Jak chytře vyřešit stínění v interiéru

Ideální teplota pro spánek by se měla pohybovat okolo 19 °C. Ložnice otočená na jižní nebo západní stranu bývá večer vyhřátá tak, že klidný spánek je v takové místnosti skoro nemožný. Vzduch místnosti a obvodové zdi bývají v horkých dnech nahřáté natolik, že ani několikahodinové větrání chladnější vzduch nepřinese.

stineni

Ideálním řešením je takové, kdy se sluneční paprsky nedostanou vůbec dovnitř. Nejúčinnější jsou proto venkovní předokenní rolety. Lamely jsou vedené v liště a navzájem aretované, takže před okny vytvoří kompaktní celek. Lamely zajíždějí do boxu.

Pokud zvažujete pořízení předokenních rolet na již hotové okna, počítejte s tím, že vám box sníží světelnost okna. Není  to však tak razantní jako u předokenních žaluzií. Na trhu je nepřeberné množství dekorů, takže si určitě vyberete.

predokenni zaluzie

Další možnosti stínění

Horizontální žaluzie jsou vyrobené z hliníkového plechu, který velmi snadno vede teplo. Takže i když jsou rolety zatažené, může teplota vzduchu v místnosti dosáhnout i k 30 °C. Navíc v noci teplo vyzařují do okolí a tím vzduch ohřívají. Existují však žaluzie s lesklou vnější plochou, které se stávají pomyslným zrcadlem a sluneční paprsky odráží od okna. Hliníkové žaluzie dobře slouží pro uchování soukromí hlavně v noci. Pro zastínění je dobré je kombinovat s dalšími zastiňovacími prvky.

Vertikální žaluzie bílá, 100x260cm
Vertikální žaluzie bílá, 100x260cm

Fólie nejsou vidět a přesto dokážou sluneční paprsky odrazit od okna. Speciální protisluneční fólie na okna lze nalepit jak na vnější tak na vnitřní stranu. Zvenčí se instalují do oken s dvojitým izolačním sklem. Pro jednoduchá nebo špaletová okna, případně rozmontovatelné dvojité okna, doporučují výrobci interiérovou folii. Ty se liší v barvách, tmavostí, prostupu světla, energie a případně i přítomností UV filtru. Čím je fólie tmavší, tím víc paprsků zachytí. Jejich propustnost se pohybuje od 15 do 70 %. Nejtmavší pak účinně zabraňují průchodu slunečních paprsků po celý rok, tedy i na jaře a na podzim.

Vertikální lamely jsou schopné zaclonit i velké plochy všech tvarů. Jejich výhodou je právě všestranné použití a dokonalá schopnost regulace světla. Také množství materiálů, ze kterých si vybere každý, je výhodou.

Rolety se vrací do módy a nachází si své místo v oknech. Zaručují nejen soukromí, ale krotí i sluneční paprsky. Výběr materiálů, ze kterých se vyrábějí, zaručuje variabilitu a snadné doladění v interiéru. Navíc se vyrábějí i v zastíňovací verzi, kdy nepropustí ani paprsek světla. Na výběr je rovněž látka, která má speciální úpravu a sluneční paprsky odráží od okna.

Roleta Den Noc Mini DN 39 šířka: 53, výška: 150, Barva ovládání: Bílá
Roleta Den Noc Mini DN 39 šířka: 53, výška: 150, Barva ovládání: Bílá

Skládaná látková žaluzie je plně funkční interiérový doplněk, který dovede zastínit přesně to, co je třeba. Intenzita stínění se u ní nastaví stažením horního nebo dolního okraje.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...