Jak a kdy sázet brambory? Vyzkoušejte tyto tipy!

I v dnešní moderní době je pěstování brambor stále velmi užitečné. Brambory jsou poměrně nenáročné na údržbu a lze je skladovat po celou zimu. Výsadba brambor není vůbec obtížná. Stačí zasadit naklíčené sadbové brambory do půdy a na podzim je sklidit. Přesto je dobré vědět několik dobrých rad, například kdy sázet brambory, aby vám úroda nezmrzla. V tomto článku vám vysvětlíme, jak sázet brambory, jak o ně pečovat a kdy je správný čas na jejich zasazení do půdy.

shutterstock 1025684044

Ideální podmínky pro pěstování brambor

Bramborám se nejlépe daří na plném slunci v kyselé půdě. Dávají přednost lehké, kypré, dobře propustné půdě. Brambory jsou naštěstí přizpůsobivé a poskytnou slušnou úrodu i v případě, že podmínky nejsou ideální.

Pokud chcete dosáhnout co nejbohatší úrody, měli byste záhon s bramborami udržovat bez plevele. Střídejte brambory s jinými plodinami na zahradě. Půdu, ve které jste pěstovali brambory po dobu nejméně 3 let, byste měli použít k pěstování jiných plodin.

Kdy sázet brambory

Abychom co nejlépe pochopili, kdy sázet brambory, je důležité si uvědomit, že se jedná o teplomilné rostliny. Přestože jarní mrazy bramborám výrazně neškodí, mohou poškodit mladé listy, což zpomaluje růst.

Nespěchejte s výsadbou

V závislosti na počasí můžete výsadbu brambor odložit až na druhou polovinu dubna. V některých případech se však může stát, že v tomto období přijdou poslední mrazy, a v takovém případě bude třeba s výsadbou ještě chvíli počkat.

Tento termín výsadby platí pro všechny druhy brambor, od raných až po pozdní. Rané brambory dozrávají koncem června, polopozdní v červenci a pozdní brambory se obvykle vybírají ze země v srpnu nebo na podzim v září, přičemž doba vybírání závisí také na počasí.

Tip: Pokud se rozhodnete zasadit brambory o něco dříve a blíží se mrazy, přikryjte je přes noc teplou látkou.

shutterstock 1709691013

Příprava brambor před výsadbou

Pokud se rozhodneme pěstovat brambory, můžeme si vybrat ze dvou způsobů. Do půdy sázíme buď celé naklíčené brambory, nebo je před výsadbou nakrájíme na menší kousky.

Naklíčení brambor

Asi měsíc před výsadbou umístěte sadbu brambor do místnosti s teplotou 12-15 °C. Tím zahájíte proces klíčení. Sadbové brambory by měly vytvořit silné klíčky. Naklíčené brambory jsou připraveny k výsadbě do půdy.

Krájení na menší kousky

Pokud máte málo brambor k výsadbě, můžete sadbu rozdělit na několik částí. Den nebo dva před výsadbou nakrájejte větší sadbové brambory na menší kousky. K tomu budete potřebovat čistý nůž. Každý kousek by měl mít alespoň 2 cm čtvereční a na všech odříznutých částech by měly být alespoň 2 klíčky.

Po seříznutí je nechte den nebo dva odpočívat, než je zasadíte do půdy. Sázejte brambory menší než celý golfový míček.

shutterstock 203943361

Příprava půdy

Před výsadbou brambor zryjte půdu do hloubky alespoň 20 cm. Do půdy je vhodné přidávat živiny ve formě kompostu nebo vyzrálého hnoje. Oblíbené je také zelené hnojení, které se vysévá na podzim. Hořčice se nejčastěji používá na zelené hnojení na zahradách. Takto pohnojená a vyživená půda je připravena k výsadbě a pěstování brambor.

Jak zasadit brambory

Před výsadbou brambor je třeba vykopat hlubší řádky, do kterých se naklíčené brambory uloží. Proces výsadby není složitý, a pokud potřebujete osázet jen malou plochu, práce vám půjde velmi rychle.

shutterstock 1137499193

Příprava řádků

Před výsadbou je nutné vykopat řádky 10 až 15 cm hluboko. Řady by měly být od sebe vzdáleny nejméně 60 cm. Pokud máte na zahradě málo místa nebo chcete pěstovat jen malé brambory, můžete vzdálenost mezi řádky zmenšit.

