Jak do bydlení dostat klasické kukačkové hodiny?

V posledních letech jsou opět v módě retro kousky z dob minulých. Na výsluní se tak vrací i kukačkové hodiny. Kukačky jsou jedinečné a při troše snahy se hodí snad do každého bydlení. Vy oceníte krásný neotřelý design a vaši potomci zase kukajícího ptáčka.

kukacky

Kukačkové hodiny jsou jednoduché kyvadlové hodiny s dvířky, odkud každou hodinu vylétá malý dřevěný ptáček a vydává zvuk připomínající kukání kukačky. Odtud také název hodin. Ptáček udává počtem kukání čas. Někdy kukačky udávají také čtvrthodiny nebo půlhodiny. Některé hodiny nemají jen kukačku, ale i křepelku, která sděluje právě ony čtvrthodinky.

Kukačka už zakukala…

Určitě si někteří z vás pamatují návštěvy u prarodičů a typický zvuk, které hodiny s kukačkou vydávaly. Zvuk to byl pěkný, ovšem ne v noci nebo ráno, když se vám nechtělo ještě vstávat. Ale nebojte, některé kukačky umožňují nastavit dokonce 2 polohy kukání nebo i kukání vypnout. Moderní typy kukaček mají navíc i senzor na světlo, takže se na noc umí vypnout samy. Není tedy třeba se bát, že by vás hodiny rušily.

moderni kukacky

Do každé rodiny jedny hodiny

Klasické kukačky mají svůj unikátní vzhled. Jsou krásné, dřevěné a dokonale vyřezávané. Nejčastějším motivem výzdoby bylo myslivectví. Ideálně zapadnou do domácnosti, ve které převládá venkovský, rustikální styl. Zkrátka tam, kde má hlavní slovo dřevo. Nejvíc to bude kukačkám slušet v obývacím pokoji. Kukání oceníte i v kuchyni, když se zapomenete u vaření. A pěkně bydlet můžou také v předsíni, kde vám pomohou hlídat čas k odchodu. A navíc ohromí návštěvy.

kukacky 2

Moderní kukačky překvapí

Pokud máte rádi spíše minimalistický styl, můžou se kukačky stát designovým doplňkem, který nepatrně rozruší jinak dokonalé linie. Pokud se přeci jen bojíte kontrastu, koukněte se po moderních kukačkách, které se vyrábí třeba i z plastu. Jen už tam jaksi chybí ten správný půvab.

Progetti - Kukačky Q02
Progetti – Kukačky Q02

Na věku záleží

Tak jako u většiny starožitností, platí i u kukaček pravidlo, že čím jsou starší, tím jsou dražší. Cena některých unikátních ručně řezaných kousků se na bazarech či v aukcích pohybuje i v řádech desetitisíců. Záleží pak jen na vás, zda zvolíte léty prověřenou klasiku, nebo budete preferovat zcela nový kousek. Je však třeba uznat, že starožitné hodiny mají svoje kouzlo. Dýchá z nich atmosféra minulosti.

Kukačky i pro zapomnětlivé

Nevýhodou je, že starožitné kousky mívají mechanický chod, který je třeba

natahovat. Ten může být jednodenní. Co to v praxi znamená? Hodiny je třeba natahovat každý den. K dispozici jsou také osmidenní modely, ty si o natáhnutí řeknou jednou za týden. Nově řezané kukačky a moderní designové kousky již mívají tichý chod na baterie. Jak vidíte, ať už si vyberete kterékoliv, kukačky se nepochybně stanou hlavní dominantou vašeho bydlení.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...