I na babí léto se můžete naložit do vířivky

Léto se neúprosně chýlí ke svému konci a na prázdninové radovánky si musíme zase rok počkat. Jsou však věci, které využijete i v babím létě. S klesajícími teplotami to sice na bazén už moc nevypadá, nicméně vířivka se bude skvěle hodit i na podzim. Vychutnávejte si příjemné chvíle na zahradě, dokud to jen jde. Vyberte si perfektní vířivku, která vám prodlouží pobyt venku a začněte odpočívat. 

Hanscraft MSpa SOHO P-SH06
Hanscraft MSpa SOHO P-SH06

Společenská záležitost

Venkovní typ vířivky je skvělou volbou, pokud máte na své zahradě dostatek prostoru. Do zahradního modelu se vejde více než jeden člověk, proto jsou ideální pro různé rodinné či přátelské sešlosti. Navíc výborně splní jak relaxační tak rehabilitační funkci. Důležité je však vědět, že vířivka vyžaduje podobnou údržbu vody jako privátní bazén. Její provoz, hlavně kvůli spotřebě chemie a energie není úplně levnu záležitostí. Nicméně se vám za to vířivka patřičně odmění. Její blahodárné trysky vám dají rychle zapomenout na náročnější údržbu s jejím provozem. Péči o vířívou vanu můžeme také svěřit odborníkům a máme vystaráno. 

Zabudovaná vs. nafukovací vířivka

Ani pořizovací cena samotné vany není úplně za hubičku. Pokud si však nejste jisti, můžete investovat do nafukovacího modelu, který není tak drahý, ale vyzkoušíte si na něm všechny výhody a nevýhody vířivé vany. Stojí jen zlomek toho, co vířivka zabudovaná do zahrady. 

Akrylová vířivka s průhledným oknem - MARTINICA
Akrylová vířivka s průhledným oknem – MARTINICA

V koupací sezóně se o nafukovací vanu staráte stejně jako o zapuštěný typ. To znamená, že udržujete vodu v potřebných limitech a měníte či proplachujete kartuše ve filtraci. Pokud dojde k nehodě, můžete vypustit vodu a nahradit novou. Průměrná vířivka pojme 800 litrů vody. V rámci úspor je tedy daleko lepší se naučit správnou údržbu. 

Dalším bonusem nafukovací vířivky je možnost bezproblémového zazimování, čímž minimálně v jednom čtvrtletí z roku ušetříte nejen peníze za elektřinu, ale odpadne i řada povinností související s úpravou vody a dávkování chemie. Nafukovací vířivku také velice snadno složíte i rozložíte. Nejen z hlediska manipulace se tak jedná o velmi výhodný typ.

Akrylátová varianta

Do třetice se nabízí typ s akrylátovou skořepinou a dřevěným nebo plastovým kabinetem (obalem skořepiny s prostorem pro elektroniku a čerpací systém). U takovýchto vířivek je samozřejmě více trysek a s tím spojených vířivých programů. Tento typ vířivek také vyžaduje pár opatření. Místo, na které chcete vířivku postavit nejprve vybetonujte, aby měla vana pevný podklad. Ten je taky vhodné opatřit protiskluzovou dlažbou. 

Chcete si touto vanou vyzdobit vaši terasu? Dejte si pozor na nosnost napuštěné vany a váhu uživatelů při jejím maximálním využití. Plná vana pojme až tisíc litrů vody. Důležité je, aby na terase byl poblíž zdroj vody a elektřiny. Dbejte požadavkům na elektroinstalaci, které jsou u každého modelu jiné. Nezapomeňte také na odpad. Vířivka má zabudovaný odtok a vypouští se buď do terénu nebo do kanalizace. 

RelaxNaMax.cz Vířivka Spring, zlatohnědá, 210 x 210 x 95 cm
RelaxNaMax.cz Vířivka Spring, zlatohnědá, 210 x 210 x 95 cm

Správné umístění je důležité

Ať už se jedná o zapuštěný nebo akrylátový model či nafukovací variantu, dobře si předtím rozmyslete, kam vířivou vanu umístíte. Nejde jen o budoucí vzhled zahrady a  zachování soukromí, ale také o hlučnost. Vířivka v mnohahodinových čistících cyklech docela hlučí, a když se koupete, tak ani čerpadla, nezní malebným tónem. Zvuk vydávají trysky a samozřejmě i lidé uvnitř. Koupající se překřikují navzájem a snaží se přehlušit spuštěné mechanismy včetně volitelného audiosystému. Tím se hladina zvuku hodně zvyšuje a problém se sousedy může být na světě.