Sázení brambor

Sázejte brambory do řádků. Je důležité, abyste je do půdy umístili tak, aby klíčky směřovaly vzhůru k obloze. Při sázení dávejte pozor, abyste křehké klíčky nepolámali. Brambory nebo bramborové řízky umístěte 30 cm od sebe.

Pro výsadbu doporučujeme použít košík, do kterého můžete sadbové brambory umístit. Po zaplnění všech řádků zasypte brambory zeminou pomocí hrábí.

shutterstock 638970289

Ako zalievať zemiaky

Brambory by se měly zalévat pouze v době kvetení a bezprostředně po odkvětu nebo v období nadměrného sucha. Pokud v létě pravidelně prší, není třeba je zalévat.

Když listy zežloutnou a začnou odumírat, přestaňte zalévat. Takto můžete začít připravovat brambory ke sklizni.

Péče

Pokud jste se rozhodli pěstovat vlastní potraviny, je dobré začít s bramborami. Pěstování brambor je vlastně docela snadné. Navíc nevyžaduje velkou péči.

Pokud chcete mít co nejlepší úrodu, měli byste pravidelně odstraňovat plevel. Pokud se rozhodnete zasadit brambory do kompostu nebo slámy, plevel nebude potřeba odstraňovat.

shutterstock 105010166

Kdy brambory sklízet

Brambory sklízejte z půdy několik týdnů po odumření hnědých listů na rostlinách. Hnědnutí a žloutnutí listů je známkou toho, že se blíží konec životního cyklu rostlin. Po zhnědnutí listů počkejte ještě dva týdny a poté skliďte nové brambory vykopáním ze země.

Sklízejte brambory ze suché půdy

Pozdní brambory se obvykle kopou na podzim, koncem září nebo začátkem října. Vlhké brambory mohou při skladování snadno podléhat hnilobě. Proto se nedoporučuje vykopávat je z mokré půdy. Pokud máte možnost, počkejte, až půda vyschne.

Poškozené brambory neskladujte

K vykopání brambor z půdy použijte rýč. Dávejte pozor, abyste při kopání nepoškodili brambory. I když jste opatrní, můžete některé brambory poškodit. Při vaření by se měly nejprve použít nakrájené brambory. Ke skladování uchovávejte pouze celé zdravé brambory.

shutterstock 1938346606

Jak brambory skladovat

Brambory by se měly skladovat na tmavém a chladném místě. Pokud je na podzim správně uskladníte, vydrží vám ve sklepě celou zimu.

Slupku nechte dozrát

Po vykopání rozložte brambory na chladném, suchém, stinném a dobře větraném místě. Brambory na tomto místě nechte nejméně 1, nejlépe však 2 týdny, aby slupka dozrála. Díky tomu vydrží brambory déle skladované. Ideální teplota pro dozrávání brambor je 7 až 15 °C.

Brambory nečistěte vodou

Když slupka na bramborách dozraje a brambory oschnou, je čas je uskladnit. Aby byly brambory čistší, odstraňte přebytečné nečistoty suchým hadříkem. Brambory před uskladněním nikdy neomývejte vodou. To by mohlo zvýšit jejich náchylnost k hnilobě.

Ideální skladovací podmínky

Brambory skladujte na chladném, suchém a tmavém místě. Vhodným místem je například sklep, kde jsou brambory chráněny před světlem, teplem a vlhkostí.

Ideální teplota pro dlouhodobé skladování brambor je přibližně 4 až 5 °C. Brambory by v těchto podmínkách měly vydržet několik měsíců.

shutterstock 2117247533

Mějte na paměti

V tomto článku jsme vysvětlili, jak a kdy sázet brambory a jak je skladovat. Zde je shrnutí nejdůležitějších informací, které byste měli mít při pěstování brambor na paměti:

  • Výsadba brambor se obvykle provádí v druhé polovině dubna, po skončení posledních mrazů.
  • Před výsadbou je třeba půdu vyživit a zalít.
  • Brambory se sázejí do řádků s klíčky směřujícími vzhůru.
  • Zalévají se hlavně v období květu.
  • Brambory se skladují na tmavém a chladném místě při teplotě přibližně 5 °C.
  • Skladují se zejména zdravé a nerozřezané kusy.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...