Jak a kdy sázet česnek: Návod pro pěstování na zahradě a v květináči

Česnek je základní složkou mnoha pokrmů a mnozí z nás ho nemají rádi. Někdy je však velmi obtížné sehnat v obchodech kvalitní česnek. Proto si ho mnoho lidí pěstuje doma. Pokud jste se také rozhodli pěstovat ho doma, přečtěte si náš článek. Ukážeme vám, jak pěstovat česnek v půdě nebo v květináči, kdy je vhodná doba pro jeho výsadbu a jaký druh česneku použít pro výsadbu.

shutterstock 647022712

O česneku

Česnek je druh cibule. Pochází z jižní Asie, střední Asie a Íránu a je příbuzná cibuli, šalotce a pórku. Jako koření se používá po celém světě již několik tisíciletí. Již staří Egypťané ho používali jako tradiční lék a dochucovadlo..

Přestože je česnek řazen mezi zeleninu, používá se spíše jako koření nebo bylina. Na rozdíl od jiných druhů zeleniny se málokdy konzumuje samostatně nebo ve velkém množství. Má velmi výraznou chuť, a proto se celosvětově používá spíše jako dochucovadlo.

Konzumace česneku přináší velké množství zdraví prospěšných účinků, které potvrzují i některé výzkumy. Pomáhá například při chřipce a kašli, posiluje imunitní systém a snižuje hladinu cholesterolu. Je vynikajícím zdrojem vitaminu C a vitaminu B6.

shutterstock 1716450514

Kdy sázet česnek?

Vhodná doba pro výsadbu česneku se může mírně lišit v závislosti na klimatických podmínkách, ve kterých se nacházíte. Pokud máte možnost, doporučujeme přizpůsobit výsadbu počasí.

Výsadba česneku na jaře

Česnek lze vysazovat na podzim nebo na jaře. Na jaře se česnek sází v březnu, dubnu a květnu. Při jarní výsadbě česneku by měly být stroužky pokryty alespoň 6 cm půdy. Nezapomeňte si na podzim pořídit sadbový česnek, aby byl na jaře připraven. Sázení česneku na jaře přináší výhodu delšího skladování.

shutterstock 1470234935

Podzimní výsadba česneku

Česnek se nejčastěji vysazuje na podzim, od konce září do listopadu. Před výsadbou by měla teplota trvale klesnout pod 9 °C. Vyšší teploty by mohly způsobit předčasné vyklíčení česneku a jeho následné zmrznutí během zimy.

Česnek vysazený na podzim je připraven ke sklizni následující léto v červnu, červenci a srpnu. V oblastech, kde se vyskytují silné časné mrazy, se doporučuje vysazovat stroužky česneku alespoň 6 týdnů před prvními podzimními mrazy. Česnek nikdy nesázejte do zmrzlé půdy. Výhodou podzimní výsadby je, že vám poskytne bohatší úrodu než jarní výsadba.

shutterstock 1929647015

Odrůdy česneku

Existují 3 základní druhy česneku:

Paličáky

Paličák je druh česneku s tvrdými stonky. Na Slovensku se pěstuje nejčastěji. Stroužky paličáků jsou větší a aromatičtější než u nepaličáků. Odrůdy česneku ze skupiny „paličák“ se vyznačují širokou škálou chutí. Jsou však o něco náročnější na skladování.

Nepaličáky

Nepaličák je druh česneku s měkkým stonkem. Většinou se prodává v supermarketech a pochází z jižních zemí. Daří se mu zejména v teplejších podmínkách s mírnou zimou. Jeho chuť je ve srovnání s paličáky méně aromatická.

Sloní česnek

Sloní česnek se sice prodává jako česnek, ale ve skutečnosti je spíše příbuzný pórku. Má jemnou chuť a stroužky sloního česneku jsou mnohem větší než u klasického česneku. Tento typ však potřebuje dlouhé vegetační období. Vzhledem k tomu je nejvhodnější ho vysazovat v říjnu.

shutterstock 1786219211

Odrůdy česneku pro různá období výsadby

Kromě paličáků a nepaličáků se odrůdy česneku dělí také podle vegetačního období. Známe raný, polopozdní a pozdní česnek. Česnek se také dělí na podzimní a jarní, podle čehož poznáme, ve kterém ročním období je nejlepší ho vysadit. Ve skutečnosti však lze všechny odrůdy česneku vysazovat na jaře i na podzim.

