosti neudělá. Zvažte, kolik lidí bude na houpačce současně a vybírejte vždycky s rezervou. Některé houpačky mají nosnost až 250 kilogramů a vejde se na ně celá rodina.
  • BEZPEČNOST, která souvisí samozřejmě s nosností, zároveň ale musíte myslet na to, kdo se bude kolem houpačky pohybovat. Nejčastěji jsou to děti, a proto dejte pozor na to, aby měla houpačka bezpečnostní zarážku, díky které si nikdo neskřípne prsty a zároveň, aby neměla ostré hrany.
  • STABILITU, která se vztahuje ke zmiňované bezpečnosti. Stabilní a pevná konstrukce zajistí, že se houpačka nepřevrhne ani na nerovném terénu a všichni tak budou v bezpečí.
  • ROZMĚRY houpačky, a to nejen kvůli tomu, pro kolik má být lidí, ale také kvůli možnostem vaší zahrady. Myslete také na to, že houpání vyžaduje prostor před i za houpačkou, takže budete potřebovat o kus víc místa, než byste možná čekali.
  • MATERIÁL, který je důležitý nejen u konstrukce, ale také u sedáků. Konstrukce jsou obvykle plastové, ocelové nebo hliníkové, ale mohou být i ratanové nebo dřevěné. Sedáky a polstry si vybírejte z materiálů, které vám budou příjemné na dotek a myslete také na to, aby se k vaší houpačce a zahradě hodily.
content pixie 2V5PJgGqyts unsplash

Aby s vámi houpačka vydržela léta

Každá zahradní houpačka potřebuje trošku jiný druh péče. Přesto ale všechny typy ocení, když je na zimu uložíte do garáže nebo sklepa. Houpačky jsou jako jakýkoliv jiný zahradní nábytek a pobyt na zahradě přes zimu by nemusely přežít. Pokud si tedy chcete houpání užívat rok, co rok, měli byste houpačku vždy včas zazimovat. Některé houpačky mají odnímatelné polstry, které je dobré uklízet také v případě větších dešťů.

  • Plastová houpačka je na údržbu naprosto parádní! Vůbec se totiž udržovat nemusí. Občas ji otřete vlhkým hadříkem od nečistot a jste hotoví. Ve chvíli, kdy ztratí svou barevnost, je to pro vás signál, že si máte pořídit houpačku novou!
  • Kovová houpačka je obvykle velmi vděčná a péči také skoro nevyžaduje. Jakmile se na ní ale objeví rezavá místa, musíte je obrousit a znovu natřít odpovídajícím nátěrem podle druhu kovu. Na menší nedostatky postačí i lakovací tyčinka.
  • Ratanové houpačky se ošetřují bezbarvým lakem, který je určený přímo na údržbu tohoto materiálu. Nikdy houpačku nemořte, protože byste si ji tak poškodili. Přírodní ratan je trošku citlivější na slunce, a proto si zaslouží lakování i několikrát za sezónu. Oproti tomu s umělým ratanem nebudete mít žádnou práci, ten stačí jen občas otřít mokrým hadříkem.
  • Dřevo je nejkrásnější a také nejnáročnější materiál. Několikrát do roka je třeba dřevěnou houpačku obrousit, důkladně vyčistit a natřít speciálním olejem. Jen tak zůstane pořád krásná a bude vám dělat radost.
garden in mragowo 1205984 638x424 1

Co u houpačky oceníte?

Houpačka je symbolem relaxace. A proto si u ní zamilujete prvky, které vám zahradní odpočinek vylepší.. Skvělou vychytávkou jsou zahradní houpačky se stříškou, kterou oceníte zejména, pokud nemáte pergolu. Odpočinek ve stínu je totiž v parném létě vždycky o kousek příjemnější než pod žhavými slunečními paprsky.

Další možností jsou také houpačky, které jsou přímo určené k ležení. Ty jsou buďto dostatečně široké samy o sobě, nebo dokonce rozkládací! Můžete si z nich v pár vteřinách udělat pohodlné dvoulůžko a houpačka tak nahradí hned dvě zahradní lehátka. A co je víc, než odpočinek ve dvou a troška toho pohodového houpání.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...