Snad jen na opravdové samotě u lesa nebudete nikoho vířivkou rušit v noci. Romantické chvilky v zurčící vodě, v záplavě měnících se světel a se zapnutým audiosystémem ve frekventované zástavbě asi nebudou to pravé ořechové pro poklidné žití. Toto je třeba vědět předem, protože pravidla pro dodržování nočního klidu venkovní vířivka více méně porušuje. Záleží pak na toleranci sousedů i znění obecní vyhlášky. 

Řešením je umístit vanu do odhlučněného interiéru. Odpadnou sice potíže se sousedy a povinnosti spojené se zazimováním a odzimováním vany, zase se ale neopálíte. Opalování ve venkovní vířivce je totiž asi ten nejpříjemnější způsob, jak přijít k žádoucímu bronzu. Opalujete se, a přitom odpočíváte a rehabilitujete. Pokud nejste zrovna milovníci slunění, lze k vaně dokoupit zastřešení nebo přistavit slunečník, kterým na části hladiny vytvoříte blahodárný stín.

Zdraví a bezpečnost

Je důležité zmínit také zdravotní omezení. Vířivka zkrátka nemusí být úplně pro každého z nás. Výrobci i prodejci v návodech a technických specifikacích k jednotlivým modelům varují, že vysoká teplota vody může způsobit problémy během těhotenství. Lidé trpící obezitou, srdečními poruchami, vysokým nebo nízkým tlakem by měli konzultovat možnost používání vířivky s lékařem, existuje totiž nebezpečí hypertermie – přehřátí. Přestože je krátkodobá hypertermie nesporným přínosem pro zdraví, je důležité, aby teplota těla nepřesáhla 39,5°C. Stejně tak by se měli mít na pozoru rodiče dětí do 16 let. Mladý organismus ještě nemá tak dobře vyvinutý termoregulační systém, což vede k rychlému přehřátí. 

Zejména velmi malé děti čeká ve vířivce kromě vyšší teploty ještě jedna nástraha. Ne každá vířivka je přizpůsobena dětem. Je třeba respektovat, že bývá hluboká až kolem metru a má na dně lehátka a sedátka s tryskami, jež mohou dělat dětem potíže při pohybu. A už vůbec není určena pro koupání domácích mazlíčků. Pobyt ve vířivce jim může způsobit stres, zdravotní potíže, poranění, a dokonce i utonutí. Chlupy zvířat mohou snadno ucpat filtr.

Čistá voda je základ

Křišťálově čistou vodu udržíte pomocí speciálních produktů, které vám poradí prodejce na každý typ vany zvlášť. Kvalitu vody můžete také měřit pomocí testerů a speciální, zpravidla kyslíkové chemie, kterou je třeba aplikovat téměř po každém vykoupání. Při dávkování bazénové chemie velmi záleží i na tom, kolik se ve ve vaně koupalo lidí. Pravidelnou údržbu vyžadují i kartuše, jež se proplachují minimálně jednou týdně. Kartušové filtry z plastu a tvrdého savého papíru vydrží zpravidla jednu sezónu, nesmírně ale záleží na tom, jak intenzivně vířivku používáte.

Poblíž koupací zóny by se měla vyskytovat nejlépe zahradní sprcha, pod kterou se před vstupem do vody, a také po koupání osprchujete. Očista těla před a po vířivce se musí stát samozřejmou součástí používání vaší venkovní vany.

I když každá vířivka vyžaduje značnou dávku zodpovědnosti, za pohodové chvilky strávené v ní se vám to určitě vyplatí! 

 

Čtěte dál!

Navštivte Plzeňský veletrh – úspory i nákupy

Plzeňský stavební veletrh „Moderní dům a byt“ a veletrh kosmetiky, módy...

Podzimní FOR INTERIOR se představí ke konci září

Veletrh nábytku, interiérů a bytového designu FOR INTERIOR je místem s...

Zveme vás na 15. ročník veletrhu FOR DECOR & HOME, který nabídne velkolepé vánoční expozice

15. ročník kontraktačně-prodejního veletrhu dekorací, bytových a kuchyňských doplňků a dárkového...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...