Rané odrůdy česneku

 • Paličáky: Lumír, Arkus, Bjetin
 • Nepaličáky: Anton, Novozámecký, Alan

Polopozdní odrůdy česneku

 • Paličáky: Havel, Matouš, Ornak, Tantal, Dukat, Mirka, Anin, Emik, Slavin, Vekan
 • Nepaličáky: Mojmír, Záhorský, Lukan, Radoš

pozdní odrůdy česneku

 • Paličáky: Valko, Jovan, Havran
 • Nepaličáky: Japo, Matin
shutterstock 1444233719

Jak sázet česnek do půdy

Pokyny pro výsadbu česneku do půdy jsou velmi jednoduché. Zvládne to i úplný začátečník. K výsadbě česneku do půdy potřebujete:

 • Vhodné místo v sadu
 • Kompost
 • Mořidlo
 • Sazenice česneku
 • Zahradní lopatku

Pokud jste se rozhodli pro podzimní česnek, počítejte s výsadbou 6 až 8 týdnů před zamrznutím půdy. Pokud chcete vysadit jarní česnek, zasaďte ho, jakmile je možné zpracovat půdu.

shutterstock 536476168

Výběr stroužků

Před výsadbou je nutné vybrat stroužky česneku. Lze je zakoupit přímo u pěstitelů nebo v zahradnictvích. Stroužky česneku vybrané k výsadbě by měly být kvalitní a čerstvé. Vyplatí se investovat do organického česneku, který nebyl postříkán chemikáliemi.

Vybírejte velké, zdravě vypadající stroužky česneku. Nikdy nekupujte měkké stroužky. Pokud máte doma starý česnek, který vyklíčil, použijte ho při výsadbě. Česnek, který jste si přinesli z trhu, rozdělte na stroužky. Postupujte opatrně, abyste je nepoškodili. Při výsadbě používejte především větší stroužky. Menší stroužky dávají méně cibulek.

shutterstock 749631919

Moření stroužků

Den před sázením česnek rozdělte na jednotlivé stroužky a ponořte je do 5 procentního roztoku na moření. Nechte je naložené 3 až 6 hodin. Na moření používejte plastové nebo skleněné nádoby. Nepoužívejte kovové nádoby.

Česnek lze nakládat i bez chemie pomocí teplé vody, roztoku z přesličky nebo prospěšných mikroorganismů. Nejčastěji se však používají chemické přípravky.

Nezapomeňte: Nakládání pomáhá zničit obtížné škůdce a zárodky, které se usadily na povrchu stroužku.

Příprava půdy před výsadbou

Začneme výběrem vhodného místa pro výsadbu česneku. Česneku se daří na slunném místě. Občasné zastínění by mu však nemělo uškodit. Půda pro výsadbu česneku by měla být kyprá a dobře odvodněná. Pokud je půda drobivá a podmáčená, stačí ji uhrabat hráběmi. Pokud je však tvrdá, měla by se okopávat alespoň 8 cm hluboko. Půdu se doporučuje upravit asi týden před výsadbou.

shutterstock 536476165

Česnek by se neměl vysazovat tam, kde jste v blízké minulosti pěstovali cibuli, pórek nebo rajčata. Nejlépe se pěstuje v půdě, kde jste již dříve pěstovali brambory. Pěstování česneku může prospět i dalším rostlinám na zahradě. Vhodné místo pro pěstování česneku je například půda v okolí mladých ovocných stromů. Česnek jim poskytne přirozenou ochranu proti hmyzu. Pěstování česneku v blízkosti rajčat může poskytnout ochranu proti roztočům.

Pozor, abyste česnek nesázeli do půdy kolem fazolí a hrachu! Česnek může zpomalit jejich růst.

