Jak efektivně vyčistit fasádu domu

Novostavby nebo čerstvě renovované fasády se pyšní čistotou a sytými barvami. Bohužel ne každá fasáda vydrží takto krásná dlouhou dobu. Domy blízko rušných silnic nebo stěny otočené na severní stranu se špiní mnohem častěji než jiné.  

Na znečištění fasád se podílí mnoho faktorů. Nejčastějšími důvody znečištění bývá usazený prach a bahno, smog, saze, kyselé deště, mechy, lišejníky a v neposlední řadě má na vyblednutí barev vliv i UV záření.

Nečistoty postupem času vytvoří na fasádě povlak, který pouhou vodou nejde odstranit. Postupem času stěna zešedne a stane se nevzhlednou. V tu chvílí je na čase popřemýšlet o jejím vyčištění. To jí nejen zbaví nečistot, ale pomůže i ke zlepšení mikroklimatu objektu.

Fasádou to začíná, ale nemělo by končit

Na trhu jsou k dostání přípravky, které pomáhají z fasády odstranit všechny nečistoty a zároveň ji chrání. Jejich použití je širokospektrální. Vyčistí celou škálu povrchu včetně umělého kamene, cihel, hliníkových povrchů, betonu, keramiky, eternitu i pálených a nepálených střešních krytin.

Pokud se tedy rozhodnete fasádu domu očistit, mějte na paměti, že čištění by se nemělo týkat jen jí. V úvahu je třeba brát i terasy, střešní krytiny, chodníky a další stavební povrchy okolo domu. Jen tak docílíte efektu, který bude patrný okolo celého domu.

V dnešní době se touto činnosti zabývá mnoho odborných firem. Některé z nich kromě svých služeb nabízejí i své produkty. Jsou vám schopné podat ucelené informace o problematice čištění. V případě, že se rozhodnete o čištění svépomocí, pak se tyto firmy svým kompletním poradenstvím postarají o to, abyste jej provedli správně.

Čištění v několika krocích

S kvalitními přípravky je čištění fasád velmi jednoduché. Celý postup spočívá v nanesení přípravku, jeho působení a následné opláchnutí vodou pod tlakem. Pokud však chcete, aby fasáda vydržela delší dobu čistá, je vhodnější použít specializované kartáče, které z fasády důkladně odstraní veškeré nečistoty. Mohou se také použít chemické přípravky, které fasádu vyčistí do hloubky.

Dalším způsobem, jak povrch vyčistit, je pískování. To může být suché nebo mokré. Při suché metodě dochází k velké prašnosti, kdy vzniká i několika metrový mlžný opar. Dalším způsobem je pískování, kdy je směs písku a vody unášená proudem stlačeného vzduchu. Tento způsob je ze všech forem pískování nejúčinnější.

Graffiti velmi účinně odstraní metoda čistění pomoci suchého ledu. Suchý led se aplikuje tryskami a celá metoda je velmi šetrná k životnímu prostředí.

Pokud se vám vaše fasáda už omrzela, můžete ji po očištění oživit novým barevným nátěrem. Poměrně univerzálním je plastoelastomerický nátěr, který poskytuje dobrou ochranu před UV zářením.

Čtěte dál!

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S příchodem teplejšího...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem domu. Můžete...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát klimatizací? Poradíme,...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Zahradní ohniště v mnohém předčí krby a grily. Jak jej vybrat?

Zahrady i terasy nám nabízí velkou spoustu možností. S...

Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem...

Podrobný průvodce výběrem klimatizace do domácnosti

Řešíte každoroční horka a chystáte se na ně vyzrát...