Intarzie? To je skvělý nápad pro nábytek i podlahy!

V posledním století se vyrábí nábytek rychle a levně. Bohaté zdobení zdržuje, proto upadlo do zapomnění. Moderní interiéry jsou chladné a nepříliš originální. Zkuste do svého bydlení dostat minulost a pořiďte si některý kousek nábytku zdobeného intarzií. Určitě zaujmete.

Krémový konzolový stolek z březového dřeva Livin Hill Verona
Krémový konzolový stolek z březového dřeva Livin Hill Verona

Intarzie je umělecká technika zdobení spočívající ve skládání a lepení různobarevných materiálů (většinou dýh) na dřevo. Její původ sahá až do starého Řecka a Egypta, ale největší rozmach zažila v době baroka a rokoka. V té době to byla dokonce nejpoužívanější technika zdobení dřevěného nábytku. Zásluhu na tom měl také vynález stroje na řezání dýh. S průmyslovým rozvojem došlo postupně také k rozvoji průmyslové výroby intarzií, tudíž i ke zrychlení a zlevnění procesu výroby. Intarzie se tak zase postupně hlásí o slovo.   

Z čeho se intarzie vytváří?

Nejpoužívanějším materiálem jsou a byly dýhy – tenké listy dřeva vyrobené krájením, loupáním nebo řezáním. Ty se potom skládají do různých vzorů či obrazců, lepí se k podkladu a brousí do hladka. Pokud se používá jen barevný kontrast jednoho materiálu, nazývá se intarzií prostou.

http://christianbrothersfloors.com/Hardwood_Products.htm
Zdroj: Christianbrothersfloors.com

 

Jestliže se dýhy skládají i s jinými materiály, jako například slonovinou, perletí, mosazí, želvovinou nebo cínem, nazývá se intarzií kombinovanou nebo také marketerií. Na dýhy se používaly běžně dostupné dřeviny (dub, buk, javor, bříza, třešeň, …), ale postupem času se objevovaly i dřeviny exotičtější či vzácné (eben, mahagon, palisandr, citronovník, …).

Podlahy jako na zámku

Nejtypičtějším místem, kde se můžete s intarzií setkat, je zámek. Jistě jste již nějaký v životě navštívili a pamatujete si bohatě zdobené skříně, komody, toaletní stolky či šperkovnice. Také podlahy byly často tvořeny právě touto technikou.

Pokud rovněž chcete luxusní podlahy, které nenechají nikoho chladnými, můžete si vybrat intarzované podlahy. Pokládají se podobně jako klasické dřevěné podlahy. Vhodné jsou určitě do interiérů, které chcete ladit do historického stylu, ale mohou vytvořit i báječný kontrast v případě moderního bydlení. Stejně tak neuděláte chybu ani v případě dveří, kterým technika intarzie dodává neotřelý zajímavý vzhled.

Zdroj: https://www.woodfloorbusiness.com/design/master-craftsmen-1999-floor-of-the-year-winners.html
Zdroj: Woodfloorbusiness.com

 

Vsaďte na doplňky

Pokud vás technika intarzie zaujala, ale zatím si jí neumíte představit na větší ploše či hledáte originální dárek, vsaďte na doplňky. V dnešní době se kromě průmyslové výroby objevuje také několik nadšenců, jež se vrací k ruční výrobě intarzií a tvoří unikátní kousky, které skvěle doladí váš interiér.

Nic nezkazíte zajímavým obrazem na zeď, přepychovým konferenčním stolkem, prostíráním či podtácky. Dámy určitě ocení bohatě zdobenou luxusní šperkovnici a pánové zase originální šachovou soupravu. Dřevo je jedinečné a žije si vlastním životem. Nikdy nenajdete dva stejné kousky nábytku. Dopřejte si tedy kousek luxusu, který nikdo jiný nemá.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...