Aby se česneku dobře dařilo, měl by se před výsadbou do půdy zapracovat kompost. Čerstvý hnůj se však k výživě půdy nedoporučuje. Zelené hnojivo lze použít, ale musí být zaoráno do poloviny září. V tomto případě je vhodná facélie nebo hořčice.

shutterstock 557443045

Sázení česneku

 • Vytvoříme si v půdě řádky na sázení česneku.
 • Česnek vysázíme ručně.
 • Každý stroužek zatlačíme do hloubky 6 centimetrů.
 • Špičky stroužků musí směřovat nahoru.
 • Stroužky česneku by měli být od sebe vzdálené přibližně 15 cm, aby byly zajištěny ideální podmínky pro pěstování.
 • Mezi jednotlivými řádky musí být ponechána minimální vzdálenost 25 cm.
 • Po zasazení stroužky česneku zasypte půdou.
 • Celý stroužek musí být zahrabaný v půdě – nad ním by mělo být alespoň 6 cm půdy.
shutterstock 1845944851

Péče o zasazený česnek

Česnek je třeba zalévat, kdykoli je to nutné. Čerstvě zasazený česnek by měl být mírně vlhký, aby se usnadnil vývoj kořenů. S vodou to však nepřehánějte, česnek by mohl začít hnít. V chladných měsících a za deštivých dnů proto dbejte zvýšené opatrnosti při zalévání. Pokud je česnek suchý, zalévejte ho alespoň jednou týdně. Pokud prší, zalévejte jen střídmě. Česneku se ve vlhké půdě nedaří.

Během vegetace je vhodné česnek pravidelně provzdušňovat mělkým kypřením. Pravidelně také odstraňujeme plevel z půdy, aby měl česnek dostatek prostoru k růstu. Během vegetace lze česnek hnojit amonným louhem a vápencem. Na česnek však nikdy nepoužíváme chlévský hnůj.

shutterstock 1704696046

Prevence proti škůdcům a chorobám

Česnek se pěstuje snadno, ale někdy se mohou vyskytnout komplikace. Zde je několik rad, jak jim můžete předcházet.

Ptáci

Pokud je ve vaší oblasti hodně ptáků, mohou začít vybírat čerstvě zaseté stroužky česneku ze země. Někdy ptáci dokonce jedí čerstvě naklíčené rostliny. Abyste se tomuto problému vyhnuli, zakryjte plochu síťovinou, jakmile česnek vysadíte. Půdu zakrývejte, dokud rostliny nedosáhnou výšky alespoň 5 cm.

shutterstock 1972814603

Bílá hniloba na stroužkách

Hniloby na stroužcích si obvykle všimnete až po vyjmutí česneku z půdy, ale existují i příznaky, které vám ji pomohou odhalit dříve. Mezi tyto příznaky patří žloutnutí a vadnutí listů. Pokud si jich všimnete, zkuste jednu rostlinu vykopat a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Uvadající listy mohou být také znamením, že je čas sklizně.

Prevence bílé hniloby česneku je velmi obtížná, protože neexistuje důsledná kontrola. Onemocnění se přenáší půdou. Můžete však alespoň zabránit šíření problému. Toho se dosáhne tím, že se infikovaná půda nebude přenášet na nářadí.

Nezapomeňte: Do kompostu nikdy nepřidávejte rostliny s plísní.

shutterstock 1080150941

Sázení česneku do květináče

Stejně jako většinu rostlin lze i česnek pěstovat v domácích podmínkách. Ukážeme vám, jak na to.

Při výsadbě česneku v květináčích platí podobná pravidla jako při výsadbě česneku do půdy. Pokud se rozhodnete česnek vysadit na podzim, je dobré to udělat před prvními mrazy, tedy mezi zářím a listopadem. Česnek můžete sklízet obvykle 6 až 9 měsíců po výsadbě. K výsadbě česneku do květináče potřebujete:

 • Zahradní lopatku
 • Velký květináč
 • Kvalitní substrát
 • Sazenice česneku
 • Hnojivo
 • Mořidlo

Nejprve se ujistěte, že jste pro výsadbu česneku vybrali květináč hluboký alespoň 15 cm. Květináč naplňte substrátem téměř až po vrchol. Pokud substrát neobsahuje hnojivo, přidejte ho.

Vezměte celou hlavičku česneku a oddělte stroužky. Ponechte vnější obal stroužku, který připomíná jemný papír. Stroužek předem namočte do roztoku obsahujícího síru. Nechte je naložené 3 až 6 hodin. K moření nikdy nepoužívejte kovové nádoby.

shutterstock 2120575202

Sázení stroužků

Stroužky položte do půdy špičkou nahoru. Zatlačte je do hloubky asi 1,5 cm a zasypte zeminou. Vzdálenost mezi stroužky by měla být alespoň 8 cm. Nakonec půdu jemně utlačte, aby byla pevná.

Nádobu umístěte na slunné místo. Česnek potřebuje nejméně 6 hodin přímého slunečního světla denně. Půdu zalévejte přiměřeně, aby byla mírně vlhká, ale nikdy ne přemokřená. Česnek by mohl v přemokřené půdě začít hnít. Když na jaře začne klíčit, lze ho každý týden lehce přihnojit. Udržujte dostatečnou vlhkost půdy jako dříve.

shutterstock 2177372229

Kdy česnek sklízet

První známkou toho, že je česnek připraven ke sklizni, je zhnědnutí spodních listů. Chcete-li mít jistotu, že je skutečně čas sklizně, vykopejte několik hlav a zkontrolujte je. Zralé hřebíčky by měly být dostatečně velké. Pokud byste česnek sklidili příliš brzy, mohl by se hůře skladovat a stroužky by byly menší. Pokud by však stroužek zůstal v půdě příliš dlouho, mohl by popraskat. Jakmile slupka praskne, je česnek náchylnější k chorobám, což přirozeně zkracuje možnou dobu skladování.

Když jsou stroužky česneku připraveny ke sklizni, počkejte, až půda podle potřeby vyschne. To usnadní vybírání česneku ze země. Česnek se totiž vytahuje hůře než cibule a je třeba ho vykopat. Nesnažte se ho vytlačit ze země jako cibuli. Stonek byste mohli oddělit od hlavičky a pak by bylo obtížné zjistit, kde česnek vyrostl. K vykopání česneku doporučujeme použít rýč. Dávejte však pozor, abyste při kopání rýčem neprořízli stroužky česneku. Když česnek vytáhnete ze země, jemně ho protřepejte, abyste odstranili zbytky zeminy na česneku.

Náš tip: Pokud jste stroužky česneku při kopání rozkrojili, využijte je co nejdříve. Přestože jsou tyto stroužky při okamžitém použití neškodné, nelze je dlouhodobě skladovat.

shutterstock 1470687011

Skladování česneku

Česnek by se měl před skladováním nechat vysušit. Začněte tím, že z hlavic odstraníte zbytky zeminy. Česnek nikdy nemyjte ani nenamáčejte. Před sušením neodstraňujte stonky a kořeny. Svažte 6 až 8 stonků česneku k sobě provázkem a zavěste je vzhůru nohama. Pro sušení zvolte chladné a tmavé místo. Česnek lze také sušit na vyvýšené síti. Hlavy nechte sušit 3 až 4 týdny. Je důležité chránit je před přímým slunečním zářením. Když je česnek suchý, oddělte nožem vršky a kořínky od hlaviček. Dávejte však pozor, abyste nepoškodili „papírovou“ slupku, která hřebíček obaluje.

shutterstock 455127244

Česnek by se měl skladovat na tmavém a chladném místě s dobrou cirkulací vzduchu. Nejlepší způsob skladování, který může ušetřit místo ve sklepě, je zavěšený česnek. Nikdy ji však nepověste na místo, kam dopadá přímé sluneční světlo. Pravidelně kontrolujte, zda skladovaný česnek nezměkl nebo nevyklíčil. Odrůdy s měkkými stonky lze skladovat přibližně 6 až 8 měsíců. Odrůdy s tvrdými stonky mohou po čtyřech měsících vyklíčit nebo změknout.

Náš tip: Pokud chcete stroužky zachovat na příští rok, vyberte si ty největší a nejzdravější hlavičky. Zdravé a velké semenné lusky totiž zajistí bohatou úrodu. Česnek určený k výsadbě skladujte při pokojové teplotě a vyšší vlhkosti, aby nevyschl.

shutterstock 1957782091

Závěr

Vidíte? Výsadba česneku není nic složitého. Pokud budete dodržovat postup a pečovat o rostliny, odměnou vám bude bohatá úroda. K pěstování česneku nepotřebujete žádné speciální nářadí, zvládne ho i začátečník. A co je na tom nejlepší? Chuť domácího česneku je mnohem výraznější než kupovaného česneku, který se obvykle dováží z Číny. Domácí česnek má také vyšší koncentraci zdraví prospěšných látek. Proto se rozhodně vyplatí pěstovat česnek na vlastní zahradě nebo v bytě.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...